Neseďte doma. V A4 začína nová sezóna.


Tento štvrtok začína v bratislavskom A4 – nultom priestore nová sezóna. Septembrový program odštartuje filmovým Víkendom so Solidaritou. Pripravené sú i ďalšie filmové akcie, či divadelné predstavenia.

Tropické leto, festivaly, prázdniny a dovolenky sú tento rok už asi nadobro preč. Máme však i dobrú správu. V A4 – nultom priestore začína nová sezóna.

Víkend so Solidaritou, na ktorý môžete prísť už vo štvrtok večer, ponúkne pri príležitosti 30. výročia vzniku Nezávislého odborového hnutia Solidarita prehliadku filmov pripomínajúcich udalosti, ktoré boli prvým krokom na ceste k pádu komunizmu v Poľsku a ostatných krajinách Strednej Európy. Svedectvo o zvrátenej spravodlivosti podajú dve snímky poľského režiséra Andrzeja Wajdu Človek z mramoru a Človek zo železa v ktorých sleduje osudy rodiny Mateuzsa Birkuta, ktorého najprv oslavovali ako ideálneho robotníka, neskôr ho však komunistický režim 50. rokov pripravil o všetko. Treťou snímkou do skladačky obrazu o bývalom režime, bude film Rafała Wieczyńskeho Popiełuszko. Sloboda je v nás. Režisér v ňom sleduje príbeh kňaza Jerzyho Popiełuszka od detských rokov, cez ťažké obdobie výnimočného stavu, až po jeho brutálnu vraždu príslušníkmi poľskej ŠtB.

Fanúšikovia vzťahu obraz a zvuk si prídu na svoje i v ďalšom pokračovaní filmovo-diskusných večerov so šéfredaktorom portálu kinema.sk Petrom Konečným. Tento krát bude reč o videoklipe, ako filmovom umení. V pokračovaní cyklu Kino podľa…, teda autorsky zostavených projekcií v réžii slovenských tvorcov a osobností nielen z oblasti filmu, sa zas dočkáte exkluzívnej kolekcie necenzurovaných videí podľa Martina Kaňucha, šéfredaktora časopisu Kino Ikon a šedej eminencie mnohých slovenských festivalov.
Viete si predstaviť A4ku bez predstavení domovského divadla SkRAT? My teda nie. Aj v septembri uvidíte niekoľko ich inscenácií. Tak napríklad, ak netušíte, aké je to ocitnúť sa na narodeninovom večierku, na ktorý by bolo bývalo lepšie neprísť, nenechajte si ujsť ich Narodeniny. Pánsky duševný striptíz nielen pre dámy zas ponúkajú Skraťáci v optimistickom smrtonosnom opuse Umri, skap a zdochni…!!! a v inscenácii Paranoja sa potvrdí obava Woodyho Allena, že to, že ste paranoidný ešte neznamená, že vám nikto nejde po krku.

Súbor Debris Company možno poznáte vďaka skvelému predstaveniu Hexen. Tentoraz však v A4 uvidíte ich staršie a takisto vynikajúce tanečno-divadelné predstavenie Soliloquoy, ktoré je poctou Jamesovi Joyceovi, jeho písaniu na hranici vedomia a podvedomia, experimentu slova a pohybu, rytmickému a rituálnemu vyznaniu novej dobe, ktorá nás obklopuje, zaplaveniu emocionalitou, pretrvávajúcemu smútku, strate kontextu a večnej nespokojnosti. Súčasťou večera bude i projekcia filmu Petra Bebjaka Darkroom.
Priaznivcom divadla by nemalo uniknúť predstavenie renomovaného slovinského režiséra Bojana Jablanovca Casablanca Therapy, ktorého základnou témou je láska, nie však len v jej romantickom poňatí, ale tiež ako zdroj politickej sily a násilia. Strávte september v A4! Neoľutujete.

via a4.sk