Nehanbite sa opýtať!


V sobotu 25. 4. sa bude od 10.00 – 17.00 hod. konať v poradí už tretí Dobrý trh® na Jakubáku. Príďte sa pozrieť na mesto inak! Na Jakubáku spomalíme a budeme si viac všímať veci okolo seba. Zamýšľate sa nad tým, čo vlastne jete? Čo nakupujete? Od koho nakupujete? A čo svojím nákupom ovplyvňujete? Ale nebudeme sa venovať iba našej kultúre. Objavili sme, že na Jakubáku rastú originálne japonské čerešňové stromy Ohanami! Medzi známe japonské slávnosti patrí práve stretávanie sa pod týmito kvitnúcimi stromami. Japonskú kultúru v sobotu priblíži Festival nových menšín [fjúžn], ktorý pripravil dve multikulti zóny. Chýbať nebude ani program pre deti a množstvo kultúrnych vystúpení.

SPÝTAJTE SA
Lokálna edícia Dobrého trhu® – Dobrý trh na Jakubáku vznikol v spolupráci so Slow Food Pressburg. Preto tu nájdete iba poctivé produkty od lokálnych výrobcov. Naším cieľom je, aby sme sa v sobotu “zastavili”, utiekli z každodenného kolotoča, vnímali veci okolo seba a rozmýšľali o nich. Všímali si zeleň na Jakubáku, život mesta, ľudí okolo seba, ale aj produkty, ktoré nakupujeme. Nebojte sa na čokoľvek opýtať! Či už sa to týka jednotlivých produktov, postupov výroby alebo predajcov. Heslom tohtoročného Dobrého trhu na Jakubáku je: pýtať sa, pýtať sa, pýtať sa!:o)

Na Dobrom trhu na Jakubáku nájdete starostlivo vybraných lokálnych producentov, ktorí spĺňajú kritériá medzinárodného hnutia Slow Food®. Stretnete tu teda lokálnych, prípadne tuzemských remeselných producentov potravín a roľníkov, ktorí pracujú s ohľadom na životné prostredie, krajinu, hospodárske zvieratá a miesto, v ktorom pôsobia. V prípade potravín, ktoré nie je na Slovensku možné vypestovať, resp. vyrobiť, prihliadame na farmársky pôvod, remeselný spôsob výroby (+ BIO a Fair Trade).

SUSEDIA
Do programu Dobrého trhu® sa aj tentokrát zapojilo veľa susedov. Kamaráti z Prešporkova chystajú bohatý program pre deti, rovnako ako Detské centrum Dostojevského s tvorivými dielňami či Štúdio 12, ktoré nám poskytne priestor na premietanie filmov a úkryt v prípade dažďa.

Podporte susedský život v meste!
Aj v apríli máte možnosť kúpiť si dobrovoľnú vstupenku na Dobrý trh na Jakubáku. Zakúpiť si ju môžete vo forme náramku, ktorého jarný dizajn špeciálne navrhla naša dvorná dizajnérka Ľubica Segečová! Vaša kúpa náramku prispeje k organizovaniu aktivít počas Dobrého trhu, prvého pouličného trhu na Slovensku, ktorý ukazuje mesto “inak”, skúma rôzne miesta, ulice, námestia a kladie otázky na využitie nášho verejného priestoru.
V každej lokalite je vždy veľa toho, čo robíme extra. Chceme naďalej prispievať k pozitívnym zmenám vo verejnom priestore: pokračovanie v spolupráci s o.z. Permakultúra – realizáciou “zelených” zásahov ako napr. udržiavanie bylinkovej záhrady na Jakubáku, nové bude aj dielo pri detskom ihrisku od mladých ilustrátorov Jany Malatincovej, Johanky Chrienovej a Sama Chriena. Navyše, náramok nie je len dobrovoľnou vstupenkou na Dobrý trh na Jakubáku, ale aj do celej štvrte v okolí, na ktorú chceme upriamiť pozornosť. Chceme poukázať na jej čaro a zákutia, motivovať ľudí tráviť čas v meste, a tým prinavrátiť život do ulíc. S naším náramkom na ruke, máte vo štvrti v deň trhu aj špeciálne zľavy v kamenných predajniach v okolí Jakubáku, na Grösslingovej a Továrenskej ul. – Vegan Bar, AvrakeHdabra – čajovňa, Pán Medvedík, Klapka.sk, a Hany Hay koučing. Náramky nájdete v našom Infostánku Dobrého trhu, alebo pri vstupoch na Jakubovo námestie.

VIAC UMENIA
Na Jakubáku nájdete širokú škálu umeleckých prejavov. Čakajú vás hudobné i divadelné vystúpenia, filmy študentov FTF VŠMU, maľovanie portrétov v podaní troch umelcov: Marek Cina, Stano Ondruš a Martin Kráľ, možnosť nechať si napísať báseň na mieru, ale aj vyrobiť si vlastné originálne linoritové tričko.

