PALISSIMO: THE PAINTED BIRD | BASTARD


premiéra 22. a 23. júla 2010 o 20.00 h, Stanica Žilina-Záriečie, KioSK festival nezávislého divadla a tanca

Premiéra nového tanečného predstavenia The Painted Bird | Bastard choreografa a režiséra Pavla Zuštiaka otvorí tretí ročník prehliadky KioSK nezávislého divadla a tanca. Bastard je prvou časťou trilógie The Painted Bird, ktorá hovorí o témach vykorenenia, premeny a inakosti. Pavel Zuštiak na tomto sólovom predstavení spolupracoval so slovenským tanečníkom Jarom Viňarským a americkým skladateľom a interpretom Christianom Fredericksonom. Festival KioSK sa uskutoční v dňoch 23. – 25. júla 2010 v kultúrnom centre Stanica Žilina-Záriečie.

Sólový tanečný projekt Bastard je voľne inšpirovaný kontroverznou novelou Jerzyho Kosińského Pomaľované vtáča z roku 1956. V jednej z kapitol hrdina novely stretne muža, ktorý od hnevu pomaľuje vtáča farbou a vypustí späť do kŕdľa, v ktorom je považované za votrelca a doďobané na smrť. Projekt rozvíja témy inakosti, vykorenenia a premeny v troch predstaveniach, ktoré sa odohrajú v priebehu jedného roka v New York City a vyústia do publikácie multimediálneho „denníka” inšpirovaného týmito predstaveniami.

Čo to znamená byť v exile? Ako exil zmení človeka? Ako ho pretvorí? Čo je to exil? Kedy končí? Aký je rozdiel medzi utečencom, expatriotom, vyhostencom, emigrantom? – ľuďmi, ktorí sa presunuli aj so svojimi koreňmi, ale aj tými, ktorým už žiadne korene nezostali? Nežije napokon každý z nás za nejakými hranicami?

The Painted Bird je americko-slovensko-poľskou ko-produkciou. Choreograf a režisér Pavel Zuštiak, žijúci v New Yorku, oslovil pre svoj nový projekt slovenského tanečníka Jara Viňarského a hudobného skladateľa Christiana Fredericksona z USA. Prvá časť projektu, The Bastard, vznikala na rezidencii v Grotowského inštitúte v poľskej Vroclavi a na Stanici Žilina-Záriečie, záverečnou fázou bude uvedenie v divadle La Mama Etc. v New Yorku.

Rovnako ako v predchádzajúcich dielach, aj v tejto inscenácii sa objaví Zuštiakova špecifická poetika – tajomné, mnohovrstevnaté surrealistické obrazy nabité emocionálnou silou. Jeho typický prístup integrácie viacerých médií s tancom ide v tomto projekte ešte ďalej, na úroveň medzinárodnej tvorivej spolupráce, pričom čelí komplexnosti a zároveň emocionálnej rezonancii príbehov o migrácii v rozličnom kultúrnom prostredí.

V kontexte nového netradičného priestoru S2 kultúrneho centra Stanica bude intímne sólové predstavenie Jara Viňarského kulminovať v masovej scéne so 40-mi účinkujúcimi rôzneho veku, národnosti a postáv. „Táto masová sekvencia vyjadruje skutočnosť, že témy projektu sa dotýkajú každého z nás. Stavia jednotlivca proti skupine, jednotlivca uprostred skupiny, meniacej sa komunity a evokuje tak dezorientujúcu spúšť vo vnútri jednotlivca a kolektívu,“ vysvetľuje Pavel Zuštiak.

Palissimo: The Painted Bird | Bastard (1. časť)

Námet a choreografia: Pavel Zuštiak (Usa/Sk)
Tanec: Jaro Viňarský (Sk)
Hudba: Christian Frederickson (Usa)
Svetelný dizajn: Tomáš Morávek (Cz)
Produkcia: Palissimo Inc. (Usa)
Ko-produkcia: Stanica Žilina-Záriečie (Sk), Inštitút Jerzyho Grotowského (Pl), La Mama Etc. (Usa)
Premiéra: 22. a 23. júla 2010, Stanica Žilina-Záriečie, festival KioSK 2010

Časť prvotného výskumu sa uskutočnila vďaka Movement Research v New Yorku a University of California v Irvine.
Projekt vznikol s finančnou podporou: Trust for Mutual Understanding, Simon Guggenheim Memorial Foundation, Greenwall Foundation, CEC Artslink, Nadačný fond Slovak Telekom, Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky a Veľvyslanectvo USA v Bratislave.

O tvorcoch:

Pavel Zuštiak (choreografia, réžia), rodák z Košíc, je choreograf, režisér, tanečník a zvukový dizajnér žijúci v New Yorku. Vyštudoval Vysokú školu ekonomickú v Košiciach, tanečnú tvorbu a produkciu v Kanade a v Amsterdame (School for New Dance Development). V New Yorku založil v roku 2003 tanečné divadlo PALISSIMO, kde pôsobí ako umelecký šéf, režisér a choreograf. Za tvorbu získal v roku 2010 Guggenheimovo ocenenie a cenu Prince Grace Foundation v rokoch 2009 a 2007. V roku 2010 bol taktiež nominovaný na cenu Alpert Award.

Christian Frederickson (skladateľ a interpret) je huslista, skladateľ a zvukový dizajnér žijúci v Brooklyne (Usa). Je absolventom Peabody konzervatória a ukončil magisterské štúdium na The Juilliard School. Je zakladajúcim členom skupiny alternatívneho indie-rocku Rachel’s. Tento kolektív používa rôzne kompozičné štýly, spája klasickú hudbu s indie/punk rockom. Frederickson sa v posledných rokoch sústreďuje na spoluprácu s divadelnými režisérmi a choreografmi, je známy svojim rukopisom ako hudobný improvizátor a skladateľ pre SITI Company pracujúc s ich technikou viewpoints, ktorú rozvinula režisérka Anne Bogard.

Jaro Viňarský (tanečník a choreograf), jeden z mála „navrátených“. Pôsobil najmä v Prahe a Bruseli (spolupráca s choreografkou Karine Ponties), momentálne žije a tvorí na Slovensku. V roku 2001 a 2002 získal druhú cenu na choreografickej súťaži Jarmily Jeřábkovej (Sorton, Nikdy nezaliaty čaj). V roku 2006 získal cenu publika na Českej tanečnej platforme a Cenu Sazky za „objav v tanci“.

Web: http://www.palissimo.com, http://www.stanica.sk/kiosk, http://www.lamama.org, http://www.grotowski-institute.art.pl/index.php?lang=en

Vstupenky na premiéru je možné rezervovať si mailom na rezervacie@stanica.sk alebo telefonicky na čísle 041 – 56 23 564.

via stanica.sk