Opera ŠD ukončila sezónu v jaskyni a na hrade


Opera ŠD Košice ukončila divadelnú sezónu troma predstaveniami na netradičných miestach. V jaskynnom divadle vo Fertőrákosi neďaleko maďarského Sopronu uviedla počas posledného víkendu dve predstavenia – Barbiera zo Sevilly Giacoma Pucciniho a La Traviatu Giuseppe Verdiho. Bodkou sa sezónou bolo uvedenie opery Gaetana Donizzetiho Lucia di Lammermoor pod taktovkou Igora Dohoviča v rámci Zvolenských hradných slávností na Zvolenskom hrade.

Pravidelné hosťovanie košickej opery v maďarskom Fertőrákosi má už viac ako desaťročnú tradíciu. Predstavenia v jaskynnom divadle majú svoju osobitú atmosféru. Jaskyne totiž nie sú prírodné, ale vznikli v rokoch druhej svetovej vojny. Vtedy tu fungoval pracovný tábor pre väzňov, ktorý celý komplex ručne vykopali. Po vojne sa stali jaskyne pamätným miestom a divadlo v nich vzniklo pred dvoma desiatkami rokov. ,,Je to tu stále osobité. Nikdy nevieme, čo sa môže stať. Zažili sme tu aj krušné chvíle. Jeden rok sa strhla búrka, voda sa valila dnu, vypadol prúd a doslova sme museli držať kulisy,“ spomína vedúci obchodného oddelenia ŠD Košice František Ténai.

Tentokrát počasie predstaveniam prialo a obe predstavenia videlo takmer plné hľadisko s kapacitou 800 ľudí. Pod taktovkou šéfdirigenta Paola Gatta sa v oboch predstaveniach predstavili domáci aj hosťujúci sólisti. Najväčší potlesk sa ušiel sopranistkám Michaele Várady (Barbier zo Sevilly) a Tatiane Paľovčíkovej (La Traviata), divákov podľa reakcií zaujali aj barytonisti Ludovic Kendi či Marián Lukáč.

Jaskynné divadlo v súčasnosti čaká na svoju rekonštrukciu. Jeho prevádzkovatelia chcú rozšíriť jeho kapacitu, namontovať vyhrievané sedadlá. Od jej priebehu bud závisieť aj ďalšie hosťovanie košických divadelníkov v maďarsko – rakúskom pohraničí. ,,Záujem o naše predstavenia stále je. Je možné, že budúci rok bude toto divadlo v rekonštrukcii, ale po znovuotvorení sa sem opera určite vráti. Dokonca sa uvažuje o tom, že sem prídete aj viackrát počas sezóny,“ dodal Ténai.

via sdke.sk