Nocadeň sa prebudili singlom „Bdiem či spím?“


Posledným legitímnym záznamom v životopise kapely Nocadeň bol videoklip k skladbe „Umriem pri tvojich nohách“ z albumu „Ikony“. Rozostlané ticho okolo košickej zostavy však neodrážalo prístup bratov Kopinovcov k hudbe, pretože ako zdôraznil Rasťo, muzika má medzi ich prioritami dominantné postavenia a aj v situáciách, kedy nepracujú na nových veciach, kontakt so scénou nestrácajú.

Absolútnou horúcou novinkou z dielne Nocadeň je singel „Bdiem či spím?“, pod ktorým sú autorsky podpísaní Rasťo a Robo Kopinovci. Hoci pracovali s viacerými hudobnými motívmi, vo finále sa rozhodli pre náladu s postupným plynutím príbehu s otvoreným koncom. „Motivácií nahrať nový singel bolo viacero. Na jednej strane si ďalšiu skladbu pýtali fanúšikovia a na strane druhej sme boli sami zvedaví, kde sa posunieme ako hudobníci. Priznám sa, že v tomto prípade nás do istej miery nakopla aj zvedavosť,“ prezradil Rasťo Kopina.

V prípade „Bdiem či spím?“ je celá línia skladby postavená na putovaní odrážajúcom a bilancujúcom odžité skúsenosti. Rasťo Kopina ako autor textu vťahuje poslucháča do atmosféry, v ktorej mu necháva neobmedzený čas a priestor na hľadanie odpovedí zapadajúcich do necenzurovanej mozaiky vyskladanej z vlastných pocitov. Napriek tomu skladba nepôsobí komplikovane, skôr naopak, ponúka príležitosť kĺzať sa po hladkej ploche bez obáv z toho, aby niť myšlienok prekvapili prekážky vyvolávajúce obavy. „Vo svojich textoch sa snažím dávať priestor ľudskej fantázii. Vždy ma fascinuje, ako moje texty vníma niekto iný. Istým spôsobom je to obohacujúce aj pre mňa. Texty, ktoré píšem, sú veľmi osobné veci. V podstate je to môj denník, len bez konkrétnych dátumov. Preto môžem povedať, že „Bdiem či spím?“ nesie v sebe autobiografický základ,“ podotkol Rasťo.
Singel v sebe zachytáva viacročné hudobné reflexie členov Nocadeň, pretože po albume „Ikony“, ktorý bol zvukovo agresívnejší, sa vracajú k miešaniu gitarového zvuku s elektronikou. Ako poznamenal Rasťo Kopina, do štúdia vstupujú vždy s jasnou predstavou o aranžmáne skladieb, ale zároveň si nechávajú priestor aj na využitie nápadov vznikajúcich priamo pri nahrávaní. „S elektronikou koketujeme od nášho druhého albumu, a preto to pre nás nie je až také nóvum. Na „Ikonách“ sme sa snažili zachovať naturálny zvuk, pri tejto novej skladbe sme ho však viac “obrúsili”. Hudobné spektrum, ktorým sa nechávame „ovplyvňovať“ je pomerne široké. Začína pri švédskych post-rockeroch Jeniferever a končí niekde pri popovej Alicii Keys. Práve v tomto priestore treba hľadať aj našu inšpiráciu,“ objasnil Rasťo.

Nocadeň sú oficiálne na slovenskej hudobnej mape od 25. decembra 1997 a do svojho trinásteho roku fungovania vstupujú s kontom vyplneným šiestimi albumami. Členovia Nocadeň nechceli definovať singel „Bdiem či spím?“ ako lastovičku ohlasujúcu ďalšiu platňu, no zároveň nechali dvere pre podobné interpretácie široko otvorené. „Momentálne nedokážeme debaty o novom albume vyvrátiť ani potvrdiť. Uvidíme, čo prinesie život,“ dodal s úsmevom Rasťo Kopina.

Nový singel „Bdiem či spím?“ si môžete vypočuť: http://soundcloud.com/nocaden/bdiem-ci-spim

via GRANDSTUDIO s. r. o. / foto: Jaris