Oceňovaný „boxerský“ film KOZA je už v našich kinách


Čerstvo sa dostal do prestížneho výberu Európskej filmovej akadémie medzi 50 najlepších titulov európskych kinematografie uplynulého roka, popri svetovej premiére na slávnom Berlinale získal nomináciu na Cenu pre najlepší hraný debut, do oficiálneho programu ho vybrali tri Á-čkové festivaly a počas pol ročnej festivalovej púte na štyroch kontinentoch sveta si na konto pripísal vyše desiatku medzinárodných cien. A od zajtra je nový slovenský film KOZA v našich kinách. Súčasne otvára najväčšiu putovnú prehliadku filmov po Slovensku PROJEKT 100, ktorý prináša Asociácia slovenských filmových klubov.

Hoci film KOZA nebol národnou nomináciou Slovenskej filmovej a televíznej akadémie, Európska filmová akadémia včera oznámila, že ho zaradila do prestížneho výberu 52 najlepších európskych filmov uplynulého roka – Selection. Členovia EFA ho teraz budú mať možnosť navrhnúť do nominácií o najlepší film, réžiu, scenár, herca či herečku.

„Európska filmová akadémia je rešpektovaná európska organizácia, ktorej členmi sú etablovaní a prestížni európski filmoví tvorcovia – ich priazeň voči nášmu filmu, ktorý ani nebol národnou nomináciou, je prejavom veľkej dôvery
a sme za neho nesmierne vďační a veľmi si ho vážime,” povedal režisér filmu Ivan Ostrochovský.

Film počas pol roka od svetovej premiéry na Berlinale premietli už na festivaloch v Nemecku, Litve, Hongkongu, Portugalsku, Južnej Kórei, Rumunsku, Brazílii, Británii, Rusku, Francúzsku, Česku, Chorvátsku, Arménsku, Srbsku
a v Austrálii. Len týždeň po slovenskej premiére ho tvorcovia osobne uvedú na jednom z najdôležitejších filmových podujatí sveta – na festivale v Toronte.

Film režiséra Ivana Ostrochovského, ktorý napísal spolu so scenáristom Marekom Leščákom, zobrazuje príbeh Petra Baláža, prezývaného Koza. Pred dvadsiatimi rokmi reprezentoval Slovensko na olympiáde v Atlante, dnes žije so svojou ženou a dieťaťom na hranici chudoby.  A tak sa po rokoch bez tréningov rozhodne starnúci olympijský boxer na invalidnom dôchodku za vidinou zárobku vyraziť na cestu za svojou poslednou prehrou. So svojim manažérom Zvonkom sa vydávajú na “turné” naprieč Európou, v ktorom nejde o víťazstvá, ale o to, koľko úderov dokáže Koza zvládnuť. V úlohe Kozovho trénera sa predstaví bronzový medailista z olympijských hier v Moskve Ján Franek.

Nevšedný road movie v produkcii spoločnosti sentimentalfilm je inšpirovaný skutočnými udalosťami zo života Kozu, nie je však dokumentom. „Vizuálne pôsobivý doku-fiktívny hybrid,” tak nazval film KOZA prestížny americký filmový časopis Variety.