[fjúžn] Na Dobrom trhu na Jakubáku pre vás [fjúžn] nachystal až dve multikulti zóny. Príďte “spomaliť” do Ázijskej zóny. Ukážky východných bojových umení, kimono show a maľovanie na tvár i telo, K-popové tanečné predstavenie, či workshop kaligrafie, tradičné čínske cvičenia pre telo a myseľ, thajské masáže, ochutnávky rôznych orientálnych pochutín a ďalšie exotické prekvapenia. Popri bohatom programe si stále môžete užívať pohľad na kvitnúce čerešne, vychutnať svoj drink a jedlo, ktoré si so sebou prinesiete v kruhu známych, aj zatiaľ neznámych, priateľov. Na [fjúžn] pre najmenších sa môžu tešiť všetky deti od 4 do 8 rokov v čase od 14:00 do 16:00. Nadácia Milana Šimečku pre ne pripravila pestré aktivity, počas ktorých sa budú môcť zmeniť na planéty Mars či Pluto a obiehať okolo Slnka, či loziť po rebríkoch a naháňať hady. Tiež sa dozvedia o dobrodružstvách jabĺčka Jonátan a do rytmu im bude vyhrávať gajdoš.

Live cooking show
V rámci Ázijskej zóny si môžete od 9.30 – 15.00 hod. naživo pozrieť aj kulinárske umenie v podaní Tibetskej asociácie, kuchára Michala Kordoša a reštaurácie Green Buddha, ktorí s nami nazrú do tradičnej ázijskej kuchyne.

—————————————————————————————————————————-

PROGRAM
Jakubovo námestie sa počas celého roka teší obľube detí. Radi navštevujú detské ihrisko a hrajú sa v parku. Preto sa aj náš program zameriava najmä na aktivity pre našich najmenších.

Detské pódium – v parku pri detskom ihrisku
10:00 – 11:00 – PreŠportovo / športovanie pre malých i veľkých
11:00 – 11:30 – Divadlo pre najmenšich: Ono sa to povie (VŠMU)
11:30 – 13:00 – Tvorivé dielne s detským centrom Dostojevského
13:00 – 14:00 – Divadlo pre najmenších: Divadlo ZáBaVKA a divadlo Kusy cukru: Malé upratovanie

14:00 – 16:00 – program [fjúžn] pre najmenších na Dobrom trhu
14:00 – 14:05 – Planéty
14:15 – 14:45 – Hady a rebríky
14:50 – 15:20 Rozprávka O Jonatánovi (na konci si spolu vyrobíme rôzne ovocie z papiera.)
Počas všetkých aktivít si deti môžu vyfarbovať obrázky, na ktorých nájdu deti zo všetkých kútov zeme. Hudbu sveta zahrá do rytmu gajdoš, ktorý spestrí prestávky medzi jednotlivými aktivitami.

V prípade dažďa sa detské aktivity presunú do priestorov Štúdia 12!

Štúdio 12
Tri filmové bloky (dokument, hraný film a animovaný film) študentov a absolventov FTF VŠMU o 12:30 – 13:30, 14:30 – 15:30, 16:00 – 17:00 a o 10:30 pre Vás pripravíme aj premietanie filmov Best of z Fest Anča.

Pódium neziskoviek
11:00 – 12:30 – diskusia a workshop k témam Európskeho roku rozvoja – „Chudoba sa nedá zmerať“ v spolupráci s GLEN Slovakia.

Hudobné pódium
10:30 – 11:30 – koncert skupiny Funny Fellows
12:30 – 13:00 – koncert gitarového a flautového dua: Adam Svitač a Laura Nagyová
13:00 – 13:30 – koncert skupiny Funny Fellows
14:00 – 14:15 – Tanec v uliciach / Elledanse
14:30 – 15:30 – koncert skupiny Impaco Trio
16:00 – 17:00 – koncert skupiny Genius Locci

Workshopy:
10:00 – 12:30 – Klaunský workshop na Jakubáku , na ktorý sa môžete dopredu prihlásiť
10:00 – 14:00 – Slackline corner
13:00 – 15:00 – kvetinový workshop s Papaver

[fjúžn] na Dobrom trhu
10:00 – 17:00 – Sakura OHANAMI 2015
10:00 – 17:00 – Falun Gong
10:00 – 17:00 – Thajské masáže a suveníry
13:00 – 16:00 – Workshop japonskej kaligrafie – Seiko JAKUBÁČ Sensei
14:00 – 17:00 – KIMONOSHOW + BODY & FACE PAINTING
10:30 – PINDAPAT (prijatie jedla mníchom)
12:30 – PHNX- Phoenix K-pop cover dance performance I.
13:00 – Aikido Kobukan Bratislava
13:30 – PHNX- Phoenix K-pop cover dance performance II.
14:00 – TRADITIONAL SHAOLIN KUNG FU
15:30 – PHNX- Phoenix K-pop cover dance performance III.
16:00 – SKP Ryong – Taekwondo

Tešíme sa na vás na Dobrom trhu na Jakubáku v sobotu 25. 4. 2015 od 10.00 – 17.00 hod.!

FB event: http://www.facebook.com/events/424806164361273
FB page: http://www.facebook.com/DOBRYTRH
web: http://www.dobrytrh.sk

Dobrý trh organizuje OZ PUNKT v spolupráci s mestskou časťou Bratislava-Staré Mesto.