Najlepší herec roku 2012 vystúpi v Žiline


Americký herec a spisovateľ Anthony Nikolchev z Los Angeles sa v rámci svojho turné so sólom „Ozveny stien pod zemou sú hlasnejšie ako tvoje kroky nado mnou“ zastaví aj v Žiline. Za predstavenie získal na prestížnom medzinárodnom divadelnom festivale New York´s United Solo International Theatre Festival ocenenie Najlepší herec roku 2012. Žilinskému publiku sa Nikolchev s úspešnou hrou predstaví v slovenskej premiére 6. a 7. marca 2014 o 19.00 v kultúrnom centre Stanica.

Príbeh muža, predavača televízorov, hovorí tragikomicky o jeho túžbe po šťastí, úspechu, láske a snahe nájsť cestu k sebe samému a rovnako tak k druhým ľuďom. Na pozadí komických výpredajoch v čase krízy sledujeme jeho dva svety, ktoré sa postupne začnú nebezpečne prelínať.

„Predstavenie je výnimočné v téme, v jej naliehavej aktuálnosti, ktorá v sebe nesie odkaz na súčasného človeka žijúceho v čase krízy, prežívajúc popri tom však aj krízy osobné. Práca, ohodnotenie, očakávania, samota a láska, to všetko sú každodenné boje obyčajného človeka, ktorými sa trápi aj hlavný hrdina príbehu,“ približuje obsah predstavenia Barbora Uríková, divadelná dramaturgička kultúrneho centra Stanica. „Rovnako je však silnou stránkou inscenácie aj jej spracovanie. Herecký talent Anthonyho Nikolcheva je jedinečný, rovnako jeho vtip, tragika či využívanie fyzickosti na scéne, ktorá sa vďaka jeho pohybom dynamicky mení,“ dodáva Uríková.

Režisérmi inscenácie sú Yuri Kordonsky a Matej Matejka, slovenský choreograf, ktorý pod záštitou Inštitútu Grotowského vo Wroclavi založil fyzické divadlo Studio Matejka. Okrem Žiliny je možné predstavenie vidieť 5. marca v Divadle Konvikt v Olomouci a 8. marca v Záhrade, Centre nezávislej kultúry v Banskej Bystrici.

Anthony Nikolchev (USA): Ozveny stien v podzemí sú hlasnejšie ako tvoje kroky nado mnou
divadelné predstavenie / slovenská premiéra
štvrtok a piatok, 28. a 29. 11. 2013, 19.00, Stanica Žilina-Záriečie

Scenár, hrá: Anthony Nikolchev
Réžia: Matej Matejka & Yuri Kordonsky

Predstavenie uvádzame v angličtine so slovenskými titulkami.

Rezervácia vstupeniek: rezervacie@stanica.sk, 0948 344 606

Anthony Nikolchev – herec a scenárista. Narodil sa a pôsobí v Kalifornii, Los Angeles. Jeho tvorba bola uvedená v Chicagu, New Yorku, Anglicku, Taliansku, Nemecku, Rusku, Amrénsku a Poľsku. Za svoje dve sóla (Pozri, na čo som zabudol a Ozveny stien v podzemí sú hlasnejšie ako tvoje kroky nado mnou) získal v roku 2011 a 2012 ocenenie Najlepší herec na festivale New York´s United Solo International Theatre Festival – najväčší svetový festival svojho druhu vôbec. Ocenenie Najlepší herec získal tiež na filmovom festivale Los Angeles International Underground Film Festival, za snímku Pearadise, ktorú nakrútil v spolupráci so Studiom Matejka v Poľsku.