Pavol Petrik & Band zložili skúšky z lásky


Slovenská (pop) rocková história eviduje vo svojich análoch viacero exkluzívnych kúskov, ktoré nikdy nezapadli prachom a budú hudobným svetlom pre nové a nové generácie. Singlom z tejto kategórie sa môže pochváliť aj skupina Gravis, pretože ich Skúšky z lásky získali štatút hitu s prívlastkom večný, o čom sa mohli presvedčiť návštevníci letných festivalov počas koncertov skupiny Pavol Petrik & Band. Partia hudobníkov okolo frontmena Pavla Petrika chcela naštartovať letné žúry prekvapením a preto siahla práve po skladbe Skúšky z lásky, ktorú ako eso z rukáva vyťahovala v strede play listu. „Keďže nás v lete čakala slušná porcia festivalov, rozmýšľali sme nad tým, čím by sme ľudí na koncertoch prekvapili, na čo reagoval náš bubeník Róbert Szeman nápadom urobiť cover songu Skúšky z lásky. Jeho myšlienka v kapele okamžite zabodovala a rovnaké reakcie sme registrovali aj u publika. Skúšky z lásky sú notoricky známou piesňou s chytľavým refrénom a preto sa na ňu chytali všetky generácie,“ opísal atmosféru počas letných festivalov Pavol Petrik

Autorom hudby v origináli je Štefan Hegediš, s ktorým sa Pavol Petrik stretol osobne, aby prekonzultovali autorské práva. Keďže v tomto prípade sa obidve strany dohodli v expresne krátkom čase, kapela sa mohla v štúdiu 7 Recording pustiť do práce. Gitarové riffy vo verziách Gravisu nahradil popovejší zvuk harmonizujúci nielen s filozofiou Bandu, ale aj s farbou hlasu P. Petrika. „V prvom rade sme nechceli vytvoriť kópiu niečoho, čo už existuje. Keď sme vchádzali do štúdia, mali sme jasnú predstavu akým smerom budeme skladbu tlačiť s tým, že pri mastrovaní nám veľkou mierou pomohol producent Vlado „Rendy“ Gnepa. Skúšky z lásky majú jasnú charakteristiku a sled akordov, čo nám síce nechávalo užší priestor pre improvizáciu, no snažili sme sa, aby z celkového produktu bolo cítiť, že sme kapela inklinujúca k mainstreamu a anglickému pop rocku,“ vysvetľoval P. Petrik.

Leto a láska sú dve príchute, ktorých namiešanie ponúka výhradne delikátny výsledok. Kombinácia týchto dvoch komodít vylovila spomienky aj v zostave Pavol Petrik & Band a najromantickejším príbehom sa v tomto smere mohol pochváliť gitarista s českými koreňmi Jiří Popek. „Určite sa všetci zhodneme, že študentské lásky sú najkrajšie, lebo vo väčšine prípadov sú prvé a na tie sa nikdy nezabúda. Napr. náš gitarista Jiří Popek sa zo svojou priateľkou zoznámil na brigáde pri zbieraní chmeľu. Keďže skúšky z lásky zložil na výbornú, dnes sú manželmi. Neskôr sa Jirko presťahoval do Košíc a práve vďaka jeho študentskej láske sme do kapely získali výborného gitaristu,“ vpustil nás do kuchyne kapely P. Petrik.

via GRAND STUDIO, s.r.o., foto: archív Pavol Petrik & Band