MFF: Hlavní porota


Hlavní porota, složená z významných osobností světové kinematografie, posuzuje snímky vybrané do Mezinárodní soutěže celovečerních hraných filmů.

Ron Yerxa, prezident
Americký filmový producent. S Albertem Bergerem založil v roce 1993 společnost Bona Fide Productions. Spolupracoval se Stevenem Soderberghem na filmu King of the Hill či s Alexanderem Paynem na komedii Kdo s koho, jež si získala diváky MFF KV 2005. Produkoval drama Anthonyho Minghelly Návrat do Cold Mountain s Judem Lawem či krimikomedii Harolda Ramise Ledová sklizeň s Johnem Cusackem v jedné z hlavních rolí. K nejúspěšnějším položkám jeho producentské filmografie patří drama Jako malé děti a komedie Malá Miss Sunshine, která získala dva Oscary a další čtyři desítky cen. V roce 2003 byl na karlovarském festivalu uveden hudební dokument Zkouším ti zlomit srdce, který Yerxa spoluprodukoval.

Mirjana Karanović
Srbská filmová a divadelní herečka. Ve filmu debutovala v roce 1980 hlavní rolí v Petřině věnci Srdjana Karanoviće. Mezinárodní proslulosti se jí dostalo díky roli matky v Kusturicově snímku Otec na služební cestě. Spolupracovala s řadou významných režisérů z bývalé Jugoslávie, jako jsou Goran Marković, Lordan Zafranović nebo Goran Paskaljević. V dramatu Jasmily Žbanićové Grbavica ztvárnila roly Esmy, za niž byla nominována na cenu EFA. Je laureátkou ocenění Osvajanje slobode, udělovaného ženám, které svou prací propagují principy demokracie a tolerance. Od roku 2009 je děkankou Bělehradské umělecké akademie. Na letošním MFF KV uvede další film Jasmily Žbanićové Na cestě, v němž ztvárnila jednu z postav.

Lee Chang-dong
Jihokorejský filmový režisér. Tvůrce, jehož snímky jsou pravidelně promítány na MFF KV, zahájil kariéru u filmu jako scenárista a asistent režie snímku Ke hvězdnému ostrovu Park Kwang-sua. Jako režisér debutoval gangsterkou Zelená rybka (1997), jeho další film Mentolky byl oceněn na MFF Karlovy Vary 2000. Třetí snímek Oáza mu získal cenu za režii na MFF v Benátkách 2002. V letech 2002 až 2004 působil jako ministr kultury. Poté založil produkční společnost Pinehouse Films, pod jejíž značkou natočil svůj další film Skryté paprsky slunce, s nímž soutěžil v Cannes. Tamtéž získal letos v květnu cenu za scénář ke snímku Poezie, uváděnému v sekci Otevřené oči MFF KV 2010.

Lola Mayo
Španělská scenáristka a producentka. V roce 2009 produkovala a spolu s režisérem Javierem Rebollem napsala scénář filmu Žena bez piana. Snímek, který letošní MFF KV uvádí v sekci Horizonty, získal vedle řady dalších cen i Stříbrnou mušli na loňském festivalu v San Sebastiánu. S Rebollem scenáristicky spolupracuje od roku 1996, k vrcholům jejich společné tvorby patří i režisérův celovečerní debut Co vím o Lole, uvedený na MFF KV 2007. Prostřednictvím vlastní společnosti Lolita Films produkuje díla jiných tvůrců, sama točí celovečerní dokumenty pro španělskou televizní stanici TVE. Přednáší scenáristiku.

Alexei Popogrebsky
Ruský filmový režisér. Vystudoval psychologii na Moskevské státní univerzitě a během studií natočil s Borisem Chlebnikovem dva krátké snímky. Po letech společně debutovali filmem Koktebel (2003), který získal Zvláštní cenu poroty na moskevském festivalu a Cenu poroty Philip Morris na MFF KV 2003. O tři roky později dokončil svůj samostatný debut Prosté věci, který byl zařazen do hlavní soutěže karlovarského festivalu, odkud si vedle vavřínů od porot ekumenické a FIPRESCI odnesl i ocenění za nejlepší mužský herecký výkon. Tutéž cenu, rozdělenou mezi ústřední hereckou dvojici, získal na únorovém Berlinale jeho další snímek Jak jsem dopadl tohle léto, uváděný v sekci Horizonty letošního MFF KV.

Bohdan Sláma
Jeden z nejuznávanějších českých režisérů současnosti. V roce 1997 absolvoval katedru hrané režie na pražské FAMU. Jeho celovečerní debut Divoké včely (2001) získal mnohá festivalová ocenění, včetně rotterdamského Tygra pro nejlepší film. Renomé mezinárodně respektovaného filmaře potvrdil komorním dramatem Štěstí (2005), s nímž zvítězil na MFF v San Sebastiánu. Osobně motivovanou autorskou výpovědí je i zatím poslední Slámův snímek Venkovský učitel (2008), uvedený na benátském festivalu. Časopis Variety Slámu loni vybral, aby se jako jeden z deseti pozoruhodných režisérů současnosti zúčastnil festivalu Sundance 2009.

David Stratton
Význačný filmový kritik se narodil ve Velké Británii, na začátku 60. let však odešel do Austrálie, kde stál v letech 1965 až 1983 v čele MFF v Sydney. V osmdesátých letech začal působit v televizi, kde se coby dramaturg a moderátor zasloužil o uvedení řady filmů z celého světa. Spolu s filmovou kritičkou Margaret Pomeranzovou už téměř čtvrtstoletí připravuje populární televizní pořad At the Movies. Od roku 1988 píše do jediného celoaustralského deníku The Australian. Dvacet let působil jako recenzent pro Variety. Je autorem dvou knih o australské kinematografii The Last New Wave (1980) a The Avocado Plantation (1990). Přednáší dějiny světového filmu na sydneyské univerzitě.

via kviff.com