Národné filmové ceny Slnko v sieti si rozdelili najmä filmy Masaryk a Učiteľka


V piatok večer odovzdala Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA) národné filmové ceny Slnko v sieti za rok 2016. Spomedzi 20 prihlásených titulov premenila najviac nominácií koprodukčná česko-slovenská historická dráma Masaryk, ktorá bodovala v 8 kategóriách. Snímka Učiteľka získala 5 cien a po jednej sa ušlo filmom Ja, Olga Hepnarová, Červený kapitán, Para nad riekou a Richard Müller: Nespoznaný.

Najlepším hraným filmom minulého roka sa podľa členov SFTA stala dráma Učiteľka režiséra Jana Hřebejka. Ocenenie za jej scenár získal český scenárista Petr Jarchovský, hudobného skladateľa Michala Novinskeho ocenili cenou za najlepšiu filmovú hudbu a herečka Zuzana Mauréry, predstaviteľka Márie Drazdechovej, podala podľa akademikov najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe. Snímka zaujala aj verejnosť a na základe diváckeho hlasovania získala cenu za najobľúbenejší slovenský film roka 2016.

Životopisný film Masaryk bol úspešný v hereckých i technických kategóriách – ocenenie získal v kategóriách najlepší kameramanský výkon (Martin Štrba), filmový strih (Marek Opatrný), architekt – scénograf (Milan Býček), kostýmy (Katarína Štrbová Bieliková), masky (Lukáš Král), mužský herecký výkon v hlavnej úlohe (Karel Roden) i vedľajšej úlohe (Oldřich Kaiser). O cenu za najlepší filmový zvuk sa jeho zvukoví majstri Viktor Ekrt a Pavel Rejholec podelili s Lukášom Kasprzykom, ktorý získal rovnaký počet akademických hlasov za svoju prácu na dokumentárnom filme Richard Müller: Nespoznaný.

Slnko v sieti za najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe získala Zuzana Kronerová za stvárnenie pani Mariky v detektívke Červený kapitán. Cenu za najlepšiu filmovú réžiu prebrala režisérska dvojica Tomáš Weinreb a Petr Kazda za psychologickú drámu Ja, Olga Hepnarová. Najlepším dokumentárnym filmom roka sa stala „filmová jam session“ tvorcov Roberta Kirchhoffa a Filipa Remundu Para nad riekou.

Viaceré z ocenených filmov premietne cez víkend v Bratislave prehliadka Týždeň slovenského filmu a v nasledujúcich týždňoch si ich budú môcť pozrieť diváci a diváčky v Banskej Bystrici, Kežmarku, Košiciach, Martine, Nitre, Partizánskom, Spišskej Novej Vsi, Trnave a Žiline. Týždeň slovenského filmu organizuje Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA), spoluorganizátormi prehliadky sú Slovenský filmový ústav (SFÚ) a Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS). Podujatie sa koná pod záštitou ministra kultúry Slovenskej republiky a finančne ho podporil Audiovizuálny fond, Slovenská pošta a autorská spoločnosť LITA, myšlienku projektu podporila Nadácia Tatra banky.

Informácie o prehliadke Týždeň slovenského filmu: http://www.tyzdenfilmu.sk
Informácie o národných filmových cenách Slnko v sieti: http://www.slnkovsieti.sk
Facebooková fanúšikovská stránka podujatia: http://www.facebook.com/tyzdenfilmu

– – –
Výsedky odovzdávania národných filmových cien Slnko v sieti za rok 2016

Najlepší hraný film
Učiteľka, réžia: Jan Hřebejk, producenti: Zuzana Mistríková, Ľubica Orechovská, Ondřej Zíma, Jan Prušinovský

Najlepší dokumentárny film
Para nad riekou, réžia: Robert Kirchhoff, Filip Remunda, producenti: Robert Kirchhoff, Filip Remunda, Vít Klusák, Kamila Zlatoušková

Najlepšia filmová réžia
Tomáš Weinreb, Petr Kazda, film: Ja, Olga Hepnarová

Najlepší filmový scenár
Petr Jarchovský, film: Učiteľka

Najlepší kameramanský výkon
Martin Štrba, film: Masaryk

Najlepší filmový strih
Marek Opatrný, film: Masaryk

Najlepší filmový zvuk
Viktor Ekrt, Pavel Rejholec, film: Masaryk
Lukáš Kasprzyk, film: Richard Müller: Nespoznaný

Najlepšia filmová hudba
Michal Novinski, film: Učiteľka

Najlepší architekt – scénograf
Milan Býček, film: Masaryk

Najlepšie kostýmy
Katarína Štrbová Bieliková, film: Masaryk

Najlepšie masky
Lukáš Král, film: Masaryk

Najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe
Zuzana Mauréry za úlohu Márie Drazdechovej, film: Učiteľka

Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe
Zuzana Kronerová za úlohu pani Mariky, film: Červený kapitán

Najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe
Karel Roden za úlohu Jana Masaryka, film: Masaryk

Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe
Oldřich Kaiser za úlohu Eduard Beneša, film: Masaryk

Divácka cena Slnko v sieti:
Učiteľka, réžia: Jan Hřebejk, producenti: Zuzana Mistríková, Ľubica Orechovská, Ondřej Zíma, Jan Prušinovský