Nová synagóga Žilina – september 2018


26. 7. – 15. 9.
výstava
Šimon Chovan: Human Allergic
Šimon Chovan je študent VŠVU, umelec a dizajnér. Zaujímajú ho rôzne situácie a fenomény, v ktorých figurujú technológie, veci a ľudia. Tieto dynamické vzťahy reflektuje pomocou priestorových mediálnych rozhraní. V procese balansuje medzi objavovaním a konštruovaním. Výstava je výstupom z jeho júlovej rezidencie v Novej synagóge.
Z plastových trubiek, káblov, spojov a iných objavov zo svojich obľúbených veľkoobchodov so stavebninami a inštalatérskymi potrebami vytvára Šimon Chovan oživnuté monštrá, ktoré detekujú ľudskú prítomnosť a reagujú na ňu sériou alergických reakcií alebo ignoráciou. Neurotické objekty však zároveň bez prestania poukazujú na vlastnú krehkosť. Sú zástupným artefaktom hypersofistikovaných technológií, ktoré si nevieme poriadne predstaviť, ale ktoré sú zdrojom súčasného znepokojenia.
Jedným z prejavov našej narastajúcej závislosti na technológiách je práve strach z ich nepredvídateľných reakcií, z toho, že nad nami získajú kontrolu. Podozrenie, že už sa to deje, sa stalo súčasťou našej každodennosti, keď algoritmy poznajú naše správanie, predvídajú naše preferencie a ovplyvňujú naše rozhodnutia. Šimon Chovan pracuje s týmto čiastočne iracionálnym strachom z autonómie vecí v oveľa priamejšom, hororovejšom zmysle. Zároveň sa v kontexte výstavného priestoru pýta, či je veciam a hmote vôbec príjemné to, že sa nimi zaoberáme.
V tomto zmysle sa Šimonove antény, stojany a konštrukcie približujú kultovým magickým objektom, či akýmsi DIY totemom, ktoré ale zároveň vypovedajú o neprístupnosti vecí a ich práve na rezistenciu voči nám.

piatok 7. 9., 19.00
súčasná napoly vážna opera
Maladype Theatre (HU): Skvelý tón v neustálom behu
Žánrový mix medzi operou, koncertom a pohybovým divadlom, v ktorom neviete, kto je hudobník s divadelným nadaním a kto herec s hudobnými schopnosťami. „Netradičná divadelná produkcia, netradičná opera, a napriek tomu skvelé hudobné divadlo,“ píše sa v slovenskej recenzii na operaslovakia.sk. V polovážnej opere je síce všetko inak alebo naopak, súčasne ale má všetko, čo opera má mať – predohra, 12 dejstiev, recitatívy, árie, zbory aj finále. Niektoré sedia s klasickými formami opery, iné sú paródiou na ňu. Herci a hudobníci okrem spevu a svojich nástrojov hrajú aj na rôzne kamenné, drevené alebo iné ozvučené vecičky.
Autorom opery je maďarský skladateľ a významný predstaviteľ novej hudby a novej zvukovosti László Sáry (1940), ktorý ako libreto použil báseň Sándora Weöresa Témy a variácie.
Účinkujú: László Borbély (klavír), Ildikó Duffek (spev), Kata Huszárik (prednes), László Kéringer (spev), Anna Petrovics (flauta), Anna Rákóczy (flauta), Lajos Rozmán (klarinet), Ágota Szilágyi (spev, prednes)
Hudobná réžia: Lajos Rozmán
Réžia: Zoltán Balázs

streda 12. 9., 18.00
reportáž z východu Ukrajiny a diskusia s Tomášom Mikluščákom
Ako sa zmenil Donbas za posledných 5 rokov?
Ako sa dnes žije v ukrajinskej časti Donbasu a ako sa žije v separatistickej DNR? Žilinčan Tomáš Mikluščák má manželku Katerynu z Doneckej oblasti. Nedávno sa vrátili po týždni u svojej rodiny, ktorá býva v meste Volnovakha, asi 10 km od bojovej línie. Prídu rozprávať a ukázať, ako to tam dnes vyzerá.

sobota 15. 9., 18.00
projekcia, diskusia
Kapitalks o vysokom školstve s Vítom Janečkom a Zuzanou Piussi
Večer s angažovaným mesačníkom Kapitál bude s uvedením septembrového čísla, diskusiou a work-in-progress ukážkou nového dokumentárneho filmu Víta Janečka a Zuzany Piussy o vysokom školstve. Celovečerný autorský dokument Univerzity a slobody bol realizovaný v priebehu siedmich rokov. Reflektuje koncepčný a politický zápas o podobu českého vysokého školstva a je rámcovaný tragikomickou osobnou líniou jedného z autorov filmu – pedagóga FAMU. Diskusiu s autormi filmu moderuje Matej Sotník. Po jej skončení nasleduje afterparty s DJ Suzanne Zu.

