MFF Karlovy Vary odsuzuje trest pro Džafara Panahího


Organizátoři Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary s hlubokým znepokojením přijali zprávu o odsouzení významného íránského režiséra Džafara Panahího, který se hlásí k íránské opozici. Panahí byl odsouzen k šesti letům vězení a zákazu filmařské činnosti na dobu dvaceti let.

Režisér Džafar Panahí byl členem mezinárodní poroty 36. ročníku MFF Karlovy Vary. Při této příležitosti připravil Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary také přehlídku jeho filmů „Pocta Džafaru Panahímu“. V roce 2006 uvedl karlovarský festival v sekci Horizonty Panahího snímek Offside.

Festival si Džafara Panahího váží jako jednoho z nejvýznamnějších íránských filmových tvůrců, který se těší vysokému respektu odborné i divácké veřejnosti a jehož filmový tvorba byla oceněna na řadě renomovaných přehlídek a festivalů.

„Rozsudek vnímáme jako ryze politický akt, který velmi výrazně omezuje nejen základní lidské hodnoty, ale také právo umělce na svobodné vyjádření názorů a právo tvůrčí realizace, které by mělo být základem svobodného vnímání světa,“ uvádějí organizátoři MFF Karlovy Vary. „Jsme přesvědčeni, že tento rozsudek vzbudí odsouzení kulturní veřejnosti celého světa.“

via kviff.com