MFF Bratislava odovzdal cenu Janovi Švankmajerovi a privítal svetových filmárov


Druhý festivalový večer sa Jan Švankmajer stal v poradí šiestym držiteľom Ocenenia za umeleckú výnimočnosť vo svetovej kinematografii, ktorú Medzinárodný filmový festival Bratislava v minulosti udelil takým osobnostiam ako Ulrich Seidl či István Szabó.

Legendárneho výtvarníka, režiséra a surrealistu si uctili aj slovenskí animátori, za ktorých s krátkym príslovom a poďakovaním vystúpila Katarína Kerekešová. Ocenenie najznámejšiemu filmovému surrealistovi odovzdala do rúk prezidentka festivalu, Mária Reháková. Jan Švankmajer ocenenie prijal so zvláštnym poďakovaním, že ceny za umenie by sa vlastne nemali dávať, keďže vznikajú z čisto sebeckých pohnútok tvorcu.

Jan Švankmajer je už druhým oceneným umelcom na 12. IFF Bratislava. Počas otváracieho ceremoniálu si herečka Mária Kráľovičová formálne prevzala pamätnú dlaždicu, venovanú osobnosti slovenského divadla a filmu. Mramorová dlaždica bude osadená do Chodníka slávy pred Mestským divadlom DPOH začiatkom leta budúceho roka. Ocenenie sa začalo udeľovať minulý rok, kedy si ho prevzal Ladislav Chudík.

Počas víkendu sa festivalové kiná zaplnili divákmi a zahraničnými hosťami, ktorí osobne uvádzajú premietané filmy. Srdjan Knežević uviedol v rámci sekcie o korupcii Zlí chlapi spávajú dobre svoju Práčku na filmy, dokument o rozkrádaní národného filmového archívu v Srbsku a podivnom prideľovaní štátnych dotácií. Svoje filmy uviedli v súťaži krátkych filmov medzi inými Ariel Kleiman z Austrálie, Elina Talvensaari z Fínska, v súťaži hraných filmov Lee Isaac Chung z USA a v dokumentárnej súťaži Stefan Komandarev z Bulharska. Pablo Trapero predstavil na otvorení festivalu svoj argentínsky filmový hit Carancho. Hoci po víkende odchádza, jeho divácky atraktívne filmy budú ďalej premietané v Bratislave a počas festivalových dní v Košiciach, Banskej Bystrici a Žiline.

Pabla Trapera vystrieda v Bratislave ďalší profilový režisér, kozmopolitný Raphaël Nadjari, ktorý sa vo filmoch zaoberá otázkami náboženstava a identity. Predstaví okrem iných film Tehilim, nominovaný na Zlatú palmu v Cannes. O svojej tvorbe bude rozprávať počas jednej z pravidelných debát v utorok v Hoteli Carlton o 11:00.

Bratislavský festival pred záverečným odovzdávaním cien vo štvrtok 11. novembra ešte navštívi maďarský režisér Kornél Mundruczó a rad ďalších etablovaných a vychádzajúcich talentov svetového filmu.

via http://www.iffbratislava.sk