Novoměstský krajáč – Festival regionálních značek


V sobotu 14. března bude Novoměstská radnice již podruhé patřit řemeslným výrobkům a dobrotám z našich regionů. Po podzimní premiéře Vám Festival regionálních značek představí řemeslníky a výrobce potravin i nápojů, držitele regionálních značek z různých regionů Čech, Moravy i Slezska. Přijďte si užít neopakovatelnou atmosféru příprav na svátky jara, zjistit, co nabízejí jednotlivé regiony a třeba i načerpat inspiraci pro výlety nebo dovolenou.

Můžete se těšit na kožené a textilní výrobky, keramiku, hračky, nepřeberné množství šperků a dalších originálních doplňků, oděvy i textilní a dekorační drobnosti. Hlad a žízeň zaženou regionální potraviny a nápoje, náladu pozvedne živá hudba a pro děti i dospělé bude připravena řada tvořivých dílen.

Novoměstský krajáč přináší jedinečnou možnost vidět „to pravé“ z našich regionů na jednom místě a navíc ve většině případů prezentované osobně výrobci a autory. A to všechno v překrásném prostředí starobylé gotické památky.

Asociace regionálních značek (ARZ) sdružuje již 26 regionů s vlastní značkou pro místní produkty. Některou značku v rámci ARZ má aktuálně právo používat více než 800 místních výrobků nebo jejich skupin, 89 ubytovacích a stravovacích zařízení, a dále bylo uděleno 21 certifikátů pro zážitky. Výrobci musí povinně splňovat kritéria týkající se působnosti v daném regionu, kvalifikace, bezdlužnosti, ekologické šetrnosti a standardní kvality, individuálně se posuzuje vazba konkrétního výrobku na daný region. U ubytovacích a stravovacích zařízení a zážitků se hodnotí přístup k hostům a zprostředkování informací a zážitků z daného regionu, včetně nabídky tradičních pokrmů vyrobených z místních surovin a aktivního zapojení do dění v okolí.

Akce je součástí projektu Putování za regionálními zážitky, který finančně podpořilo Ministerstvo pro místní rozvoj ČR. Více o regionálních produktech na http://www.regionalni-znacky.cz.