Milo Suchomel bude krstiť veľkým bratislavským koncertom


Jazz patrí k mestu. Tak by sa dal parafrázovať názov nového albumu saxofonistu a skladateľa Mila Suchomela. Na nahrávke Jazz in the City vol. 1 sa jeden z našich najvýraznejších jazzmanov opäť predstavuje v novom svetle. Akusticko-komorný zvuk nahradil Suchomel elektrifikovanejším a výsledkom je deväť originálnych kompozícií. Album Jazz in the City vol. 1 pokrstí Milo Suchomel už 27. apríla na veľkolepom koncerte v Slovenskom rozhlase. Okrem jeho spoluhráčov nebudú chýbať ani vzácni hostia a jedinečná vernisáž brazílskeho maliara Adelia Sarra.

Označenie vol. 1 má v prípade Suchomelovej novinky dôležitý význam. Hudobník chce totiž nahrať komplexnú sériu albumov, ktoré budú výrazne ovplyvnené zvukom mesta. Vďaka spoluprácam s mnohými významnými osobnosťami domácej aj zahraničnej scény sa Milo Suchomel dostal na umelecky inšpiratívne miesta. Ich atmosféru zachytáva aj na svojom najnovšom albume. Intenzívne mu pritom sekunduje sexteto zložené zo špičky slovenského jazzu. Klavirista Luboš Šrámek, gitarista Palo Bereza, basgitarista Michal Šimko, bubeník Dávid Hodek a trubkár Ondrej Juraši patria k Suchomelovým osvedčeným spolupracovníkom. „Je dôležité, aby si hudobníci rozumeli aj po ľudskej stránke,“ dodáva líder elitného zoskupenia. „Sústredil som sa na náladu skladieb a celkový zvuk nahrávky, sound je v tejto hudbe mimoriadne dôležitý,“ opisuje výraz albumu Jazz in the City vol. 1 samotný Milo Suchomel. Jeho slová potvrdzuje aj fakt, že mastering nahrávky zveril legendárnemu Joevi Tarantinovi. Na svojom treťom albume sa Milo Suchomel predstavuje ako hudobník s citom pre modernú jazzovú produkciu, ktorá môže osloviť aj širšie publikum. Vplyv veľkých osobností svetovej jazzovej scény je samozrejmosťou, ktorú nemôže obísť žiadny vyzretý hudobník. Milo Suchomel mal v uplynulých rokoch hneď niekoľko možností zahrať si s tými najväčšími. Mená ako Benny Golson alebo Rick Margitza netreba fanúšikom kvalitného jazzu predstavovať. Slovenský hudobník teda svoj tvorivý potenciál konfrontoval s tými najlepšími. Spomínané legendy by sa dokonca mohli objaviť na pripravovaných pokračovaniach série Jazz in the City. Jej prvá časť sa práve dostáva do našich obchodov. Album vychádza vo vydavateľstve Hudobný fond.

Zaujímavý album si zaslúži zaujímavý krst. 27. apríla si v Slovenskom rozhlase s bigbandom Mila Suchomela práve preto zaspievajú originálni hostia. Účasť Zuzany Smatanovej, Moniky Bagárovej, Roba Opatovského a Karola Csina potvrdzuje, že Suchomel neuznáva žánrové bariéry. Chýbať nebudú ani zahraniční gratulanti, afroamerická speváčka z Rakúska Gail Anderson a brazílsky maliar Adelio Sarro, ktorý v rámci krstu inštaluje svoje obrazy. Nechajte sa pozvať a vypočujte si, ako znejú pesničky, ktoré poznáte z rádií v doprovode jazzmanov. „Som veľmi rád tejto spolupráci a budem sa tešiť, ak sa známe pesničky v jazzových úpravách budú páčiť aj poslucháčom,“ dodáva Milo Suchomel. Nezmeškajte šancu zažiť Jazz in the City na vlastné uši.

Pozvánka na krst albumu Jazz in the City vol. 1:

Videovizitka albumu Jazz in the City vol. 1 Mila Suchomela:

FB profil vydavateľstva Hudobný fond:
https://www.facebook.com/hudobnyfond.sk?fref=ts

Zdroj:
Hudobný fond
http://www.hf.sk