MFF Bratislava prinesie opäť výnimočné filmy a svetových hostí


Medzinárodný filmový festival Bratislava začína tento rok o mesiac skôr, už 5. novembra, pričom slávnostné otvorenie bude deň predtým. 12. ročník MFF Bratislava ponúkne dve stovky skvelých filmov (111 celovečerných a 85 krátkych), ktoré si diváci budú môcť vychutnať v siedmych kinosálach hlavného mesta. Okrem filmových premietaní na návštevníkov festivalu čakajú aj podnetné stretnutia s mnohými zahraničnými hosťami, debutujúcimi aj uznávanými režisérmi, hercami a producentami.

Najvýznamnejším hosťom bude nepochybne Jan Švankmajer, ktorý si po režiséroch ako István Szabó, Ulrich Seidl a Juraj Herz prevezme Ocenenie MFF Bratislava za umeleckú výnimočnosť vo svetovej kinematografii a zároveň uvedie retrospektívu svojej tvorby. Do Bratislavy prídu uviesť svoje profilové prehliadky traja z najnadanejších režisérov svojej generácie. Maďar Kornél Mundruczó, Francúz Raphaël Nadjari a Argentínčan Pablo Trapero. Všetci sú mladí tridsiatnici, ktorí majú po dvanástich rokoch za sebou obdivuhodný kus práce a okrem iného sa tešia pravidelným pozvánkam do Cannes. 12.ročník MFF Bratislava otvorí thriler Pabla Trapera Carancho, divácky hit argentínskych kín a nominant na Oscara.

Medzinárodný filmový festival Bratislava pokračuje v minuloročnej programovej línii troch súťažných sekcií – súťaž prvých a druhých hraných filmov, súťaž krátkych snímok a súťaž dokumentárnych filmov. Súťaž prvých a druhých hraných filmov predstaví tento rok 10 snímok, ktoré sa dotýkajú najmä témy rodiny a prírody. Niektoré z nich dokonca tieto témy spájajú do jedného príbehu ako napríklad Strom od Julie Bertucelli so Charlotte Gainsbourg v hlavnej úlohe (film uzatváral tohtoročný festival v Cannes). Výnimočná bude aj tohtoročná porota súťaže hraných filmov. MFF Bratislava oslovil výlučne riaditeľov veľkých svetových festivalov. Okrem práce v porote každý porotca uvedie jeden film, ktorý mal tento rok premiéru na ich festivale. Eva Zaoralová, Aude Hesbertová, Kim Dong-ho, Mikel Olaciregui a Mirsad Purivatra osobne predstavia víťazné snímky z Karlových Varov, Paríža, Pusanu, San Sebastiána a Sarajeva. Členovia poroty sa zúčastnia tiež panelovej diskusie o výzvach a poslaní medzinárodných filmových festivalov, ktorá je naplánovaná na pondelok, 8. novembra v Hoteli Carlton. Súťaž dokumentov prinesie rôznorodý výber desiatky filmov, ktoré získali ocenenia na svetových festivaloch. Sekciu otvorí víťazný film z Cannes o vojne v Afganistane Armadillo a uzatvorí ju optimistický príbeh rumunského bezdomovca Svet podľa Iona B. V porote sa stretnú dokumentaristi Marko Škop a Massoud Bakhshi s producentkou Meike Martensovou. V súťaži krátkych filmov má medzi desiatimi vybranými filmami svoje zastúpenie aj slovenská snímka mladej režisérky Vandy Raýmanovej Kto je tam, a do poroty zasadne slovenský režisér Mátyás Prikler, spolu s režisérom Antoniom Piazzom a riaditeľkou festivalu krátkych filmov Filmini Elenou Mosholovou.

Sekcie „Panoráma“ na vzorke asi 50-tich filmov zachytávajú pestrosť tohtoročnej filmovej produkcie medzi inými aj tohtoročného víťaza Zlatej palmy v Cannes Strýko Búnmí, čo vie vyvolať minulé životy od thajského režiséra Apichatponga Weerasethakula. V sekcii Zlatá panoráma je aj pätica filmov, ktoré vybrali členovia poroty hraných filmov, za všetky spomeňme víťazný film karlovarského festivalu Moskytiéra. V slovenskej premiére uvedieme aj najnovší film juhokórejského režiséra Lee Chang-donga Poézia (v Cannes Cena za najlepší scenár) a britskú snímku Mikea Leigha Ďalší rok, jeden z najpríjemnejších filmov tohto roka.

