MFF KV uvede v Hlavním programu mimo soutěž dvě světové premiéry českých filmů


Dvě světové premiéry nových českých snímků uvede 49. MFF Karlovy Vary v Hlavním programu mimo soutěž. Jde o celovečerní hraný film Zejtra napořád, režiséra Rudolfa Havlíka a celovečerní dokument Olgy Sommerové Magický hlas rebelky o zpěvačce Martě Kubišové.

Film Zejtra napořád je režijním debutem Rudolfa Havlíka. Spisovatel, cestovatel a blogger natočil svou prvotinu podle vlastního scénáře, zčásti inspirovaného osobně prožitým cestováním po Asii a hledáním pocitu domova v České republice. Hlavní hrdina filmu Petr Kraus pendluje mezi Prahou a Čínou, kde zařizuje výrobu zboží pro své zákazníky. Jeho život je jeden velký trysk. Snad i proto si na dálku domluví několik schůzek naslepo a věří, že až se vrátí, možná potká někoho, kdo mu změní život. Doma se ukáže, že zakázka, na kterou sázel, je zkažená, zákazník chce zpět své peníze a on má jen několik dní na to, aby věci uvedl do pořádku. Petr vyráží na cestu napříč republikou, aby objevil nové přátele a přitom zjistil, že se neobejde bez lidí, kteří jsou mu nablízku odjakživa. Na cestu, která mu možná změní život a kde si uvědomí, že před problémy nemůže utíkat věčně, protože si jej vždy nakonec najdou. Zejtra napořád je film o tom, že ty nejlepší věci jsou v našich snech, o změnách v životě, které chceme udělat, ale často se jich bojíme. O rozhodnutích, která začneme realizovat, ale až zejtra! O naději, že příští ráno všechno změní. V hlavních rolích filmu hrají Pavel Batěk, Vica Kerekes a Filip Blažek.

Dvě legendy se potkávají u nového českého celovečerního dokumentu Magický hlas rebelky. Ikona české dokumentaristiky, režisérka Olga Sommerová portrétuje výjimečnou zpěvačku a mimořádně silnou osobnost, která se stala jedním ze symbolů českého disentu – Martu Kubišovou. Filmová kamera v průběhu jednoho roku doprovází Martu Kubišovou na koncertech, navštíví bývalou zpěvaččinu chalupu, kde podepsala Chartu 77, jíž se pak stala mluvčí a společně s ní nahlédne v Archivu bezpečnostních složek do svazků, které na ni StB vedla. Je svědkem setkání Marty Kubišové s přáteli z Charty i hudebními kolegy, emotivně dokumentuje vztah s dcerou Kateřinou. Součástí filmu jsou i sekvence z muzikálu o baronce Sidonii Nádherné, v němž Marta Kubišová vytváří ústřední postavu společně se zpěvačkou Anetou Langerovou. Na vzniku dokumentu se koprodukčně podílela Česká televize.

Oba snímky vstoupí do domácí distribuce v následujícím týdnu po 49. MFF Karlovy Vary – 17.7.2014