Ondrej Mráz pri Mefistovi prehadzuje tri diskety


Sólista opery košického Štátneho divadla Ondrej Mráz je v súčasnosti trojjediný Mefisto v opere Charlesa Gounoda Faust a Margaréta. Ešte v sobotu spieval túto postavu v chorvátskom Splite, aby sa už v utorok predstavil v tej istej úlohe v Košiciach. Mefista ešte spieva aj v Ostrave a ako s úsmevom vraví, musí prehadzovať diskety. Každé z troch naštudovaní mal v rukách iný režisér a tak má aj Mefisto všade inú podobu.

Pred niekoľkými dňami sa O. Mráz vrátil z ďalšieho hosťovania v Chorvátskom národnom divadle v Splite, kde účinkuje v inscenácii Fausta. Zaujímavosťou je, že pred troma rokmi ho oslovili kvôli tomu, že im chýbal druhý alternujúci basista. ,,Našli si ma cez jednu pražskú agentúru a po odporúčaní Petra Dvorského ma angažovali. Napokon režisér predstavenia po tom, ako sme začali skúšať, ako to išlo kolegom, ktorých som mal alternovať, rozhodol inak a robil som nakoniec všetko,“ hovorí O. Mráz. Počas troch sezón sa v Splite Faust a Margaréta stal hitom. Divadlo ho hráva raz do roka v blokoch a sólista košickej opery je jediným sólistom, ktorý odohral všetky reprízy. ,,Bol som milo prekvapený, že aj teraz po roku sme mali na všetkých predstaveniach plný dom. Sú diváci, ktorí to predstavenie za tie tri roky videli aj šesťkrát. Funguje to tam ako akýsi fanklub. Dokonca mi chlapci zo zboru, ktorí majú rockovú kapelu, priniesli na cedéčku nahratý rockový podmaz pod árie Mefista s tým, že stačí, keď do toho budem už len spievať,“ približuje popularitu Fausta a Margaréty v Splite O. Mráz.

Možno aj kvôli tomu považuje splitského Mefista za svojho najobľúbenejšieho. Ako hovorí každá z troch inscenácií, či už doma v Košiciach, alebo Ostrave alebo v Splite je iná. ,,Nedá sa povedať, že by Krešimir Dolenčič v Splite bol väčšia či menšia režisérska osobnosť ako Zdenek Troška v Košiciach či Luděk Golat v Ostrave. V Splite som si s režisérom od začiatku porozumel a mali sme podobnú predstavu o postave. Videl, že v mojom uchopení nebude problém a tak mi nechal istú voľnosť a pohybovo a herecky som si Mefista dotvoril sám. Vyslovene mi dal len cestovný poriadok po javisku. Na druhej strane v Ostrave, kde som robil Mefista už po skúsenostiach zo Splitu, sme si zo začiatku s režisérom nejako nesadli a spočiatku som ani veľmi nechcel robiť. Ale nakoniec som bol spokojný, že som zotrval a vydržal ten jeho nápor,“ opisuje skúsenosti so svojou najfrekventovanejšou postavou.

V tomto roku čaká O.Mráza ešte niekoľko zaujímavých hosťovaní. Už o mesiac ho sa v Pražskom Národnom divadle predstaví v Hoffmannových poviedkych Jacquesa Offenbacha. V polovici júna budú nasledovať Puritánih Vincenza Belliniho Opere SND v Bratislave . Na jeseň sú potom v pláne ďalšie dve premiéry v Prahe – Slávik Igora Stravinského a Ariadna Bohuslava Martinů.

via sdke.sk – Svjatoslav Dohovič