Na krste albumu stoiČOstoi nosili Zajaca na rukách


Punk-rocková zostava stoiČOstoi pridala k svojmu debutu Poprípade iným spôsobom ďalšiu časť skladačky zapadajúcu do hektického životopisu kapely. Po nahraní CD natočila partia z Krompách klip k skladbe Prečo priťahujem iba staré ženy a vo štvrtok album slávnostne pokrstila v prešovskom City Clube. Honor krstného otca prijal spevák Whisky. Pre štvoricu mladých hudobníkov nebolo toto rozhodnutie vôbec komplikované, lebo všetci hudobne vyrastali na Slobodnej Európe a ich voľba je iba prirodzeným pokračovaním príbehu.

„Keďže neviem, aké dlhé reči sa pri krste vedú, budem stručný. Chlapci nikdy nebudú mať zo žiadneho cédečka ťažké prachy, o čo im však, našťastie, ani nejde a preto im chcem popriať, aby mali z hudby stále rovnakú radosť, lebo muzika má význam iba vtedy, keď vás baví,“ zdôraznil Whisky, držiac hasiaci prístroj, ktorým album pokrstil.

stoiČOstoi sa rozhodli pre regulárny album počas minuloročných silvestrovských osláv. Svoj stan rozložili v nahrávacom štúdiu Rehot v Hrabušiciach. Na platňu mali pripravených dvadsaťpäť skladieb, z ktorých vybrali dvanásť reprezentatívnych songov. Pri nahrávaní mala kapela podmienku, aby sa nástroje nehrávali spolu, čím chceli dosiahnuť efekt „bordel punku“. „Pri názve pre album sme hľadali slovnú hračku, ktorá by nás najviac vystihovala. Radi sa hráme so slovami ako napr. páni Lasica so Satinským a preto nás zaujala veta v požiarnom pláne v našej skúšobni: Poprípade iným spôsobom. Sama o sebe nedáva zvláštny význam, ale v spojení stoiČOstoi – Poprípade iným spôsobom nám to znelo dobre,“ vysvetľoval príbeh s názvom albumu gitarista, spevák a vokalista Zajac.

V jeho prípade platí, že krst stihol v hodine dvanástej, pretože z nemocnice ho do domáceho liečenia pustili iba deň pred koncertom. Ani tento fakt mu však nezabránil, aby s Puľom, Matiom a Marekom odpálili pravú punkovú šou vyskladanú z tvorby made in stoČOstoi, ku ktorej pridali niekoľko upravených coverov. Zajac nepútal pozornosť iba divokými pohybmi na pódiu, či modrinou pod okom, ale zaujal aj vyprovokovaním fanúšikov k tomu, aby ho počas jednej zo skladieb nosili na rukách. „K monoklu poviem iba toľko, že v partnerských vzťahoch treba vždy komunikovať, aby sme sa vyhli podobným nedorozumeniam. Čo sa týka spontánneho nápadu fanúšikov vziať ma na ruky, nestalo sa mi to prvýkrát. Keď na koncerte vidím ľudí, ktorí by do toho išli, okamžite ich začnem vábiť očami. Stačí sa pozrieť na moje oko a každému musí byť jasné, že strach z podobných kúskov nemám,“ usmieval sa Zajac.

via GRANDSTUDIO s. r. o. / foto: Imrich Makó