MFF Bratislava predstavuje novú nesúťažnú sekciu


Panoráma: “Tu a Tam” (Here and There).

Sekcia Panoráma: “Tu a Tam” prinesie filmy, ktoré buď ležia blízko Slovenska, alebo sú nám naopak veľmi vzdialené. Cieľom sekcie je upozorniť na kinematografie, ktoré väčšinou prehliadame, kvôli tomu, že ich máme priamo pod nosom alebo na ne nedovidíme, pretože sa nám strácajú za horizontom. Sekciu otvorí film Budapeste brazílskeho režiséra Waltera Carvalha, výborný príklad toho, ako sa aj tie najvzdialenejšie kúty našej planéty stále približujú.

Budapeste brazílskeho režiséra a oceňovaného kameramana Waltera Carvalha, sa odohráva zároveň „tu“ v Strednej Európe – presnejšie v Budapešti – a ʻtamʼ v Brazílii. Táto adaptácia bestselleru Chica Buarqua sleduje, ako sa brazílsky spisovateľ, ktorý sa živí písaním kníh pod cudzím menom, zamiluje do Budapešti a maďarského jazyka. V časoch keď sa v slovenskom parlamente opäť debatuje o jazykovom zákone, je to zvlášť aktuálny príbeh.

Pri predstavovaní toho najlepšieho zo súčasnej strednej a východnej Európy nemožno obísť Rumunsko. Okrem filmov vsúťažných sekciách budú kvalitu a rôznorodosť rumunskej kinematografie dokazovať Tuesday, After Christmas od režiséra Radu Munteana a Principles of Life Constantina Popescu. Tieto dve výborné rodinné drámy premiérované v Cannes a San Sebastiane ukazujú schopnosť súčasnej rumunskej kinematografie neustále prichádzať soriginálnymi nápadmi a objavovať nové spôsoby rozprávania. Scenár kobidvom filmom napísal skúsený autor Razvan Radulescu.

Veľmi príjemným prekvapením tohto roku je aj kvalitná srbská kinematografia. Film White White World Olega Novkovica, ocenený v Locarne za najlepší ženský herecký výkon, je jeden z piatich srbských titulov premietaných tento rok na MFF Bratislava. Táto pozoruhodná dráma z malého baníckeho mesta, dokázala vystavať veľkolepé tragické scény vďaka netradičným muzikálovým prvkom.

Za svoj druhý celovečerný film The Christening, získal Marcin Wrona zaslúžene cenu za najlepšiu réžiu na filmovom festivale vGdyni. Úspešne bol uvedený tiež na prestížnych festivaloch v Toronte a San Sebastiane. Tento drsný film o dvoch priateľoch odohrávajúci sa v prostredí súčasného varšavského podsvetia bude určite na MFF Bratislava diváckym hitom a dúfame, že si nájde cestu aj do slovenskej kinodistribúcie.

Veľmi blízko Bratislavy sa odohráva dlho očakávaná „dokumentárna komédia“ od tvorcov Českého sna. Český mír Víta Klusáka a Filipa Remundu ironicky komentuje plánovanú výstavbu americkej radarovej základne v Českej republike. Je to veľmi konkrétna ukážka toho ako rozhodnutia „tam“ ovplyvňujú život ľudí „tu“.

Zábery zo vzdialených horizontov do sekcie “Tu a Tam” prinesú najmä príbehy z uponáhľaných a fascinujúcich megalopol: Dubaja, Teheránu a Šanghaja. Hoci sú ich prístupy k téme a žánre rôznorodé, City of Life, Tehran has no more pomegranate, a I Wish I Knew sú vo svojej podstate portrétmi miest, v ktorých sa jednotlivé príbehy odohrávajú.
City of Life Alího F. Mustafu ponúka strhujúcu mestskú drámu, ktorá pripomína oscarovú snímku Paula Haggisa Crash. Odohráva sa v Dubaji, jednom z najatraktívnejších miest nového milénia. Zaujímavé je, že je to prvá produkcia, financovaná výlučne z peňazí zo Spojených arabských emirátov bez akejkoľvek zahraničnej účasti. . I Wish I Knew je veľkolepý pohľad na nedávnu históriu rýchlo sa meniaceho Šanghaja, ktorú režíroval jeden z najtalentovanejších čínskych a zároveň svetových režisérov, Ťia Čang-kche. Portréty ázijských veľkomiest uzatvára Tehran has no more pomegranate Masúda Bachšího. Je to nekonvenčné a filmovo odvážne vyznanie lásky mestu, ktoré nezvláda vlastný rozmach.
Výber filmov v sekcii uzatvára cesta do exotického prístavu Manggar v Indonézii. The Dreamer Riri Rezu je príjemné rozprávanie o malomestských tínedžeroch, ktorí snívajú o tom, že odídu z Indonézie a pôjdu študovať na parížsku Sorbonne. Tento indonézsky divácky hit vystihuje jednu z myšlienok, ktorá stála pri zostavovaní sekcie „Tu a tam“: tráva je u suseda vždy zelenšia.

Režiséri Masúd Bachší, Marcin Wrona a Constantin Popescu potvrdili účasť na festivale a uvedú osobne svoje filmy.
Viac informácií na http://www.iffbratislava.sk

12. Medzinárodný filmový festival Bratislava, 5. – 11. november 2010 PALACE CINEMAS, Aupark; Kino Mladosť, Filmový klub 35mm, Slovenská národná galéria

Festivalové dni : KOŠICE 12. – 14.11.2010 BANSKÁ BYSTRICA 15. – 16.11.2010 ŽILINA 17. – 18.11.2010

Hlavní organizátori festivalu
Občianske združenie Ars Nova Partners Production Agentúra Promotion

Generálny partner
UniCredit Bank

Hlavní partneri
TIPOS Zlatý Bažant GAMO PRIOR

Spoluorganizátori
Aupark Palace Cinemas Bratislavské kultúrne a informačné stredisko Slovenská národná galéria Bioscop
Košice Interface 2013 Radisson Blue Carlton Europa Cinemas Banská Bystrica City Cinemas Žilina

Festival finančne podporili
Audiovizuálny Fond Ministerstvo kultúry a cestovného ruchu Slovenskej republiky Program MEDIA Európskeho spoločenstva Košice Interface 2013

Hlavní mediálny partneri:
http://www.aktuality.sk, Akzent Media, Jemné melódie, Kinema.sk, Profit, Slovenská televízia, Slovenský rozhlas, STAR, Trend, .týždeň

Mediálni partneri
Cineuropa, Citylife.sk, Festivaly.sk, Homo Felix, Film.sk, Film New Europe, InBA, INSPIRE, Kinečko, Moviemania.sk, Nota Bene, TV Bratislava, Webnoviny.sk

Oficiálni dodávatelia a reklamní partneri
AVI Studio, ASBIS, Citroën, Double Cross, Gunpowder, Lenovo, Lucka, Martinus.sk, Rona, Tatrafilm, TNT

via http://www.iffbratislava.sk