Osobitná pozornosť bude venovaná domácej kinematografii. V sekcii Made in Slovakia predstaví festival vo svetovej premiére film mladého režiséra Petra Magáta Onemanshow s Csongorom Kassaiom v hlavnej úlohe a exkluzívne uvedie snímku kanadskej režisérky slovenského pôvodu Ingrid Veninger, Modra. Film bol nakrútený na Slovensku a úspešne odpremiérovaný v septembri na prestížnom Medzinárodnom filmovom festivale v Toronte.

Súčasťou festivalu budú tiež tradičné sprievodné podujatia. Nebude chýbať obľúbená Papučová noc s pivom Zlatý Bažant, ktorá ponúkne divácky najatraktívnejšie filmy a ich premietanie do skorého rána. Už po piaty raz sa počas MFF Bratislava uskutoční v spolupráci s filmovým magazínom Kinema.sk slávnostné vyhlasovanie ocenení Kinema film roka 2010. Nové festivalové centrum pribudne v Hoteli Carlton, kde budú každý deň prebiehať diskusie s režisérmi, ktoré budú voľne prístupné verejnosti.

Počas festivalu budú v tomto roku prvýkrát vyhlásení víťazi scenáristickej súťaže Ceny Tibora Vichtu a po prvýkrát bude udelená aj Filmová cena FILM EUROPE AWARDS za mimoriadny tvorivý počin slovenského filmára, ktorý získal uznanie v zahraničí.

Jednou z priorít festivalu je (opäť) nadviazať kontakt s mestom, kde sa odohráva. Po kine Mladosť a Mestskom divadle DPOH, ktoré pribudli k festivalovým priestorom v roku 2009, sa festival rozširuje i na kinosálu FK 35 mm Filmovej a televíznej fakulty VŠMU a poslucháreň Slovenskej národnej galérie. Vysokoškolskí študenti určite ocenia, že práve na tieto premietania majú voľný vstup. Festival sa po závere v Bratislave presunie do regiónov Slovenska, postupne do Košíc (12.-14.11.) , Banskej Bystrice (15.-16.11.) a Žiliny (17.-18.11.).

Viac informácií na http://www.iffbratislava.sk
12. Medzinárodný filmový festival Bratislava, 5. – 11. november 2010
PALACE CINEMAS, Aupark; Kino Mladosť, FK 35mm VŠMU, SNG, Mestské divadlo DPOH
Festivalové dni :
KOŠICE 12. – 14.11.2010
BANSKÁ BYSTRICA 15. – 16.11.2010
ŽILINA 17. – 18.11.2010

Generálny partner
UniCredit Bank

Hlavní organizátori
Ars Nova
Partners Production
Agentúra Promotion

Festival finančne podporil Audiovizuálny fond a Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013
Realizované s finančnou podporou Ministerstva kultúry a cestovného ruchu Slovenskej republiky
S podporou programu MEDIA Európskeho spoločenstva
Realizované s finančnou podporou Hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislava

Nad festivalom prevzali záštitu
Daniel Krajcer, minister kultúry a cestovného ruchu Slovenskej republiky
Andrej Ďurkovský, primátor, Hlavné mesto Slovenskej republiky, Bratislava
Zora Jaurová, umelecká riaditeľka, Košice – Európske hlavné mesto kutúry 2013

Hlavní partneri
TIPOS
Zlatý Bažant
GAMO
PRIOR

Spoluorganizátori
Aupark, Palace Cinemas, BKIS, Radisson Blu Carlton, SNG, Bioscop, Europa Cinemas, City Cinemas, OC Mirage, VŠMU

Hlavní mediálni partneri
STV, Jemné melódie, PROFIT, STAR, .týždeň, TV Bratislava, aktuality.sk, AKZENT MEDIA, kinema.sk

Mediálni partneri
Webnoviny.sk , Film.sk , CS TV, INSPIRE, Kinečko, Festivaly.sk, Citylife.sk, in.ba, Jetotak.sk, Radiopoint, Homo Felix, Moviemania.sk, Film New Europe, Cineuropa, Nota Bene

Oficiálni dodávatelia a reklamní partneri
TNT, Citroen, Lenovo, ASBIS, LUCKA, martinus.sk, RONA, Double Cross, Gunpowder, Devín Print, Kinnarps, AVI Studio

via iffbratislava.sk