Nvmeri vydajú album roka na krémovom vinyle a na festivaloch chcú hrať tanečnejšie


Necelý rok po vydaní druhej štúdiovky I Don’t Think So čaká kapelu Nvmeri zatiaľ najnabitejšie festivalové leto. Pre fanúšikov si bratislavské trio okrem nového koncertného setlistu pripravilo aj druhé vydanie vinylu, ktorý tentokrát vyjde v netypickej krémovej farbe.

Štyri festivaly v Česku a šesť na Slovensku, vrátane Pohody, Colours of Ostrava či Grape festivalu. To je rozpis letných koncertov v kalendári slovenskej skupiny Nvmeri, ktorá je aktuálnym držiteľom Rádiohlavy za Album roka podľa hudobných kritikov. Rovnako sa však teší aj rastúcej priazni fanúšikov, o čom svedčí vypredaný prvý vinylový náklad albumu I Don’t Think So. Ak ste to nestihli, ďalšie vydanie bude k dispozícii už na konci júna.

Menej je viac

Naživo kapela album predstavila prvýkrát ešte pred jeho vydaním na Pohode 2017 a potom aj na zopár ďalších minuloročných festivaloch. Na jeseň nasledovalo klubové turné, z ktorého si chalani podľa slov frontmana Pištu Kráľoviča najviac užili hranie v banskobystrickej Záhrade s Bad Karma Boy, bratislavský koncert v Ateliéri Babylon a pražské Café V lese.

Tohtoročné festivalové vystúpenia budú podľa speváka, gitaristu a skladateľa iné – energickejšie a živelnejšie. “Budeme hrať menší počet skladieb, lebo čím viac ich hráme, tým viac sa s nimi pohrávame a naťahujeme ich. A bude to určite tanečnejší tracklist ako to, čo sme hrali na turné,” prezradil Pišta.

Albumy bez klipov, single bez albumov

Okrem koncertov a reedície vinylu sa fanúšikovia Nvmeri môžu tešiť aj na úplne nový singel, pravdepodobne aj s klipom. “Plánovali sme klip na niektorý song z albumu, ale asi bude lepšie spraviť ho už na nový singel, ktorý máme rozpracovaný.”

Kapela teda zjavne zostáva verná nevšednému (a nie zámernému) “biznis modelu”, že buď je skladba na albume alebo má klip. Príkladom sú videosingle Entropy a Scales, ktoré sa na IDTS nedostali, resp. až ako bonusy na jeho CD verziu. A vďaka vydavateľstvu Gergaz potom našli svoj “druhý domov” aj na vinyle, konkrétne na jeho kompilácii k 10. výročiu.

Letné vystúpenia Nvmeri:

1. 6. – Praha, festival Habrovka
9. 6. – Česká Lípa, Všudybud
16. 6. – Partizánska Ľupča, Sound Garden
30. 6. – Bratislava, Urban Art Festival
6. 7. – Trenčín, Pohoda
14. 7. – Hranice na Moravě, Letiště fest
18. 7. – Colours of Ostrava
20. 7. – Trnava, Proma Frajdej
10. 8. – Piešťany, Grape festival
31. 8. – Rajecké Teplice, Festival Skaly