Nová synagóga Žilina – november 2019


4. 10. – 1. 12.
výstava
Rafani: O nevyvrátiteľnosti v zemi za obzorom – Narcis
Výstava pražskej umeleckej skupiny Rafani je (ironicky i vážne) slovami členov „mnohovýznamovou vizuální zprávou o současném společenském dění“. Ako názov napovedá, výstava „recykluje“ a nadväzuje na predchádzajúce pražské výstavy V zemi (2018, Nevan Contempo) a O nevyvratitelnosti (2019, Museum Kampa), ale aj Za obzorom (2015, Kasárne Kulturpark), ktorá sa neuskutočnila zásahom cenzúry v Košiciach. Odkazuje na situáciu stredoeurópskeho národa, špecifické poňatie demokracie, nemožnosť konsenzu či mediálnu realitu.
Výstavu tvorí niekoľko cyklov reprezentovaných rôznymi médiami – obrazmi, sochami a objektami. Ako je u Rafanov zvykom, hlavným médiom bude inštalácia ako celok. Je to jazero utopené v minulosti, nad ktorým sa vznáša budúcnosť dohadov, neprávd a stále rovnakých sľubov.
Umelecká skupina Rafani bola založená v roku 2000 na základe jasne definovaných demokratických pravidiel. Jadro jej činnosti spočíva v tvorbe umenia hlbko zasadeného do života spoločnosti. Rafani posúvajú obvyklý pohľad na spoločenské javy, zameriavajú sa na hraničné situácie, ku ktorým nejde zaujať jednoznačné hodnotiace stanoviská. Ich dominantnou stratégiou je kolaboratívna kolektívna práca potlačujúca ich jednotlivé umelecké individuality. Skupina je známa aj svojimi performanciami a inštaláciami vo verejnom priestore. Majú za sebou štyri desiatky samostatných výstav a zúčastnili sa množstva kolektívnych výstavných projektov v Čechách, aj v zahraničí. Aktuálnymi členmi skupiny sú Luděk Rathouský, David Kořínek, Jiří Franta a Ondřej Brody.

Otváracie hodiny: streda – nedeľa, 13.00 – 19.00

štvrtok 7. 11., 18.00
cestovateľské kino s dobrovoľníkmi OZ Savio
Daruj lavicu v Keni a Južnom Sudáne
Život v päť miliónovom Nairobi dokáže byť drsný. V najväčších slumoch ako Kibera, či Mathare žije stále veľké množstvo detí bez možnosti vzdelania. Pochádzajú z mnohopočetných rodín, vyrastajú v chudobe, bývajú v provizórnych príbytkoch. Niektoré končia na ulici, iné so zbraňou v ruke. Prídťe si vypočuť rozprávanie dobrovoľníčok Janky Laštíkovej a Veroniky Olejníkovej, ktoré strávili jeden rok medzi chudobnými chlapcami z centra Bosco Boys (Keňa), ktoré týmto deťom poskytuje domov i vzdelanie a s ním nádej na lepšiu budúcnosť.

streda 13. 11.
koncertný dvojvečer
18.00 Peter Zagar: Piesne inak
20.00 Sadaf (IR, US): History of Heat
Piesne romantizmu a súčasná klubová hudba? Na prvý pohľad extravagantnú kombináciu predsa len niečo prepája. V oboch prípadoch je prítomná zmena umeleckého kontextu. Slovenský skladateľ Peter Zagar si prizýva špičkových interpretov z prostredia vážnej hudby, aby sa spolu s nimi v nevšednom nástrojovom zložení umne pohrával s dielami veľkých mien obdobia romantizmu a aranžoval ich. A odhodlaná Iránka Sadaf aktuálne žijúca v New Yorku zamieňa svoje pôvodné portfólio vizuálnej umelkyne, aby sa podstatným médiom pre ňu stal zvuk. Mladá huslistka, producentka, DJ-ka a vokalistka príde po prvýkrát do strednej Európy predstaviť svoj ešte horúci album. Koncertný dvojvečer pripravujeme v spolupráci so združeniami ORGANYzácia a Swine Daily.

piatok 15. 11., 18.00
workshop pre hudobníkov a hudobných tvorcov
Hudobný biznis v online prostredí od A do Z
Workshop určený primárne hudobníkom a tvorcom hudby zameraný na aktuálne trendy v hudobnom priemysle v súvislosti s online prostredím. Naučíte sa, ako sa v online prostredí pohybovať, ako v ňom efektívne distribuovať hudbu, aké dáta sú pri pridávaní obsahu dôležité, aby vám vaša tvorba priniesla peniaze, ako sa vyprofilovať na streamovacích službách, ale naučíte sa aj to, ako plánovať pridávanie hudobného obsahu, či využívať PR a marketing na sociálnych sieťach. Lektorom workshopu je András Bodrogi, špecialista na digitálne médiá, nové médiá a online komunikáciu. Workshop bude prebiehať v angličtine.

pondelok 18. 11., 18.00
prednáška s diskusiou
František Čuňas Stárek: Príbeh československého undergroundu
Prednáška a projekcia unikátnych dokumentárnych filmov a fotografií undergroundovej kultúry v čase normalizácie s komentárom od jedného z kľúčových protagonistov undergroundového hnutia Františka Čuňasa Stárka. Uvidíte amatérske práce „máničiek“, poloprofesionálne cvičenia študentov FAMU, aj profesionálne dokumenty. Súčasťou sú úryvky z inštruktážnych filmov ŠtB, či propagandistických relácií Československej televízie. Všetky tieto filmy majú svoje vlastné veľké i malé príbehy, ktoré ilustrujú historické udalosti odohrávajúce sa počas komunistického režimu v čase normalizácie. Moderuje Fedor Blaščák.

streda 27. 11., 18.00
diskusný večer Pavlíny Fichta Čiernej s fotonikom Dušanom Pudišom
Fotonika / Čierne na bielom o svetle budúcnosti
Čierne na bielom je diskusný a prezentačný večer, v ktorom umelkyňa Pavlína Fichta Čierna predstavuje zaujímavých hostí z vedy, výskumu a umenia v spojení so širšími sociálnymi a spoločenskými otázkami. V šiestom vydaní predstaví hosťa zo svojej alma mater, Žilinskej univerzity – fotonika a fyzika Dušana Pudiša. Profesor Dušan Pudiš uvedie aktuálne informácie z oblasti nanotechnológií a výskumu svetla, ukáže prepojenie technológií a svetla s prírodou a reálne nám predstaví, ako pomocou technológií, ktoré sama príroda používa, dostať svetlo na čip. Ak sa mu to podarí, budete sa odteraz dívať na metalické farby obyčajnej Bzučivky zelenej celkom inak.

nedeľa 1. 12., 15.00 – 19.00
záver výstavy s workshopom, diskusiou aj stretnutím s autormi
Rafani: Posledný koment
V posledný deň výstavy Rafanov sme pre vás pripravili špeciálny program, v ktorom zažiari naplno. Návštevník každého veku tu nájde niečo pre seba. Priblížime vám výstavu z viacerých strán: môžete s nami o nej filozofovať a dosýta interpretovať, vyhrnúť si rukávy a sami tvoriť z rôznych materiálov, stretnúť autorov a vypočuť si o výstave priamo od nich, alebo sa ňou nerušene len tak prejsť… pre vytrvalých pripravíme aj niečo pod zub. Posledným poobedím na tejto výstave vás radi prevedú Juraj, Simona, Hanka a Rafani. Je možné, že spoločne dôjdeme až do Interpretačného raja!