Napriek počasiu veľký záujem divákov o úvodné festivalové predstavenia


Zaplnená sála historickej radnice, ale aj stovky ľudí na Hlavnej ulici počas večerného predstavenia potvrdili napriek nie práve najlepšiemu počasiu hneď v prvý deň 4. ročníka Festivalu divadiel strednej Európy veľký divácky záujem o podujatie, ktoré tradične otvára divadelnú sezónu v Košiciach.

Hra jedného z najplodnejších súčasných nemeckých dramatikov Rolanda Schimmelpfenniga Push up 1 – 3 v podaní Mestského divadla v Žiline zaplnila takmer do posledného miestečka sálu Historickej radnice. Po tomto úvode už nasledovalo slávnostné otvorenie festivalu na hlavnom festivalovom Pódiu pri košickej Immaculate a predstavenie muzikálu Jozef a jeho pestrofarebný plášť Andrew Lloyd Webbera v naštudovaní Městského divadla v Brne. Brnenskí umelci potvrdili povesť, ktorá ich predchádzala a od zaplneného námestia si počas niekoľkých prídavkov vyslúžili zaslúžené standing ovations. ,,Malo to veľmi dobrú atmosféru. Trochu sme sa obávali, či ľudia kvôli počasiu prídu, ale napokon boli úžasní,“ pochvaľoval si šéf muzikálového súboru a predstaviteľ Faraóna Petr Gazdík.

Prekvapení záujmom publika bol aj ďalší zahraničný hosť festivalu, intendant Badisches Staatstheater Karlsruhe Achim Thorwald. ,,Toto by sme asi u nás v Nemecku nedokázali. Nikdy by som neveril, že divadlo môže do ulíc prilákať toľko ľudí,“ povedal.

Druhý festivalový deň otvorí už dopoludnia Konferencia divadiel strednej Európy, ktorá je prvýkrát sprievodným podujatím festivalu. Pozvanie košických divadelníkov prijalo viac ako 30 hostí, riaditeľov divadiel a kultúrnych inštitúcií zo Slovenska, Česka, Maďarska, Poľska, Nemecka a Rumunska. ,,Konferencia bola podporená z grantovej schémy EHMK 2013 a okrem diskusie o možnostiach spolupráce bude zameraná práve na možnosti, ktoré so sebou titul Európske hlavné mesto kultúry prináša. Zámerne sme do Košíc pozvali riaditeľov inštitúcií z miest, ktoré už Európskym hlavným mestom kultúry boli alebo v blízkej budúcnosti budú,“ povedal riaditeľ ŠD Košice Peter Himič.

Diváci sa dnes môžu tešiť na tri predstavenia. Už dopoludnia prinesie domáce Divadlo Maškrta do festivalového Stanu pri Historickej budove ŠD svoju rozprávku Dať a v láske uchovať. Večerný program začne o 19,30 výnimočné tanečné predstavenie Danse Macabre Spoločnosti Gergye Kristiana z Budapešti. Choreografia tanca smrti sa so svojimi nespočetnými kruhovými tancami niekedy podobá na oživenú ornamentiku, zvečnených frízov, inokedy pripomína humorné, prenikavé, obscénne produkcie stredovekých putovných komediantov, ale objavia sa aj pre choreografa typickí čudní kentauri, mytologické bytosti a erotické formácie s viacerými účinkujúcimi. Dnešný festivalový program uzavrie predstavenie Taniere, ktoré vzniklo v koprodukcii Bilbo companie a Circusu Sacra z Prahy. Už samotný podtitul predstavenia Česko – Slovenská amorálna klauniáda naznačuje, že pôjde určite o netradičné, ale zaujímavé divadlo plné rozbitých tanierov a bizarných scén.

via Svjatoslav Dohovič / tlačový tajomník ŠD Košice