Nové slovenské divadlo a tanec na festivale Kiosk


Festival nového slovenského divadla a tanca Kiosk po deviaty raz predstaví to najlepšie zo slovenského nezávislého autorského divadla. Konať sa bude v kultúrnom centre Stanica a ďalších priestoroch v Žiline v dňoch 28. – 31. júla 2016. Výber dvanástich predstavení odprezentuje tvorbu Slovákov usadených doma, ale aj za hranicami rodnej krajiny. Program ponúkne dve svetové a tri slovenské premiéry, ale aj množstvo paradivadelných, interaktívnych i performatívnych vystúpení, ktoré plnia misiu festivalu mapovať nové divadlo a novú divadelnosť.

Program Kiosku uvedie tvorbu viacerých Slovákov, ktorí žijú a presadili sa v zahraničí. Anton Lachký založil v Belgicku vlastnú skupinu Anton Lachky company, s ktorou na Slovensko prichádza vôbec po prvýkrát. Andrej Petrovič, člen a umelecký asistent slávnej Akram Khan Company v Londýne, predstaví sólo choreografiu pre Martinu Hajdylu-Lacovú, žijúcu v Prahe. Zuzana Kakalíková prichádza zo Švajčiarska s novým projektom La Chute du Paradis (Vyhnanie z raja), ktorý spolu s tanečníkom Emilom Leegerom a medzinárodným umeleckým tímom odpremiéruje na úvod festivalu.

Premiérovať však budú aj domáci umelci, hudobník Miroslav Tóth dokonca hneď dvakrát – v pozícii autora jednoaktovú video operu Tyč a ako dirigent projekt s tajomným názvom DTBZ, na ktorom s hudobníkom Jiřím Suchánkom a deťmi z okolia Žiliny pracujú už pol roka. Z domácich autorov sa ďalej predstaví napríklad zoskupenie Med a prach s hudobno-výtvarným predstavením Krása a Hnus, ktoré uvádzajú v netradičných, nedivadelných priestoroch, choreografka Petra Fornayová s predstavením Opernball a Milan Kozánek s tanečným predstavením Pure ako čistou oslavou pohybu.

Zahraničným hosťom Kiosku bude prestížne belgické zoskupenia Dame de pic – choreografka Karine Ponties a svetelný dizajnér Guillaume Fromentin povedú desať dní pred festivalom workshop pre tanečníkov a svetelných dizajnérov. Výstup z neho uvidia návštevníci v programe prvého dňa festivalu.

„Témou tohto ročníka je Pátos, čo sa na festivale „iného“ divadla môže zdať nelogické a protirečivé. Už nejakú dobu totiž platí predstava, že pátos je v súčasnom umení definitívne prekonaný. Avšak narastajúci politický úspech hnutí, ktoré s pátosom prvoplánovo pracujú a mobilizujú striedavo strach a pohŕdanie, ale tiež národnú aj osobnú hrdosť, vracia tento nástroj opäť do hry. Vie slovenské scénické umenie vytvárať adekvátny protitlak týmto tendenciám? Je vôbec tak dekadentné, ako ho opisujú zástanci tradícií? Kto je tu vlastne stratený v tradíciách?,“ vyslovil k téme festivalu Martin Krištof, jeden z organizátorov. „Odpovede na tieto otázky budeme hľadať vo viacerých diskusiách,“ doplnil.

Kiosk každoročne ponúka bohatý sprievodný program: workshopy, koncerty, divadelné akcie vo verejnom priestore, prednášky, diskusie, filmy, prezentácie, happeningy či večerné párty. Už po šiestykrát udelí ocenenie za originálny svetelný dizajn pri festivale Kiosk s názvom POČIN [POUČN].