Operetný festival prinesie množstvo sprievodných podujatí


Dvoma operetnými predstaveniami odštartuje vo štvrtok 28. a v piatok 29. októbra Košický operetný festival, ktorý organizuje Mládežnícky orchester Musica Iuvenalis. Najprv sa v Divadle Cassia predstaví košické Divadlo Thália s reprízou svojho najnovšieho predstavenia, s operetou Franza Lehára GRÓFKA MARIZA, o deň neskôr odohrá Štátne divadlo v svojej historickej budove reprízu operety Emmerich Kálmána ČARDÁŠOVÁ PRINCEZNÁ.

Hoci hlavný program festivalu začne až 10. novembra, už od začiatku mesiaca sú pripravené sprievodné podujatia. „V spolupráci s hudobným oddelením Verejnej knižnice J. Bocatia sme pripravili akciu Ročný členský príspevok. Ak si čitatelia v čase od 2. do 16. novembra požičajú v knižnici knihu, CD nosič, LP platňu, noty s tématikou operety a hudobného divadla, získajú automaticky členstvo na budúci rok zadarmo. Ďalším sprievodným podujatím je Operetná káva v kaviarni Nech sa páči. Každý, kto sa v čase od 2. do 20. novembra preukáže vstupenkou z podujatí Košického operetného festivalu, dostane kávu zdarma,“ priblížil netradičné akcie riaditeľ festivalu Igor Dohovič.

Ďalšími sprievodnými podujatiami festivalu budú koncerty. 14. novembra 2011 sa o 15. hodine predstaví v rímsko-katolíckom kostole v Rozhanovciach poľský zbor AD LIBITUM z mesta Cieszin. V ten istý deň o 17. hodine sa v sále Domu umenia uskutoční koncert s názvom Ukrajinská opera a opereta. Koncert Ukrajinského národného zboru Karpaty z Košíc a jeho hostí je venovaný 25. výročiu založenia zboru.

Festival vyvrcholí v predvečer výročia novembrových udalostí z roku 1989. Na operetnom galakoncerte pri príležitosti výročia 17. novembra s názvom SPOMIENKA S ÚSMEVOM (5 DÁM OPERETY) sa predstavia sopranistky Martina Šnýdová z Česka, Lucia Knoteková zo Slovenska, Erika Eperjesi z Maďarska a Katarzyna Oleś-Blacha z Poľska. Moderátorom koncertu bude Filip Tuma. Spolúčinkovať budú spevácky zbor Ad libitum z Poľska, Akademický spevácky zbor Cantus z Ukrajiny a orchester Štátnej filharmónie Košice. Dirigovať bude Elzbieta Tomala z Poľska. Koncert je organizovaný v spolupráci s mestom Košice.

via Svjatoslav Dohovič mediálny manažér festivalu