Oslavy Medzinárodného dňa tanca budú patriť podpore banskobystrického Divadla Štúdio tanca


Medzinárodný deň tanca sa na Stanici Žilina-Záriečie každý rok spája s podujatím s názvom Tancuj, tancuj! Organizátori tak symbolicky nabádajú verejnosť zapojiť sa k oslavám tohto dňa, či už aktívne alebo pasívne. V rámci tanečného víkendu ponúkajú rôznorodý program spojený s tancom a pohybom, ktorý sa uskutoční v priestoroch Stanice Žilina-Záriečie od 29. apríla do 1. mája.

Aj tanec má svoj medzinárodný deň. Je ním 29. apríl. Pripomína sa od roku 1982, kedy bol zvolený na pamiatku francúzskeho tanečníka, choreografa a tvorcu moderného baletu Jeana Georgea Noverra, ktorý sa v tento deň narodil.

Program na Stanici ponúkne súčasný tanec na rôzne spôsoby – v piatok tanečné predstavenie Posledný krok pred jedného z najvýraznejších tanečníkov Slovenska, Jara Viňarského, v sobotu slovenskú premiéru medzinárodného projektu BOI, v spolupráci dvoch slovenských tanečníkov pôsobiacich v zahraničí, Martina Talagu a Mateja Matejku, ktorí sa v rámci aktuálneho premiérového turné po krajinách V4 predstavia aj v Žiline, prednášky a diskusie o súčasnom tanci, premietanie tanečných filmov z fyzického laboratória Studio Matejka, nakrútené v spolupráci s filmovým združením DogDocs a workshopy pre dospelých i deti.

„Zároveň chceme týmto víkendom podporiť Divadlo Štúdio tanca z Banskej Bystrice, ktoré to v týchto mesiacoch nemá ľahké. Pre obmedzené videnie kultúry a umenia župana Banskobystrického samosprávneho kraja je z rôznych strán napádané a dehonestované. Víkend Tancuj, tancuj! preto venujeme tomuto divadlu, ako jedinému profesionálnemu tanečnému divadlu na Slovensku, s cieľom poukázať na jeho jedinečnú pozíciu, ktorá je nesmierne dôležitým bodom pre reflexiu a vývoj súčasného tanca na našej scéne,“ hovorí Barbora Uríková, organizátorka podujatia.

Ak máte radi (súčasný) tanec, zapojte sa k oslavám na jeho podporu. V piatok 29. apríla sa s rovnakým cieľom uskutočnia rôzne tanečné podujatia nielen na Stanici v Žiline, ale napríklad aj v Banskej Bystrici či Bratislave.