Nepál je krajina mnohých tvári


Miesto, kde sa krajina a ľudia dotýkajú nebies. Cestovateľské kino predstaví v utorok 6. decembra v KC Dunaj Nepál – krajinu plnú extrémov, ktorá sa môže pýšiť ôsmimi zo štrnástich osemtisícových vrcholov sveta, ale zároveň ponúka aj zelené bohatstvo ukryté v subtropickej džungli. Večerom bude sprevádzať cestovateľské duo Martin Navrátil a Marta Rajková.

Ako by ste v stručnosti a skrz svoje vlastné zážitky charakterizovali Nepál?
Martin Navrátil: Nepál je krajina rôznych tvárí. Veľa cestovateľov si predstavuje, že je to krajina himalájskych končiarov. Čo, samozrejme, aj je, ale prekvapia vás tu aj krásne pralesy a nížiny, kde môžete vidieť v rámci nepálskeho safari napríklad nosorožce. Nepál ponúka omnoho viac, než si predstavujeme. Ak sem niekto príde len na trek do Himalájí a uvidí, čo všetko sa tu dá zažiť, bude smutný, že nemá viac času. Na Nepál treba mesiac. Toto bývalé hinduistické kráľovstvo vás prekvapí aj mestami ako Káthmandu či Bhaktapur. Práve Bhaktapur, o ktorom vie málo cestovateľov, je mesto, v ktorom akoby ste sa strojom času presunuli do minulosti. Celé hodiny sa tu viete prechádzať cez stredoveké uličky. Tu by mohli točiť svoje filmy Jakubisko či Fellini. Každý deň v Nepále je iný ako strana v knihe a tešíte sa, kedy ten list otočíte k ďalšiemu dobrodružstvu. Nás najviac prekvapili sviatky, ktoré sú v Nepále najfarebnejšie.

Ako ste spomínali, Nepál nie je len o horách a osemtisícovkách. Ako vyzerá táto krajina v nížinách?
M. N.: Nížinaté oblasti sú prekrásne zelené. Lúky, ryžové políčka, divoké rieky.. .Ako keby ste boli niekde v juhovýchodnej Ázii. Nížinaté oblasti sú viac osídlené a môžete tu nájsť veľa pestrofarebných dediniek. Takisto aj kultúrne je to veľmi rozmanité. Len sa musíte pripraviť na veľmi vysoké teploty.

Aké boli vaše prvé dojmy po príchode do tejto krajiny?
M. N.: Najviac vás prekvapí ten ruch. Chaos, prach, smrad… Jedným slovom krása. Už toto môže byť pre niekoho príšerné, ale verte, že na to si zvyknete. Hlavné mesto Káthmandu určite nevyhrá súťaž o najkrajšie mesto, ale jeho atmosféra a ako to tam žije, vás prekvapí. Je to jeden veľký živý organizmus. Každá minúta je zážitkom a musíte mať otvorené oči, lebo tomu, čo vidíte, nechcete uveriť. A čo negatívne? Že vláda miestnym Nepálcom nahovorila, že máme v našich končinách niekoľkonásobné sumy a radi sa vás pokúšajú oficiálnou cestou oklamať. A keď im prídete na klamstvo, ich reakcia je, že my máme peniaze a nás to nebolí.

Akí sú ľudia v Nepále?
M. N.: Nepálci sú často porovnávaní s Indmi, a aspoň podľa nás sú viac srdeční a usmievaví ako ich južní susedia. Sú viac rodinne založení a dbajú na svoje sviatky. Práve ich vlastnosti môžete zažiť, keď Nepál navštívite počas jedného z mnohých sviatkov. Celé rodiny vyjdú von a spoločne oslavujú.

Aké zvyky, ktoré sa pestujú v Nepále, sú z nášho stredoeurópskeho pohľadu exotické?
M. N.: Tých je mnoho. Jeden zo zvykov, z nášho pohľadu zvláštnych, sa deje počas sviatku Daisan. Ľudia si vtedy zadovážia obetné zvieratá a pred domami ich obetujú svojim bohom. Napríklad obetujú kozy pred svojimi autami a krvou postriekajú dopravný prostriedok, aby nemali žiadnu nehodu. O uctievaní kráv už asi každý počul a tie kravy si v Nepále môžu skutočne robiť takmer všetko. Krava zastane v strede križovatky? Nevadí. Nik ju nebude odstrkovať preč.

Martin Navrátil a Marta Rajková
je duo, ktoré svoje cestovateľské zážitky nielen žije, ale o nich aj píše a hovorí. Zo svojich ciest publikuje články, uverejňuje fotografie a poskytuje rozhovory v rozhlase i v televízii. Martin bol profesionálnym sprievodcom a navštívil viac ako 150 krajín sveta. Marta zase dlho žila v zahraničí, ovláda štyri jazyky a miluje folklór i cudzie kultúry.

6. 12. (utorok)
Štart: 20:00 hod.
Vstup: 4€ v predpredaji v bare v KC Dunaj

Event: http://www.fb.com/events/321379618246731