NEXT 2010 – 11. ročník medzinárodného hudobného festivalu


Jedenásty ročník festivalu experimentálnej hudby Next sa uskutoční 2. až 4. decembra 2010 v centre súčasného umenia A4 – nultý priestor v Bratislave. Festival opäť prinesie tri dni plné vzrušujúcej nadžánrovej hudby v podaní mladých hudobníkov i známych legiend z Veľkej Británie, Nemecka, Nórska, Mexika a svoje zastúpenie tu bude mať i elektronická scéna Libanonu. Okrem premiérových koncertov čaká na divákov i príjemný bonus v podobe netradičných festivalových novín Next (p)age.

Festival vo štvrtok 2. 12. otvorí premiéra domáceho projektu Dunkeltherapie (SK). Šéfuje mu saxofonista Miro Tóth, no jeho nemenej výraznou postavou je Martin Burlas, jeden z pionierov alternatívnej scény na Slovensku. Svojskú predstavu o elektronickej hudbe privezú zakladatelia portugalského labelu Crónica Pedro Tudela a Miguel Carvalhais. Ich formáciu @C (PT) naživo sprevádza rakúska VJ-ka Lia (AT). Kanaďan Martin Tetréault (CA) patrí k zásadným predstaviteľom experimentálneho turntablizmu, a ako vynaliezavý improvizátor sa bez obáv púšťa i do medzižánrových spoluprác – napr. s virtuózom dídžejingu Kidom Koala (Ninja Tune) či kultovým zoskupením Napalm Death. Prvý festivalový večer uzavrie švédsko – nórska free-jazzová smršť, formácia The Thing (SWE, NO), ktorú v roku 2000 založil saxofonista Mats Gustaffson, dnes kľúčová postava európskej scény improvizovanej hudby.

Piatok 3. 12. prinesie opäť trocha exotiky i tanečných rytmov, určite to však nebude klasická Cha-cha-cha. Večer odštartuje medzinárodné elektroakustické trio Die Schrauber (USA, DE, MEX), ktoré tvorí Newyorčan Hans Tammen, Joker Nies z Kolína a Mexičan Mario de Vega. Po nich sa na pódiu objavia opäť portugalskí @C (PT), tentokrát v premiérovom spojení so slovenským hudobníkom ::.: (SK) alias Danielom Tóthom. Úplne novú formáciu vystrieda legenda industriálnej scény FM Einheit (DE), známy najmä ako dlhoročný perkusionista kultovej nemeckej industriálnej kapely Einstürzende Neubauten. Na Nexte sa spojí s klávesistom Hansom Joachimom Irmlerom (DE) z krautrockovej legendy Faust. FM Einheit so sebou privezie súpravu bizarných kovových perkusií a pružín, jeho kolega si vedľa neho na pódiu vyskladá hradbu zo starých analógových syntetizátorov. Večer uzavrie nový objav na scéne – rakúske trio Elektro Guzzi (AT), ktoré hrá tanečnú elektronickú hudbu, no výlučne analógovo – na klasických gitarách a bicích.

Na úvod posledného festivalového večera, v sobotu 4. 12., sa predstaví štvorica mladých talentovaných hudobníkov z krajín strednej Európy, ktorí počas trojdňového Sound Labu pripravia premiéru úplne nového projektu. Aktuálnu podobu experimentálnej scény na Blízkom Východe predstaví mladý Libanončan Tarek Atoui (LB), ktorý vyštudoval klasickú a elektroakustickú hudbu v Paríži, no a originálnu kombináciu improvizovanej – elektronickej i tradičnej hudby predstaví zasa duo Kamama (USA), ktoré tvorí violončelistka Audrey Chen a bubeník Luca Marini. Posledné tóny už 11. ročníka festivalu budú patriť Juhoafričanke Chantal Passamonte aka Mira Calix (UK), ktorá svoje albumy vydáva v kultovom britskom vydavateľstve progresívnej elektronickej hudby Warp, no často spolupracuje i so špičkovými súbormi vážnej hudby (napríklad s London Sinfonietta).

via http://www.nextfestival.sk