Národné parky západu USA sú krásne všetky. Každý svojím spôsobom


Omračujúca krása prírody v plnej sile. Obrovské sekvoje, neopísateľné výhľady, čarovné vodopády, skalné mestá či hravé gejzíry. Cestovateľské kino sa v utorok 27. septembra v KC Dunaj vyberie spoznávať rozmanité národné parky západnej časti USA. S cestovateľkou Mirkou Badinskou čakajú návštevníkov stovky míľ so zastávkami Yosemity, Zion, Bryce Canyon, Joshua Tree, Arches, Canyonlands, Mesa Verde, Grand Canyon, Monument Valley a Antelope Canyon.

Kedy ste sa prvýkrát vybrali objavovať národné parky v USA?
Mirka Badinská: Bolo to bolo tuším niekedy v roku 2003 ako súčasť klasického road-tripu po americkom západe – kombinácia miest a prírody. Pamätám si, že keď som išla na pohovor na americkú ambasádu, tak sa ma konzul spýtal, kam sa chystám. Odpovedala som, že na západ. A on na to, že dobre, to je najkrajšia časť USA.

Ako už spomínate, národné parky patria medzi to naj, čo USA môžu ponúknuť a je ich tam veľké množstvo. Ktoré parky v spomínanej západnej časti patria medzi tie najkrajšie?
M. B.: Na tom západe je skvelé to, že sa sem dá veľmi rozumne priletieť. A či už je štartovacím bodom Los Angeles, San Francisco, Las Vegas, Denver alebo Salt Lake City, viete za pomerne krátky čas, povedzme hoci aj dva týždne, prejsť a vidieť kus krajiny, ktorá sa mení pred očami. Podľa mňa je to práve táto kombinácia, že priletím, sadnem do auta a za pár hodín som už na bráne národného parku, geniálna. Veľa ľudí cestuje na západ hlavne kvôli Grand Canyonu. Ten je úžasný a fakt obrovský. A keď sú už tam, tak sa vyberú aj niekam ďalej. V jeden deň sa môžete ocitnúť na dne kaňona Zion a o pár hodín na to sa pozerať z rímsy do kaňona Bryce. Ja osobne milujem štát Utah, kde sú moje najobľúbenejšie miesta národný park Arches a rezervácia kmeňa Navaho – Monument Valley. Pieskovcové formácie vytvorené spoločným pôsobením vetra a vody sú úchvatné!

Aké druhy parkov sú tam najzaujímavejšie?
M. B.: To závisí od toho, aký druh aktivity hľadáte. Takmer v každom parku sú pešie okruhy, od kratších (iba na pár hodín) až po viacdňové. V niektorých parkoch sa dozviete o petroglyfoch, ktoré sa zachovali po predchádzajúcich civilizáciách. Niektoré parky sú bohatšie na zver. Povedzte mi, čo vás baví a podľa toho vám poradím, do ktorých miest sa vybrať. Krásne sú všetky, každý svojím spôsobom.

Aká je história týchto parkov?
M. B.: Niektoré parky vznikli, aby chránili pôvodnú faunu a flóru, napríklad Yosemitský národný park alebo Joshua tree park. Práve v takýchto parkoch máte najväčšiu šancu natrafiť aj na nejakú tú zver, napríklad v Yosemitoch sú čierne medvede celkom bežné. Ak sa v týchto parkoch vyberiete na túru, tak by ste mali vedieť, ako sa správať pri stretnutí s divou zverou – medveďmi, jeleňmi wapiti a podobne. Ďalšie parky vznikli na miestach, kde voda alebo iné živly vytvorili jedinečné formácie, ktoré by sa bez patričnej ochrany a regulácie pohybu osôb zničili. Prvé územie vyhradené ako národný park bol Yellowstone v 1872, potom nastala dlhšia pauza a nasledovali ďalšie. Organizácia, ktorá spravuje americké národné parky – National Park Service, práve nedávno (25. augusta) oslávila svoju storočnicu.

