Nová synagóga Žilina – marec 2019
22. 12. 2018 – 10. 3. 2019
výstava
DIVIDED WE FALL, Michal Moravčík
DIVIDED WE FALL je druhou časťou výstavy UNITED WE STAND, ktorá bude paralelne prebiehať v Stredoslovenskej galérii v Banskej Bystrici. Ide o retrospektívny formát výstavy Michala Moravčíka in memoriam s cieľom predstaviť prvý základný výskum celoživotnej tvorby tohto dôležitého slovenského umelca strednej generácie. Monografický rámec je však do istej miery poňatý autorsky kolektívne, s čím korešpondujú aj názvy oboch častí (podľa Moravčíkovho diela By Uniting We Stand, By Dividing We Fall z roku 2005).
Na projekte v Žiline a Banskej Bystrici sa podieľajú: Dalibor Bača, František Demeter, Tomáš Džadoň, Jana Kapelová, Mira Keratová, Marold Langer-Philippsen, Svätopluk Mikyta, Lucia Nimcová, Martin Piaček, Ivana Rumanová
Kurátorka: Mira Keratová
Otváracie hodiny: streda – nedeľa, 13.00 – 19.00
piatok – sobota 1. – 2. 3.
workshop pre deti s hudobníkom Ferom Királym
SonicPi. Kreatívne programovanie hudby pre deti
Netradičný workshop zameraný na rozvoj hudobnej kreativity pre deti v základoškolskom veku ponúka súčasnejšiu a pútavejšiu alternatívu k dnes zaužívaným spôsobom výučby hudobnej výchovy na školách. Namiesto pasívnej posluchovej formy a memorovania skladieb dáva deťom možnosť tvoriť a učiť sa tak hudbe prostredníctvom jej vytvárania. Deti dokážu s pomocou programu Sonic Pi jednoducho v priebehu niekoľkých hodín skomponovať prvú vlastnú skladbu a naučia sa základné princípy komponovania. Od účastníkov sa nevyžaduje predošlá znalosť hudby ani schopnosť hrať na hudobný nástroj. Workshop je určený pre deti od 10 rokov, musia si priniesť vlastný laptop a sluchádlá. Lektorom je hudobník a učiteľ Fero Király. V prípade záujmu o účasť je potrebná registrácia vopred mailom na maria@stanica.sk.
štvrtok 7. 3., 18.00
prednáška o konšpiračných weboch
Samuel Szabó: Kultúra sprisahania (Dutozemsko-plochozemské internety)
Prezentácia najpodivnejších kultúrnych prejavov spojených s konšpiračnými teóriami, z hlbín slovenského a českého internetu. Hudba, video, literatúra, webstránky, mytológia. Len pre otrlých!
pondelok 11. 3., 18.00
diskusia a krst knihy
Veronika Prušová, Marián Leško: Harabin
Pár dní pred prezidentskými voľbami pozývame na debatu o knihe, ktorá sa kandidátovi Štefanovi H. nebude páčiť. Zrodil ho Mečiar, vytiahol Fico, konkuruje Kotlebovi. Redaktorka Denníka N Veronika Prušová podrobne mapuje život a kariéru dvojnásobného šéfa Najvyššieho súdu, ministra spravodlivosti a aktuálne prezidentského kandidáta hroziaceho stále postupom do druhého kola. Text sprevádzajú komentáre Mariána Leška. V spoločnej diskusii predstavia spoločnú knihu a budú odpovedať na otázky, čo Harabin znamenal pre slovenskú justíciu, ale aj to, čo možno čakať od jeho budúceho pôsobenia v politike. Diskusiu a autormi moderuje Juraj Šeliga.
utorok 12. 3., 17.00
diskusia
Ako rozbicyklovať Slovensko?
Po dlhšej príprave vznikla na Slovensku iniciatíva za vytvorenie platformy pre podporu nemotorovej dopravy a blížime sa k jej založeniu. Primárne sa zameria najmä na cyklistickú dopravu a cykloturistiku a jej ambícou je pomôcť aktívnym ľuďom a organizáciám pri rozvoji bicyklovania. Nadácia Ekopolis, jeden z iniciátorov založenia platformy, vás spolu s miestnym partnerom OZ Mulica pozývajú na diskusné stretnutie, na ktorom sa dozviete viac a budete môcť ovplyvniť vznik a zameranie vznikajúcej platformy. Stretnutie bude mať dve hlavné témy: prvou sú skúsenosti z rozvoja bicyklovania v Žilinskom kraji, čo sa osvedčilo a čo nie, čo pomohlo a čo bol problém. Druhou je priblíženie idey Platformy nemotorovej dopravy. Podnety iniciátori využijú pri ďalšej príprave Platformy.
streda 13. 3., 17.30
diskusia pri káve a koláči
Café Európa
Po niekoľkomesačnej prestávke pokračuje cyklus debát na aktuálne politické a spoločenské témy s európskym rozmerom. Obľúbených aj pre milé pozvanie na kávu a drobné občerstvenie. Tému aj hostí prvej diskusie nájdete na webstránke Novej synagógy – http://www.novasynagoga.sk.
nedeľa 17. 3., 13.00 – 19.00
komunitná výmena oblečenia
Jarný SWAP
Zámerom SWAPu je šetrenie životného prostredia prostredníctvom nenakupovania nového oblečenia, ale aj rozvíjanie komunitného života a pomoc druhým ľudom. Prineste veci, ktoré by ste dali najlepšej kamarátke, či sestre. Ich jedinou vadou nech je, že už ich nenosíte. Nejde o to zbaviť sa všetkého nepotrebného zo skrine, skôr potešiť iného človeka. Naopak môžete si niečo nové odniesť (ale nemusíte). Veci, ktoré zostanú, pomôžu ďalším ľuďom, organizátori spolupracujú s neziskovými organizáciami a charitou. Swapnúť môžete aj CD nosiče, súčasťou budú prednášky a detský kútik – workshop.
