Na 4 živloch bude publikum aktívne vstupovať do filmov aj inštalácií


Letný filmový festival 4 živly čaká v dňoch 8. – 12. augusta 20. ročník, namiesto opulentných osláv však zvolil inú formu darčeka pre svojich návštevníkov a návštevníčky. Čakajú ich tri desiatky celovečerných filmov a tri pásma krátkometrážnych, pričom v jednom prípade budú môcť dokonca zasiahnuť priamo do deja.

Túto možnosť ponúka svojmu publiku slovinsko-americká dokumentárna snímka Povstania v Maribore (The Maribor Uprisings, 2017), v ktorej sú diváci konfrontovaní s podobnými dilemami a výzvami ako organizátori či účastníci mariborských protestov v rokoch 2012 a 2013. Ľudia tam dvakrát vyšli do ulíc a dvakrát boli rozohnaní políciou. Čo začalo ako protesty, sa stalo povstaniami. V kedysi prosperujúcom slovinskom Maribore sa hnev voči korupcii v najvyšších politických kruhoch stal základom revolty. Vďaka dokumentu Povstania v Maribore sa publikum ocitne uprostred tretieho, najväčšieho povstania. Ako dopadne? Prečo práve tak? Diváci budú môcť v diskusii rozhodovať o pohybe a reakcii postavy či davu, a priamo tak ovplyvňovať dej na plátne. Viac informácií o projekte ponúka jeho webstránka mariboruprisings.org/.

Aktívne sa budú môcť návštevníci a návštevníčky 4 živlov, ale i náhodní okoloidúci, podieľať aj na interaktívnej svetelnej inštalácii v centre mesta. Spoločne s občianskym združením TRAKT, ktoré v neďalekej Banskej Bystrici organizuje Festival svetla a tieňa (21. – 22. 9. 2018) pripravili 4 živly tzv. „digitálne graffiti“. Na jednej zo štiavnických fasád vďaka tomu ožije dvadsaťročná história podujatia, vyskladaná z grafických prvkov symbolizujúcich témy jeho jednotlivých ročníkov. Vedľa seba sa tak ocitnú elementy z tvorby výrazných osobností slovenského grafického dizajnu, medzi nimi napríklad Michaely Chmelíčkovej, Ivany Šátekovej, Kataríny Balážikovej, Ové Pictures či Braňa Matisa. Ich prácu si bude môcť publikum 4 živlov pripomenúť aj na výstave plagátov, venovanej grafickej histórii festivalu.

Festival 4 živly v rámci svojho sprievodného programu ponúkne aj inšpiratívnu prednášku scenáristky a producentky Michaely Sabo, Slovenky pôsobiacej v Berlíne. Zameriavať sa v nej bude na fenomén tzv. „web series“, teda seriálov určených pre internetovú distribúciu. Predstaví špecifiká tejto pomerne novej audiovizuálnej formy a premietne ukážky toho najlepšieho, čo sa na jej poli vo svete urodilo.

Ďalšími sprievodnými podujatiami „narodeninovej oslavy“ 4 živlov budú výstavy výtvarného umenia, koncerty a večerné párty. Pre detské publikum je pripravených viacero projekcií, dvojica tvorivých dielní a jedna náučná prechádzka, spojená s workshopom. Informácie o celom programe, ale aj o kúpe cinepassov (akreditácií) či lístkov na festival nájdete na webstránke podujatia – http://www.4zivly.sk.