Operetný festival ukončili standing ovations pre 5 dám operety


Záverečným galakoncertom 5 dám operety vyvrcholil v utorok večer 1. Ročník Košického operetného festivalu, ktorého organizátorom bol Sláčikový orchester Musica Iuvenalis. Zaplnená sála košického Domu umenia odmenila štyri sopranistky Luciu Knotekovú (Slovensko), Eriku Eperjesi (Maďarsko), Martinu Šnytovú (Česko), a Katarzynu Oleś-Blacha (Poľsko), moderátora a barytonistu Filipa Tůmu, zbory Ad libitum z Poľska a Cantus z Ukrajiny a Štátnu filharmóniu Košice pod taktovkou dirigentky Elzbiety Tomala z Poľska nadšeným standing ovations.

Všetky spievajúce dámy majú v rámci svojich divadelných angažmánov s operetou bohaté skúsenosti. Lucia Knoteková v Štátnom divadle v Košiciach, Katarzyna Oleś-Blacha v Opere Krakowskej, Erika Eperjesi v Národnom divadle v Miskolci a Martina Šnytová v Národním divadle moravskoslezském v Ostrave. A tak skladby velikánov operety Johanna Straussa, Emmericha Kálmán či Franza Lehára v ich podaní dvíhali divákov zo stoličiek. Vynikajúcim spestrením koncertu boli aj inštrumentálne skladby Franka von Suppého a bardejovského skladateľa Bélu Kélera, ale aj valčík či pochod zo známej rozprávky śtúdia Disney Snehová kráľovná či Pekelný galop Bélu Kélera.

„Festival prekonal naše očakávania. Veď všetky podujatia, vrátane sôprievodných koncertov zaplnili či už divadlo alebo Dom umenia vždy takmer až do posledného miesta,“ neskrýval po festivale spokojnosť jeho riaditeľ Igor Dohovič. Podľa odhadov organizátorov videlo festivalové podujatia takmer 3 tisíc divákov. „Potvrdilo sa to, prečo sme sa rozhodli festival organizovať. Opereta je žáner, ktorí Košičania milujú a ktorý tu chýba. Zaplnené hľadiská na podujatiach festivalu a vďačný potlesk divákov je pre nás tým najlepším vysvedčením,“ dodal Dohovič.

Festival priniesol viacero zaujímavostí. Hneď na úvod posledného festivalového týždňa dostali na koncerte Nádejné hviezdy operety príležitosť ukázať svoje spevácke umenie študenti Konzervatória, pre ktorých to bola ojedinelá príležitosť ukázať sa publiku aj inde ako na koncertoch organizovaných školou. Prvýkrát sa v Košiciach v plnej sile predstavila Štátna opera v Banskej Bystrici a svojim naštudovaním Lehárovej Veselej vdovy dokázala vynikajúco zabaviť košické publikum. „Verím, že je to len začiatok nejakej novej etapy a že dostaneme šancu ukázať sa v Košiciach častejšie,“ povedala manažérka banskobystrickej opery Danka Kociánová. Výnimočným úspechom skončil aj koncert Ukrajinského národného zboru Karpaty pri príležitosti 25. narodenín tohto jedinečného súboru.

Organizátori už začali uvažovať nad budúcoročným festivalom. „Radi by sme vytvorili ďalšiu festivalovú tradíciu a priniesli opäť bohatší program. Už tohto roku sme chceli privítať francúzsky súbor, ale žiaľ nevyšlo to. Veľa však bude záležať od toho, do akej miery sa nám podarí získať finančné zdroje,“ dodal Dohovič.

via Svjatoslav Dohovič mediálny manažér festivalu