Nová synagóga Žilina – august 2018


26. 7. – 16. 9.
výstava / výstup umeleckej rezidencie
Šimon Chovan: Human Allergic
Jedným z prejavov našej narastajúcej závislosti na technológiách je strach z ich nepredvídateľných reakcií, z toho, že nad nami získajú kontrolu. Podozrenie, že už sa to deje, sa stalo súčasťou našej každodennosti, keď algoritmy poznajú naše správanie, predvídajú naše preferencie a ovplyvňujú naše rozhodnutia. Šimon Chovan pracuje s týmto čiastočne iracionálnym strachom z autonómie vecí v oveľa priamejšom, hororovejšom zmysle. Zároveň sa v kontexte výstavného priestoru pýta, či je veciam a hmote vôbec príjemné to, že sa nimi zaoberáme.
Z plastových trubiek, káblov, spojov a iných objavov zo svojich obľúbených veľkoobchodov so stavebninami a inštalatérskymi potrebami vytvára oživnuté monštrá, ktoré detekujú ľudskú prítomnosť a reagujú na ňu sériou alergických reakcií alebo ignoráciou. Neurotické objekty však zároveň bez prestania poukazujú na vlastnú krehkosť. Sú zástupným artefaktom hypersofistikovaných technológií, ktoré si nevieme poriadne predstaviť, ale ktoré sú zdrojom súčasného znepokojenia.
Šimon Chovan je študent VŠVU, umelec a dizajnér. Zaujímajú ho rôzne situácie a fenomény, v ktorých figurujú technológie, veci a ľudia. Tieto dynamické vzťahy reflektuje pomocou priestorových mediálnych rozhraní. V procese balansuje medzi objavovaním a konštruovaním.

sobota 11. 8., 18.00
záver pešieho pochodu z Auschwitzu do Žiliny
Vrba Wetzler Memorial 2018 s filmami Kroky na hrane a Zachor
Vrba-Wetzler Memorial je spoločné dielo širokej komunity aktívnych občanov inšpirované víziou Fedora Gála. Stotridsať kilometrov pešo po stopách Rudolfa Vrbu a Alfréda Wetzlera, týždeň fyzického nasadenia, spoločných diskusií aj osamelých meditácií, ukončených v Žiline slávnostnom záverom v Novej synagóge. Ich útek z tábora Auschwitz-Birkenau a správa, ktorú následne spísali v Žiline, má v dejinách zásadný význam. Piaty ročník memoriálu venovanému dvom hrdinom, ktorí riskovali životy, aby sa pokúsili zachrániť tisíce Židov pred istou smrťou, sa opäť koná dvakrát – v júli aj v auguste. V auguste bude záverečné stretnutie účastníkov a organizátorov pochodu s verejnosťou v Novej synagóge spojené s projekciou dvoch celovečerných dokumentov – Zachor Ľuba a Moniky Stacho rozpráva príbeh zaniknutého pracovného tábora v Novákoch, Kroky na hrane sú dokumentom o ultrabežcoch, ktorí rovnakú trasu z Auschwitzu do Žiliny prebehli pred rokom. Okrem filmov v rámci programu vystúpi aj huslistka a speváčka Miriam Kaiser a ďalší hostia.

streda 22. 8., 20.00
koncert
Sangre De Muerdago (ESP)
Sangre de Muerdago je hudobný projekt Pabla C. Ursussona – uznávaného hudobníka, skladateľa, maliara, sochára, textára a cestovateľa v spolupráci s rozličnými hosťami a spolupracovníkmi. Čaká vás nefalšovaný magický folk zo španielskej Galície s množstvom nástrojov (gitary, verklík, flauta, keltská harfa, švédska nyckelharpa, bicie, buzuki) a tajuplných melódií. Koncert organizuje label Heavy Metal Vomit Party, BlackPitt shop a Burina Records.

Galéria Plusmínusnula

22. 6. – 9. 9.
výstava
Jonáš Gruska: Triaxiálny magnetický spev
Štúdia zameraná na elektromagnetickú dimenziu našej reality – veľmi dlhé vlny. Tri osi/antény hľadajú spev o axis mundi – štvrtej, esenciálnej, kozmickej osi. Rezonancie chaotických systémov, syntéza rovnovážnych a spokojných bodov.
Jonáš Gruska je slovenský zvukový umelec a experimentálny hudobný tvorca. Študoval na Inštitúte sonológie v holandskom Haagu. Jeho hlavným zameraním sú chaotické rytmy, skúmanie psychoakustických vlastností nahrávania zvuku v teréne. Pracuje v netradičných prostrediach a verejných priestoroch, ktoré sa pokúša meniť s konkrétne vytvorenými zvukmi. V galérii Plusmínusnula sa bude venovať presahu psychoakustiky, fyziky a elementárnych zložiek zvuku.