Nový dokument Zuzany Piussi & Víta Janečka SEDLIACKY ROZUM príde aj na Slovensko, premiéru bude mať na festivale Jeden svet


Dokument Zuzany Piussi a Víta Janečka Sedliacky rozum uvidia aj diváci na Slovensku. Film “o obrábaní pôdy, správy krajiny a dopadoch pri podnikateľských metódach najväčšieho českého sedliaka všetkých čias Andreja Babiša” bude mať slovenskú premiéru na Medzinárodnom festivale Jeden svet v piatok 13. októbra 2017. Výzva na distribúciu snímky smerom ku kinárom, klubárom a krčmárom je otvorená, stačí zareagovať, distribúciu si zobrali na starosti sami autori cez webovú stránku http://www.selskyrozum.online. Česká televízia film odpremiéruje až po voľbách.

„My Slováci sme občas pozerali na Čechov ako na „staršieho brata“, ktorý je kultúrne a politicky vyspelejší. Tento film Slovákov poteší ako dôkaz, že už sme si rovní,“ povedala Zuzana Piussi, ktorá sa spolu s Vítom Janečkom podpísala pod koncept, kameru, zvuk, strih a réžiu. Na filme dvojica spolupracovala s novinármi Jakubom Patočkom a Zuzanou Vlasatou; vidíme ich aj pri investigatívnej práci na ich knihe Žltý barón. Ide o takmer trojročný proces rešerší a zberu materiálu, ktorý približuje český vidiek s Babišovou víziou riadiť štát ako firmu.

Sedliacky rozum (v origináli Selský rozum) bude mať slovenskú premiéru na 18. ročníku Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet v sekcii Máte právo vedieť v piatok 13. októbra 2017 o 17.30 hod. v Kine Mladosť. Festival v programovej sekcii Slovenský dokument uvádza aj predchádzajúci film Zuzany Piussi Český Alláh.
S distribúciou filmu v Česku sa začalo v lete tohto roku. Odvtedy ho videli diváci v Prahe, Brne, Zlíne, Prostějove, Kolíne, Ostrave, Liberci a desiatkach ďalších väčších či menších miest. Distribúcia na Slovensku je otvorená, vybavujú ju priamo autori filmu prostredníctvom internetu. Stačí len zareagovať na stránke http://www.selskyrozum.online/Chci-prom%C3%ADtat.php.

Dokument predkladá témy, ktorými žijú poľnohospodári a podnikatelia na českom vidieku, hľadanie odpovedí na otázky ako a prečo fungujú dotácie, prečo sa pestujú niektoré plodiny viac a iné menej, prečo v posledných rokoch ubudlo chovných zvierat a aké to má následky na produkciu potravín, vo výsledku viedol autorov k tomu, aby sa zamerali na rolu Andreja Babiša, štýl a následky jeho podnikania a následne aj politických aktivít, ktoré sa stávajú jedným z najurčujúcejších faktorov v českom podnikateľskom prostredí a vlastne celom štáte. Jedným z hlavných protagonistov filmu je moravský sedliak Bohumír Rada, ktorý spoluzasvätil Andreja Babiša do poľnohospodárskeho podnikania, aby sa následne ich cesty zásadne rozišli.

Producentmi dokumentu Sedliacky rozum sú: Česká televízia a D1fim.

Tohto roku uviedla Zuzana Piusii do slovenských kín svoj predchádzajúci dokument Český Alláh, vo februári 2016 premiérovala taktiež celovečerný dokument, v ktorom priniesla pohľad na spoločnosť aj cez zákulisie prezidentskej kampane, Ťažká voľba, za ktorý získala v októbri 2016 Zvláštne ocenenie poroty práve na festivale Jeden svet. Snímky Zuzany Piussi: Od Fica do Fica a Krehká identita patria medzi najsledovanejšie pôvodné slovenské dokumenty. Vít Janeček je slovenským divákom známy napríklad svojím filmom Ivetka a Hora.