Pavol Petrik: Či to za to stálo, raz sa dozvieme


Singel Raz sa dozvieme od kapely Pavol Petrik & Band žije vlastným príbehom, ktorý nepozná čas a neriadi sa žiadnymi zákonmi hudobného priemyslu. Skladba vznikla ešte v roku 2006 ako výsledok spolupráce autora textu Pavla Petrika a producenta Martina Kavuliča. O štyri roky neskôr sa k nej košická partia vrátila a vo februári natočila videoklip, vďaka ktorému sa dostala do desiatky nominovaných v kategórii Nováčik roka v rámci Musiq1 Awards. V novembri však prišiel ďalší medzník, pretože singel Raz sa dozvieme vyskočil ako novinka v rebríčku najhranejších slovenských interpretov na 13. miesto.

„Chcel som urobiť pokojnejšiu skladbu a myslím si, že týmto singlom sa to podarilo. Text rozpráva story o nekonečnom ľudskom putovaní a situáciách, kedy máme pocit, že nám nič nechýba a nič nás nemôže prekvapiť. No vždy sa v našich životoch objaví moment, ktorý nás prinúti vrátiť sa o level naspäť a v istom bode začať písať náš príbeh novými krokmi. Keďže sme sa do piesne snažili zakomponovať jasný odkaz, možno potrebovala čas, aby dozrela a dostala sa ľuďom pod kožu,“ poznamenal spevák, gitarista a klavirista Pavol Petrik.

Klip natáčali Pavol Petrik & Band v priestoroch bývalých košických kasární, kde našli autentickú atmosféru k pocitom vloženým do harmónie v skladbe. Réžiu a kameru si vzal pod svoju taktovku fotograf Ján Varchola. Spoločnosť robila kapele modelka Lucia Tresová, ktorá po nakrúcaní odlietala do New Yorku. „V  kasárňach sme pracovali v chlade na úrovni bodu mrazu, preto sme si užili poriadnu zimu, ale s výsledkom sme spokojní. Dovolím si tvrdiť, že J. Varchola natočil na slovenské pomery kvalitou obrazu nadštandardné video, ktoré nám tiež výraznou mierou pomohlo presadiť sa. V refréne spievam: Či to za to stálo, raz sa dozvieme. Myslím si, že príbeh tejto skladby hovorí sám za seba a som len rád, že ľudia jej odkaz nenechali ležať v mojom šuplíku,“ poďakoval sa P. Petrik

Song Raz sa dozvieme odštartoval v prípade Pavol Petrik & Band viac ako zaujímavý rok 2010. V máji si jej frontmen zlomil ruku, čo sa podpísalo pod prijatie novej členky Lenky Hudákovej, v lete odohrala kapela najväčšie slovenské festivalové akcie a v týchto dňoch zbiera ovocie v podobe hranosti posledných dvoch singlov nasadených do éteru slovenských rádií. „Rok 2011 by sme však radi privítali novým singlom Mesto, ku ktorému napísal text môj brat Roman. Prezradím len toľko, že už na ňom pracujeme s producentom Vladom „Randym“ Gnepom a bude sa niesť v elektronickejšom duchu, ako sú naši fanúšikovia zvyknutí. Povedali sme si, že život je výzva a nemusí byť na škodu okoreniť si ho niečím novým,“ usmieval sa P. Petrik.

via Grandstudio s. r. o. / foto: archív Pavol Petrik & Band