Odysea Jiřího Popeka z Pavol Petrik & Band trvala 10 rokov


Singlom Skúšky z lásky otvorili Pavol Petrik & Band zaujímavú životnú kapitolu gitaristu Jiřího Popeka. Púť rodáka z Ostravska do Košíc totiž znesie prísne kritéria filmových scenáristov s tým, že zásadnú úlohu v jeho príbehu hrá študentská láska, ktorá sa stala inšpiráciou aj pre autora textu k hitu Gravisu Daniela Mikletiča.

J. Popek sa s manželkou Magdalénou zoznámil na chmeľovej brigáde. Hoci medzi mladými študentmi vysokých škôl preskočila iskra, od prvého stretnutia sa tri roky nič nedialo. Osud ich však neskôr spojil a potom aj rozdelil. Hlavnú úlohu v tejto časti hrali študijné povinnosti. Zápletka začala gradovať po ďalších štyroch rokoch, kedy sa ich cesty opäť stretli a poučení minulosťou urobili zásadné rozhodnutie. Jirko sa presťahoval do Košíc. „Zoznámili sme sa v „hospode“ a musím sa priznať, že moja pani manželka na mňa musela robiť finty, aby som si ju všimol. Predsa len, v tom čase som sa viac venoval kamarátom a pivu, ale podarilo sa jej zapáliť medzi nami iskru. Pokiaľ sme sa vzali, poznali sme sa už desať rokov. Nakoniec sme si povedali, že ak chceme byť spolu, jeden z nás sa musí presťahovať, lebo vzťah na diaľku bol komplikovaný. Magdaléna je učiteľka a ja som IT špecialista, čo znamená, že si prácu nájdem ľahšie. Mal som to teda jednoduchšie a preto som sa presťahoval do Košíc,“ vysvetľoval gitarista Pavol Petrik & Band Jiří Popek.
Na Košice si rodený Čech zvykal ľahko, lebo ako dodal, východ obidvoch krajín má, vrátane naturelu ľudí, mnoho spoločných čŕt. Keď padlo rozhodnutie, že sa presťahuje na Slovensko, začal lustrovať inzeráty kapiel, ktoré hľadali gitaristov. Ako prvého oslovil bubeníka Pavol Petrik & Band Róberta Szemana a dohodli si stretnutie v skúšobni. V prípade J. Popeka je zaujímavé, že v minulosti žal úspechy s heavy metalovým revivalom Accept, či art-rockovými Los Emilos. „Na gitare som začal hrať v pätnástich a moje prvé skúsenosti na pódiu som zbieral na zábavách. Hoci som neskôr hral v skupinách s metalovým zameraním, stále som popri tom počúval rôzne veci od jazzu až po pop. Štýlová profilácia kapely je však pre mňa druhoradá. Za najdôležitejšie považujem, či si rozumieme ľudsky a či sme priatelia aj mimo skúšobne. Keďže s partiou okolo Pavol Petrik & Band sme si navzájom sadli, stal som sa pevnou súčasťou zostavy,“ uviedol J. Popek.

Ak by sa príbeh J. Popeka dostal na strieborné plátno, za krstného otca by sme navrhli R. Szemana. Nielenže ho pozval na skúšku, ale pred sériou letných festivalov prišiel s nápadom nahrať Skúšky z lásky ako prekvapenie pre fanúšikov. „Priznám sa, že Skúšky z lásky som prvýkrát počul až v našej skúšobni, no manželka túto skladbu samozrejme poznala. Počas koncertov mi však rýchlo prirástla k srdcu, lebo keď ju hráme, môžem si pri nej vždy zaspomínať,“ dodal s úsmevom J. Popek.

via GRAND STUDIO, s.r.o. / Foto: Imrich Makó