Ohýbaj ma mamko – narodenie, detstvo a mladosť v tradičnej kultúre Slovenska


Pre všetkých, ktorí sa chcú dozvedieť, aké to bolo byť dieťaťom pred sto rokmi, pripravilo Slovenské národné múzeum zaujímavý výstavný projekt nazvaný Ohýbaj ma mamko. Výstava prezentujúca zbierky 8 múzeí dokumentujúcich kultúru národnostných menšín doplnené o exponáty Slovenského národného múzea v Martine bude pre verejnosť sprístupnená od 24. novembra 2010 do 31. júla 2011 v Slovenskom národnom múzeu v Martine.

Posteľ s kútnou plachtou, prvý kúpeľ dieťaťa, bohaté ukážky detského odevu, hier a hračiek – to je len výber z viac ako 200 exponátov, ktoré čakajú návštevníkov Slovenského národného múzea v Martine. Výstava je koncipovaná chronologicky od narodenia dieťaťa, cez jeho začleňovanie do rodinného i širšieho spoločenstva, jeho prvé kroky, hračky, hry a vzdelávanie až do času, kedy dospieva a je pripravené založiť si novú rodinu.

Moderná inštalácia výstavy vedie návštevníka prostredníctvom exponátov, veľkého množstva fotografií i textov najvýznamnejším obdobím v živote človeka, kedy je formovaný výchovou, školou i bezprostredným okolím. Nezabúda ani na najmladšieho návštevníka, ktorému umožňuje nielen vidieť, ale aj vyskúšať si hry a hračky, s ktorými sa hrávali ich starí rodičia. Detskému návštevníkovi je určený aj osobitný sprievodca s ukážkami folklóru jednotlivých na výstave zastúpených etník.

Výstavný projekt, ktorý autorsky pripravili pracovníci Slovenského národného múzea je výsledkom spolupráce spolu 9 múzeí – Slovenského národného múzea v Martine a 8 múzeí dokumentujúcich v rámci Slovenského národného múzea kultúru jednotlivých národnostných menšín žijúcich na území Slovenska – Múzeum židovskej kultúry, Múzeum kultúry karpatských Nemcov, Múzeum kultúry Maďarov, Múzeum kultúry Čechov na Slovensku, Múzeum kultúry Chorvátov na Slovensku, Múzeum ukrajinskej kultúry, Múzeum rusínskej kultúry a Múzeum kultúry Rómov na Slovensku.

Autorom výtvarno-priestorového riešenia je Mgr. Art. Dušan Veverka, autorkou grafiky je Linda Kurucová – Marčeková.

Výstava je prioritným projektom Slovenského národného múzea. Je otvorená denne okrem pondelka od 9.00 do 17.00 v Slovenskom národnom múzeu v Martine na malej hore 2 do 31. júla 2011.

Názov výstavy: Ohýbaj ma mamko
Miesto: Slovenské národné múzeum v Martine
Trvanie: 24. 11. 2010 – 31. 7. 2011
Organizátori: Slovenské národné múzeum v Martine.
Autori: Hana Zelinová a kolektív
Na scenári spolupracovali: Alžbeta Gazdíková, Eva Pančuhová, Nadežda Varcholová, Jozef Varchol, Rastislav Fiľo, Viera Kamenická, Gabriela Hederová, Silvia Siposová, Oľga Glosiková, Tatiana Siekliková
Výtvarno-priestorové riešenie: Dušan Veverka
Grafika: Linda Kurucová – Marčeková
Detský sprievodca k výstave: Hana Zelinová – Elena Zahradníková a kolektív
Výstava zo zbierok:
Slovenské národné múzeum:
Múzeum kultúry karpatských Nemcov
Múzeum židovskej kultúry
Múzeum kultúry Maďarov na Slovensku
Múzeum chorvátskej kultúry
Múzeum ukrajinskej kultúry
Múzeum rusínskej kultúry
Múzeum kultúry Čechov na Slovensku
Múzeum kultúry Rómov na Slovensku
Muzeum romské kultury Brno, Česká republika
Gemersko – malohontské múzeum, Rimavská Sobota
Múzeum školstva a pedagogiky

Súkromní majitelia: Viera Kamenická, Jozef Kövary, FS Turček

Generálny partner SNM: Poštová banka, a.s.
Mediálni partneri: TASR, Slovenský rozhlas, vl media, zoznam.sk, Pamiatky a múzeá, Slovakia Online, Historické revue, Rengl
S finančnou podporou Ministerstva kultúry a cestovného ruchu SR

Otvorené: 9.00 – 17.00 h denne okrem pondelka

via snm.sk