O slovenskom dokumente


Košice. Séria premietani s názvom O slovenskom dokumente, ktorú organizuje DOCsk – festival dokumentárnych filmov Košice vyvrcholí v mesiaci december. Bodku za prehliadkou dá projekcia filmu Obrazy starého sveta od Dušana Hanáka 21.12.2010. Od októbra do decembra ponúka O slovenskom dokumente filmy, ktoré vytvárajú chronologický obraz minulosti slovenského dokumentárneho filmu. Všetky filmy sú uvádzané po dvojiciach každý utorok o 19:19 v FK Cinefil na Hlavnej ulici 23 v Košiciach.

„Táto prehliadka slovenského dokumentu je jedinečnou udalosťou na Slovensku. Nikde inde zatiaľ nebolo možné vidieť takto systematicky koncipovanú retrospektívu“ hovorí dramaturg Martin Kováčik. Akcia je vyústením úsilia organizátorov DOCsk – festivalu dokumentárnych filmov v Košiciach, ktorí sa snažia o propagáciu a prezentáciu slovenského dokumentu.

Najbližšie premietanie sa uskutočí 30.11.2010 o 19:19 v Cinefile. Premietnuté budú dva filmy. Prvý s názvom Tryzna od V. Kubenka, ktorý dokumentuje udalosti priamo reagujúce na smrť Jana Palacha v Prahe. Druhým filmom je Psychodráma od J. Zachara. Tento film, od svojho vzniku strávil väčšinu času v trezore. Je to zároveň jeden z prvých dokumentárnych filmov, ktoré sa venujú psychike človeka.

via filmdoc.sk