streda 20. 3., 18.00
diskusia a oslava 4. narodenín non-fiction vydavateľstva
Spoznajte Absynt
Vydavateľstvo založili s cieľom publikovať reportáže a na slovenský trh priniesli dôležité knihy z celého sveta. Vďaka pestrosti reportážneho žánru vznikla okolo nich silná komunita fanúšikov s vlastným názorom a kritickým myslením. Neskôr edičný plán rozšírili aj o ďalšie žánre. K Prekliatym reportérom pribudla edícia 100%, v ktorej prinášajú silné non-fiction knihy ako aj výnimočnú svetovú beletriu. Expandovali do Čiech. Najnovším prírastkom je esejistická edícia Skica, ktorú začali vydávať v roku 2018 pod zavedenou značkou Kalligram a nájdete v nej myšlienky a pohľady vzácnych domácich autorov a autoriek. To všetko sa podarilo za 4 roky Jurajovi Koudelovi, Filipovi Ostrowskému, Jankovi Púčekovi, Soni Balážovej, Pavlíne Morháčovej a ďalším spolupracovníkom, ktorí vás pozývajú na oslavu.
piatok 22. 3., 19.00 / verejná generálka
sobota 23. 3., 19.00 / premiéra
pondelok a utorok 25. a 26. 3., 19.00 / reprízy
hudobná inscenácia
Sofokles / Gräffinger / Maťo: ANTI – GONÉ
pre hlasy, orchester a kolieskové korčule
Tvorcovia tohto pôvodného hudobno-scénického diela (resp. hudobnej inštalácie) sú okrem samotného priestoru synagógy, pre ktorú dielo vzniká, voľne inšpirovaní známou Sofoklovou tragédiou. Výstup z hosťovania kolektívu autorov spolu s početnou skupinou účinkujúcich z rôznych miest, všetci motivovaní oprávnenou obavou z neutíchajúceho znásilňovania zásad spravodlivosti. Dielo adresujú predovšetkým študujúcej mládeži, na ktorej slobodnom a zároveň zodpovednom rozhodovaní stoja či padajú riešenia najpálčivejších tém. Pozývame na angažované zobrazenie spoločenskej moci v príkrom rozpore s osobnou morálkou. Popri sólistoch a už profesionálnych hudobníkoch sa na ňom podieľajú tiež študenti slovenských konzervatórií.
štvrtok – sobota, 28. – 30. 3.
medzinárodná konferencia stredoškolákov
Žilina MUN – Model United Nations 2019
Bilingválne gymnázium T. Ružičku v spolupráci s Mestom Žilina, United Nations Information Service (UNIS) a ďalšími partnermi organizujú v Novej synagóge a na ďalších miestach v Žiline už po niekoľkýkrát stredoškolskú simuláciu zasadnutia Organizácie spojených národov (OSN). Konferencia, na ktorej je väčšina delegátov vo veku 15 – 20 rokov, je zameraná na aktuálne témy medzinárodných vzťahov a vzdeláva účastníkov v konkrétnych diplomatických a komunikačných zručnostiach ako verejné vystupovanie, vyjednávanie, argumentácia, manažment a cudzie jazyky. Viac ako stovka účastníkov z rôznych krajín zažije za tri dni v Žiline oficiálne aj kuloárne akcie, veľké plenárne zasadnutia aj rokovania v menších výboroch. Vstup na konferenciu je len pre prihlásené tímy a školy.
sobota 30. 3., 20.00
koncert
Dave Brannigan, Post-Hype
Kapela Dave Brannigan je inšpirovaná gitarovou muzikou v štýloch indie-rock a rock’n’roll. Dvakrát boli nominovaní na Rádiohlavy (2016 ako Objav roka a 2017 s debutovým albumom Young Creatures) a Rádio_FM im dalo šancu reprezentovať na 25. ročníku festivalu Sziget. Aktuálne dokončili EP Brannigan, kde držia svoj špecifický zvuk, no začali viac experimentovať s klávesmi. Prekvapením sú aj nečakané zmeny tempa a sofistikovanejšie aranžmány. Post-Hype je mladé post-punk revival trio postupne sa dostávajúce do povedomia cez lokálne koncerty a festivaly. Kapela stojí na presvedčivej base, dynamických bicích a na charakteristickom speve s gitarou. Obe skupiny sú zo Žiliny.
SNGG Studio
streda 27. 3., 18.00
záverečná prezentácia umeleckej rezidencie
Domáce práce s Magdalénou Kuchtovou
Ako sa pripravuje cesto, ako sa necháva vykysnúť, ako sa zahrieva pec, ako sa pripraví tvar chleba, ako sa vyzdobí a vloží do pece, až kým sa upečie do mäkka i chrumkava? To by ste neverili, aká pekná práca je pečenie chleba! Prečo ju ale považovať za umenie? Ako a vďaka čomu sa stane pečenie chleba súčasným umením? Po tom, ako v SNGG Studio prebehnú na záver umeleckej rezidencie Magdalény Kuchtovej tri výtvarné dielne pre rodičov s deťmi so zážitkom z tvorenia originálneho chleba, vás pozývame zažiť, zacítiť atmosféru ateliéru spojenú s ochutnávkou i trávením napečeného i inak „podomácky“ vytvoreného umenia.