Ako vyzerajú tie parky dnes? Sú pre návštevníkov aj nejako obmedzené, alebo sa v nich môže turista vydať kam chce?
M. B.: Predovšetkým pribudla infraštruktúra. Netreba šliapať alebo ísť kolmo niekoľko dní, či týždňov. Dnes na miestach, kde kedysi stála jedna drevená, v lepšom prípade kamenná, chajdička, sú vybudované a prispôsobené napríklad aj hendikepovaným osobám. A s infraštruktúrou pribudli aj pravidlá, kde sa smie parkovať, kam sa môže už iba pešo a kam sa nemôže vôbec. Pred dlhšou pešou túrou sa odporúča, alebo je dokonca povinná, registrácia alebo povolenie vopred. Existujú také treky, kde sa vydáva na konkrétny dátum iba obmedzený počet povolení denne, kvôli tomu, aby sa kempovacie miesta zbytočne nerozrastali. Zákaz zakladania ohňa je tiež celkom pochopiteľný, aj keď možno nie pre všetkých… Každý rok hasia hasiči okrem plánovaných aj zopár neplánovaných požiarov. A keď kempujete napríklad v Yosemitoch, tiež je dobré dávať si pozor na to, kde nechávate svoju potravu. Medveď ju vyňuchá na kilometre a pokiaľ si ju necháte napríklad v aute, tak vedzte, že auto je pre medveďa len taká väčšia konzerva a drápmi si ju otvorí. V niektorých parkoch je napríklad obmedzená sezóna kvôli počasiu. Napríklad, od 15. októbra je Severná rímsa Grand Canyonu pre verejnosť uzavretá. Južná rímsa je prístupná 24 hodín denne, 365 dní v roku. Niektoré parky majú otváracie hodiny počas celého roka, ale tieto sa menia podľa sezóny. A niektoré miesta, ako napríklad Antelope Canyon, je možné navštíviť iba v sprievode lokálneho sprievodcu z kmeňa Navajo. Vždy sa oplatí otvoriť si pred návštevou oficiálnu stránku parku a pozrieť si prípadné obmedzenia, ktoré môžu byť napríklad typu, že opravujú niekde cestu. Ďalším typickým príkladom sú upozornenia na riziko lesných požiarov a podobne.

Keď sa niekto rozhodne vybrať na výlet po týchto parkoch, na čo by sa mal pripraviť?
M. B.: Dnes sa turista ľahšie dostane hocikde a to v preklade znamená aj viac návštevníkov. Tiež sa pripravte na to, že ak budete cestovať v hlavnej sezóne (cca od konca mája do konca septembra) bude potrebné v tých populárnych národných parkoch odstaviť svoje auto na veľkom parkovisku a na vzdialenejšie miesta vás odvezie autobusík, ktorý jazdí na plyn, elektrinu alebo alternatívne palivá. Táto autobusová doprava je zahrnutá v cene vstupného do parku. Jednoducho neexistuje taká parkovacia kapacita, aby sa mohol každý vybrať spoznávať park svojím autom. Iné je to, ak si napríklad rezervujete ubytovanie priamo v parku. Veľa z parkov na americkom západe má podstatne vyššiu nadmorskú výšku, než sme zvyknutí z domu. Niekomu sa napríklad môže točiť hlava. Slnko je tu už od skorej jari dosť silné, a teda netreba zabudnúť krémy na opaľovanie. A pitný režim, aj keď ste v parku iba na jeden deň. Na druhej strane je fajn, že pitnú vodu nájdete skoro na všetkých toaletách. Preto, ak môžete, naplánujte si cestu buď na začiatku alebo na konci sezóny. Skúste sa vyhnúť prázdninám alebo sa obrňte trpezlivosťou. Ideálne mesiace sú podľa mňa apríl alebo október.

Mirka Badinská
vyštudovala cestovný ruch a živí sa ním už 15 rokov. Cestovať začala po bývalých britských kolóniách od indického Kašmíru až po južnú Afriku. “Všade je niečo zaujímavé, či ste v rušnej metropole, alebo na myse na konci sveta,” hovorí Mirka, ktorá napríklad zbiera fotografie záchodov a po svete roznáša petrogramy od slovenského maliara Petra Rollera.

27. 9. (utorok)
Štart: 20:00 hod.
Vstup: 4€ v predpredaji v bare v KC Dunaj

Event: http://www.fb.com/events/652358211587905