Opera Krakowska privezie Rigoletta


Výnimočný večer čaká na milovníkov dobrej opery v stredu 31. marca v historickej budove Štátneho divadla v Košiciach. Popredný poľský operný súbor Opera Krakowska privezie do Košíc jedno zo svojich najhranejších predstavení. Rigoletta od Giuseppe Verdiho. S poľskými umelcami ho ešte v roku 2004 naštudoval taliansky dirigent Aurelio Canonici a režijne pripravil Henryk Baranowski.

Rigoletto patrí k najznámejším a zároveň najhranejším dielam Verdiho. Libreto napísal podľa románu Victora Huga Kráľov blázon Francesco Maria Piave. Operu prvýkrát uviedli 11. marce 1851 v divadle La Fence v Benátkách. Podobne ako Hugov román ani Verdiho opera sa nevyhla problémom s cenzurou a libreto muselo byť před premiérou niekoľkokrát prepracované. V príbehu panovačného vojvodu naháňajúceho všetky krásne ženy v okolí sa stretneme s nešťastnou láskou, s nájomným vrahom, ale aj tragickým osudom otca a jeho dcéry, ktora sa obetuje za milovaného, ale neverného vojvodu.

Súbor krakovskej opery bude v Košiciach dirigovať jej šéfdirigent Tomasz Tokarczyk, v úlohe Vojvodu z Mantovy sa predstaví Tomasz Kuk, ktorý pred niekoľkými rokmi zvíťazil v Turnaji tenoristov každoročne organizovanom v poľskom Štetíne, vojvodovho šaša Rigoletta stvárni Mikołaj Zalasiński, nájomného vraha Sparafucileho bude hrať Volodymyr Pankiv a Rigolettovu dcéru Gildu Katarzyna Oleś-Blacha. Hosťovanie Opery Krakowskej v Košiciach je výsledkom spolupráce, ktorú s touto poprednou poľskou divadelnou scénou nadviazalo Štátne divadlo v Košiciach v minulom roku.

via sdke.sk