Multiplace v Bratislave otvorili kanadskí experimentátori


V utorok sa audiovizuálnou šou kanadského dua Artificiel začala bratislavská časť festivalu Multiplace. S predstavením POWEr predviedli, unikátne prepojenie technológie a umenia, keď im ako zdroj na vytváranie obrazu i zvuku poslúžila známa Teslova cievka. Bratislavské vystúpenie bolo nielen prvým na Slovensku, ale vôbec v Strednej Európe.

Medzinárodný festival kultúry nových médií Multiplace, ktorého deviaty ročník sa koná postupne vo viacerých európskych mestách, prepája umenie, vedu a najmodernejšie technológie. Toho roku sa s umením a novými technológiami majú možnosť stretnúť diváci v Bratislave, v Brne, Trnave a Prešove. Miestom aj organizátorom celej bratislavskej časti festivalu je A4 – nultý priestor, ktorý pripravil pre návštevníkov niekoľko zaujímavých podujatí. Programom prechádzajú viaceré tematické línie mapujúe dianie na dnešnej digitálnej scéne: od prepojenia vedy a umenia, cez kultúru počítačových hier až po netradičné nástroje v elektronickej hudbe.

V nedeľu 23. mája sa A4 stane dejiskom LAN párty pre všetkých priaznivcov sieťových počítačových hier a hernej kultúry vôbec. Organizátori pozývajú všetkých ponoriť sa do sveta počítačov, ktoré sú súčasťou každodenného života väčšiny ľudí. LAN párty pre hravých ľudí je spojená s workshopom, kde si v rytmoch electra môžete naprogramovať vlastnú hru. V ten istý deň o 19.00 sa môžu filmoví fanúšikovia oboznámiť s kolekciou toho najlepšieho, čo minulý rok ocenili porotcovia súťaže prestížneho festivalu Ars Electronica v kategórii počítačovej animácie, filmu a vizuálnych efektov.

V utorok 25. a stredu 26. mája je na plánovaná dvojdňová zvuková dielňa nazvaná Instrumentopia, zameraná na definovanie nástroja v experimentálnej elektronickej hudbe. Workshop bude viesť DJ Sniff, umelecký šéf amsterdamského centra STEIM, vyvíjajúceho inovatívne technologické riešenia pre experimentujúcich hudobníkov.

25. mája čaká priaznivcov elektronickej hudby Multiples – večierok plný digitálnej elektroniky, netradičných nástrojov a audiovizuálneho pingpongu. Vystúpenie DJa Sniffa bolo jedným z vrcholov minulého festivalu NEXT, tentokrát sa predstaví so sólovým setom. Za multimediálnym projektom Skif++ stojí americký skladateľ Jeff Carey a dvaja Holanďania: elektronický hudobník Robert van Heumen a vizuálny inžinier Bas van Koolwijk. Prúd vzájomne prepojených zvukov a obrazov kontrolujú umelci joystickmi a vlastnoručne vyrobenými ovládačmi. A do tretice, domáce laptopové trio Voice Over Noise sa vracia na scénu nielen s novým programom, ale pokrstí aj dlho očakávaný debutový album.

V stredu 26. mája bratislavskú časť festivalu ukončí prezentačno-diskusný program o súčasnej kreativite, kultúre, médiách a technológiách Gucha / Guča, počas ktorého DJ Sniff predstaví históriu holandského STEIMU (Studio for Electro-instrumental Music), jediného miesta na svete, kde vyvíjajú netradičné hudobné nástroje a inovatívne technologické riešenia pre experimentálnych hudobníkov. Záverečná improvizovaná performance účastníkov dielne Instrumentopia ukáže takéto riešenia v praxi.

Viac informácií: http://www.a4.sk, multiplace.org

via a4.sk