MOOV to VIENNA


8. máj 2010, Nu Spirit Club

Dorian Concept (Kindred Spirits, AT)
The Clonious (Ubiquity, AT)
Sam Irl (Pulver Rec. AT/DE)
Stratasoul
eSeNer

Tri, dva, jedna: Moov je nová séria klubových večerov spájajúcich hip-hop, soul, house, jazz a beat, ich súčasnosť a náznaky budúcnosti. Moov predstaví producentov a DJov vždy z inej metropoly Európy, spolu s menej známymi menami z domácej scény. Pre interpretov a repertoár prvého vydania nepôjdeme ďaleko – odskočíme si do Viedne.

Tamojšiu životaschopnú “future soul” scénu budú v sobotu 8. mája v bratislavskom Nu Spirit Clube zastupovať tri mená. Dorian Concept, The Clonious a Sam IRL. Každý z nich predvedie ako chytľavo môžu znieť hudobné noty zapísané na polámaný tanečný podklad, bez skĺznutia do lounge a downtempo stereotypov vezúcich sa nie tak dávno na “viedenskom zvuku”.

Dorian Concept získal uznanie v Rakúsku až “okľukou” cez zvyšok sveta. Na začiatku bolo pár skladieb na internete, virálne videá s trikmi na mikro-syntetizátoroch a účasť na Red Bull Music Academy. Po vystúpeniach na festivaloch a v kluboch od Číny po Litvu je už doma aj vo Viedni – track Tropical Hands je hymnou skoro každej The Loud Minority party, svoje klávesové majstrovstvo predvádza v superskupine JSBL (jej členom je aj The Clonious). Tých, čo zachytili jeho vystúpenie na minuloročnom Wilsonicu, netreba dlho presviedčať – toto rezko tanečné spojenie experimentálnej elektroniky s jazz-funkovými postupmi si treba dať aspoň dvakrát. Kto nezažil, nech si tanečné kroky pripraví už dnes podľa inštruktážneho videa Trilingual Dance Sexperience, alebo pozrie záznam z nedávneho vystúpenia v legendárnom Jazz Cafe v Londýne.

Ani The Clonious nebude v Bratislave po prvý krát. Predstavil sa už minulý rok v Subclube, s vtedy čerstvo vydaným albumom “Between the Dots”. Jeho skladby sú v klubovom podaní viac než štandardné live v Abletone: pretvárané sekvencerom, klávesmi a spevom sú rovnako silné na parkete ako v obývačke. Ich pozorné počúvanie prezradí Cloniousov široký rozhľad v hudbe, ľahko čitateľný napríklad zo zoznamu vydavateľstiev v trackliste My ABC mixu – popri Ninja Tune tu nájdete Blue Note, vedľa Stones Throw zasa Circus Company.

Posledným z trojice zahraničných hostí bude Sam IRL. Síce nepochádza priamo z Viedne (narodil sa v Bavorsku), ale je tam stále viac doma. Študuje za “majstra zvuku” na Viedenskej univerzite, hráva na viacerých akciách (za zmienku stojí napríklad Elektrofachadel) a produkuje spolu s Dorian Conceptom. Začínal hrou na organ, neskôr prepol na klavír a jazzové postupy, momentálne ho zamestnáva digitálna produkcia a zberateľstvo vintage syntetizátorov. Jeho tvorba sa pohybuje medzi deep housom, broken beatom, jazzom, podobne na tom bude aj DJský set na MOOV.

Viedeň doplnia dvaja z domáceho prostredia – DJ eSeNeR z Myjavy a rezident akcie Stratasoul. Prvý prinesie výber hiphopu a funku zo starej školy, ktorým sprevádza aj vystúpenia hip-hopových Dharma Inc, druhý vlastnú produkciu a zvuk, ktorým zadefinuje túto aj ďalšie vydania MOOV.

via MOOV