nedeľa 16. 9., 13.00 – 18.00
komunitná výmena oblečenia
Jesenný SWAP
SWAP je celosvetová iniciatíva a ekologické riešenie, ako získať nové a zbaviť sa toho, čo už nenosíte. Ide o výmenu kúskov, ktoré sú vo vašich šatníkoch, ale už vám nerobia radosť, nebavia vás alebo ste ich nemali viac ako rok na sebe a chcete sa ich zbaviť. Vytriedené veci môžete priniesť na výmenu a za odmenu si môžete odniesť čokoľvek, čo nájdete a čo sa Vám zapáči – zadarmo. Oblečenie, kabelky, topánky a doplnky musia byť kvalitné, nepoškodené a čisté. Veci prijímame priebežne počas akcie, najskôr cca. pol hodiny pred jej začiatkom. Množstvo, ktoré môžete priniesť, je limitované na 2 tašky. Veci, ktoré si nenájdu nového majiteľa, poputujú na dobročinné účely. Organizátorom akcie je iniciatíva SWAP Žilina.

streda 19. 9., 19.00
koncert
Jeker / Moser (CH): Minimal Atmos Oud Bass Duo
Máloktorý nástroj znamenal pre vývoj európskej (nielen) klasickej hudby viac ako lutna. A tak spolu s filozofiou či medicínou, ani v súvislosti s hudbou nemôže byť na škodu pripomínať si nezanedbateľný zástoj arabského vplyvu. Lutna je totiž európskou odozvou v prostredí Slovenska takmer neznámeho tradičného arabského al-údu (elaúdu, udu, oudu), ktorý si môžete v experimentálnej podobe vypočuť v podaní dvojice švajčiarskych hudobníkov Thomas Jeker a Christian Moser. Hudba tohto elektro-akustického dua prekračuje hranice tradičného k experimentálnemu. Kombinuje kompozíciu s improvizáciou a inšpiráciu nachádza v arabskom hudobnom odkaze, v hudbe minimalizmu, či technikách voľnej improvizácie.

streda 26. 9., 17.30
diskusia pri káve a koláči
Café Európa: Slováci a fašizmus
Politologická aj historická exkurzia od Tisa po súčasnosť s otázkou, prečo niektorí Slováci inklinuju k týmto myšlienkam. Pozvaní hostia sú historik Jakub Drábik z SAV, verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová a právnička a aktivistka z Ľudia proti rasizmu Irena Biháriová. Organizátorom cyklu diskusií Café Európa je Slovenská spoločnosť pre zahraničnú politiku s podporou Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku, ktorí pozývajú aj na kávu či koláč.

piatok 28. 9.
hudobný festival
Žilina žije 2018
Tretí ročník festivalu prinesie do Novej synagógy a ďalších klubov v meste na jeden večer výber dobrého popu zblízka i zďaleka. V Synagóge vystúpia Tolstoys, Bad Karma Boy, Fallgrapp a Vrbovskí víťazi, ďalšie koncerty a afterparty budú v Music bare 12 opíc, Smer klube 77 a Emócia Gallery & Caffe. Celý program na http://www.facebook.com/zazije.

Galéria Plusmínusnula

22. 6. – 9. 9.
výstava
Jonáš Gruska: Triaxiálny magnetický spev
Jonáš Gruska je sound artista, lovec zvukov, konštruktér vlastných zvukových zariadení a mikrofónov a zakladateľ vydavateľstvo LOM. Inštalácia v galérii Plusmínusnula zachytáva a premieňa veľmi dlhé elektromagnetické vlny na počuteľný zvuk/hluk. Tri osi antény hľadajú spev o axis mundi – štvrtej, esenciálnej, kozmickej osi. Rezonancie chaotických systémov, syntéza rovnovážnych a spokojných bodov.

22. 9. – 2. 11.
výstava
János Brückner: Premenlivý pôvod
Pôvodom maďarský umelec János Brückner skúma po presťahovaní do Berlína svoj vlastný pôvod. Prostredníctvom emocionálneho realizmu sa obracia späť do dávnej minulosti k svojej rodine, aby vytvoril saturovanú a absurdnú, subjektívnu a prístupnú a rozhodne nelineárnu a nepatriarchálnu interpretáciu životov, ktoré tu boli pred ním – a ktoré čiastočne formovali tak jeho, ako aj mnohých ďalších podobných ľudí. Jedno z vlákien labyrintu príbehov vedie ku koreňom v žilinskom regióne – výstava v galérii Plusmínusnula tak môže byť šancou zahojiť spomienky zo spoločnej minulosti.
Vernisáž výstavy: piatok 21. 9., 18.00

Nová synagóga Žilina
Kultúrny priestor Nová synagóga prevádzkuje občianske združenie Truc sphérique. Otvorené je od stredy do nedele v čase od 13.00 do 19.00 h a počas večerných akcií. Viac info aj aktuálne o programe na http://www.novasynagoga.sk.

Galéria Plusmínusnula
Galériu nájdete v infocentre pri Novej synagóge na Hurbanovej ulici č. 11, otvorené je od stredy do nedele v čase od 13.00 do 19.00 h. Vstup je voľný. Viac info aj aktuálne o programe na http://www.plusminusnula.sk.