Na Vianoce do Slovenského národného múzea


Slovenské národné múzeum počas sviatkov upraví vo svojich múzeách otváracie hodiny. Kým na Štedrý deň a v Prvý sviatok vianočný budú múzeá zatvorené, na Štefana pozýva na prehliadku hneď niekoľko múzeí. Zároveň je pre návštevníkov pripravených niekoľko podujatí, ktoré im spríjemnia sviatočné chvíle.

Ešte vo štvrtok 23. decembra budú otvorené všetky bratislavské múzeá Slovenského národného múzea. V Bratislave budú návštevníci môcť navštíviť SNM-Prírodovedné múzeum, Detské múzeum SNM, múzeá na Žižkovej ulici (SNM-Archeologické múzeum, SNM-Múzeum kultúry karpatských Nemcov, SNM-Múzeum kultúry Maďarov na Slovensku, Výstavný pavilón Podhradie), SNM-Historické múzeum na Bratislavskom hrade, SNM-Múzeum kultúry Chorvátov na Slovensku a SNM-Múzeum židovskej kultúry. V Martine budú otvorené všetky expozície SNM okrem Múzea Andreja Kmeťa, ktoré je dlhodobo v rekonštrukcii. Na návštevníkov sa v tento deň tešia aj hradné múzeá – Červený Kameň, Zámok Bojnice, Hrad Modrý Kameň, Kaštieľ Betliar a Hrad Krásna Hôrka. Otvorené budú mať aj v SNM-Spišskom múzeu v Levoči, v SNM-Múzeu ukrajinskej kultúry vo Svidníku, ale aj v SNM-Múzeu Slovenských národných rád v Myjave.

Na Štedrý deň a 25. decembra budú všetky pracoviská zatvorené. Druhý sviatok vianočný (26. decembra) budú otvorené len niektoré múzeá – SNM-Prírodovedné múzeum, SNM-Múzeum Bojnice, SNM-Spišské múzeum, SNM-Múzeum bábkárskych kultúr a hračiek na Hrade Modrý kameň a martinské múzeá SNM, a to konkrétne SNM-Etnografikcé múzeum a SNM-Múzeum slovenskej dediny a SNM-Múzeum kultúry Rómov na Slovensku.

SNM-Múzeum Bojnice so sídlom na Bojnickom zámku bude sprístupnené 26. decembra od 10:00 do 15:00 h. Vôňa ihličia, krásna sviatočná výzdoba, ukážky stolovania, tradičné zvyky a pre poslušné deti aj darčeky spríjemnia návštevníkom čas strávený na zámku v rámci populárneho podujatia Šľachtické Vianoce a Traja králi na zámku, ktoré trvá od 11. decembra až do 6. januára 2011.

Ako počas vianočných sviatkov stolovala šľachta, zistia návštevníci SNM-Múzea Betliar. Až do 10. januára bude expozícia v kaštieli obohatená o množstvo fotografií a vzácnych zbierkových predmetov v podobe porcelánu, skla, keramiky a strieborných servisov z obdobia 18. – 20. storočia, ktoré po sebe zanechala rodina Andrášiovcov.

Špeciálne vianočné podujatie Vianoce na hrade pripravili aj v SNM-Múzeu bábkarských kultúr a hračiek na hrade Modrý Kameň. Uskutoční sa v utorok 21. decembra 2010 o 17.00 h v areáli hradu Modrý Kameň. Podujatie otvorí vernisáž výstavy Stredoveká nástenná maľba na Gemeri, ktorá bude sprístupnená v kaplnke sv. Anny. Návštevníkom spríjemnia sviatočné chvíle speváci, herci či rozprávkové postavy. Predvianočnú atmosféru navodí jarmok a podujatie vyvrcholí vypustením Balónov šťastia z hradných zrúcanín.

SNM-Prírodovedné múzeum v Bratislave láka v týchto dňoch na novú expozíciu Zázrak prírody. Biodiverzita Slovenska prezentujúcu rozmanitosť slovenskej prírody. Nielen divého kanca a iné zvieratá žijúce na našom území, ale aj rastlinstvo a huby budú môcť objavovať návštevníci múzea aj počas druhého sviatku vianočného. Ešte pred vianočnými sviatkami pripravilo SNM-Prírodovedné múzeum pre deti aj veľkú predvianočnú pátraciu akciu pre všetkých zvedavcov. Predvianočné strašidlenie, ktoré sa uskutoční 22. decembra od 18.00 h až do neskorých večerných hodín, je však určené len pre tých, ktorí sa neboja tmy.

Aj časť Silvestra možno stráviť v múzeu. Posledný deň v roku budú otvorené v Bratislave dopoludnia do 12:00 SNM-Prírodovedné múzeum, do 15:00 SNM-Historické múzeum a do 18:00 Detské múzeum SNM. Ďalej budú 31. decembra otvorené SNM-Múzeum Červený Kameň, SNM-Múzeum Bojnice (do 14:00), Slovenské národné múzeum v Martine (SNM-Etnografické múzeum v Martine, SNM-Múzeum Karola Plicku, SNM-Múzeum slovenskej dediny a SNM-Múzeum kultúry Rómov na Slovensku, SNM-Spišské múzeum v Levoči (do 14:00), SNM-Múzeum bábkarských kultúr a hračiek na hrade Modrý Kameň, Múzeum kultúry ukrajinskej kultúry vo Svidníku a Múzeum rusínskej kultúry v Prešove.

1. január bude dňom pracovného pokoja aj pre múzejníkov. Od 2. januára však bude už väčšina múzeí k dispozícii. Vo štvrtok 6. januára budú môcť sviatočný deň návštevníci stráviť v SNM-Prírodovednom múzeu, v Detskom múzeu SNM, v SNM-Múzeu Červený Kameň, v SNM-Múzeu Bojnice, v múzeách SNM v Martine, v SNM-Spišskom múzeu v Levoči, SNM-Múzeu bábkarských kultúr a hračiek na hrade Modrý Kameň, v SNM-Múzeu ukrajinskej kultúry vo Svidníku a v SNM-Múzeu rusínskej kultúry v Prešove.

Podrobnosti o otváracích hodinách múzeí Slovenského národného múzea možno nájsť na http://www.snm.sk v sekcii oznamy.

via snm.sk