Mezinárodní festival cirkusového umění Cirkus Cirkus


Ve dnech 16.–20. února 2011 se v hlavním městě Praze uskuteční již druhý ročník Mezinárodního festivalu cirkusového umění Cirkus Cirkus Festival. Akce proběhne v luxusních vyhřívaných stanech Cirkus Cirkus v Praze 10 –Hagiboru.

Divákům se představí čtrnáct soutěžních týmů, které se uvedou v sedmi jedinečných představeních v rámci druhého ročníku Mezinárodního festivalu cirkusového umění Cirkus Cirkus a utkají se mezi sebou o vítězství.

„Ten, kdo si nenechal ujít Mezinárodní festival cirkusového umění Cirkus Cirkus Festival 2010 a podzimní Mezinárodní přehlídku cirkusového umění Cirkus Cirkus Classic, bude ohromen. Pro české návštěvníky chystáme opravdové skvosty a čísla, která převyšují o několik tříd všechny dosud prezentované cirkusové akce, které se kdy v České republice objevily.
Šest účinkujících českého festivalu si již vyzkoušelo účast na cirkusovém festivalu v monackém Monte Carlu. Samotní agenti hodnotí tento festival jako špičkovou světovou cirkusovou událost. O festivalu hovoří v samých superlativech, a v cirkusovém prostředí si dokonce vysloužil přívlastek – malé Monte Carlo, což nás velice těší,“ prozrazuje o programu prezident festivalu Artur Kaiser.

O umu soutěžících bude rozhodovat odborná a VIP porota, složená ze známých osobností, světových cirkusových agentů a ředitelů světových cirkusů. Publiku se představí čestný host a předseda odborné poroty v jedné osobě – herec a mim Bolek Polívka, dále pak slovenský herec Marián Labuda, moderátor a producent Petr Šiška, zpěvačky Monika Bagárová, Bára Zemanová a Markéta Konvičková, zpěvák Ondřej Hejma, autor hudby k festivalu, zpěvák a lídr kapely O5&Radeček Tomino Polák nebo také Filip Geier-Busch, ředitel německého cirkusu Busch – Roland, i zástupci z českých tradičních cirkusů.

Je nám také ctí, že pozvání do poroty cirkusového festivalu Cirkus Cirkus přijali programový ředitel nejznámějšího kabaretu Mouline Rouge pan Thierry Outrilla a Sebastian Hüchtenbrock, který působí jako programový ředitel v monackém cirkusovém festivalu v Monte Carlu.

Všemi představeními bude diváky provázet česko-slovenská moderátorská dvojice Jindřich Kriegel a Betka Stanková, kteří společně také zazpívají ústřední píseň cirkusového festivalu.

V sobotu bude uděleno také několik cen, jenž pro vítěze vyrobila Glass School Nový Bor. Dále pak další trofeje festivalu, a to například Cena diváků, o které bude rozhodovat samotné publikum, dále pak Cena novinářů, Cena televize, Cena VIP poroty, Cena za celoživotní přínos českému cirkusovému umění nebo Cena prezidenta festivalu a Cena Hlavního města Prahy.

Ceny z českého skla z Nového Boru:
Ceny navrhli a vyrobili studenti Vyšší odborné školy sklářské a Střední školy v Novém Boru.
Snad žádná země na světě se nemůže pochlubit tak dlouhou a hlavně nepřerušovanou tradicí sklářství jako právě české země. Sklářská škola v Novém Boru byla otevřena již v roce 1870.
Škola může v dnešní době nabídnout klasické i moderní techniky zpracování skla – malování, rytí, broušení, umělecké sklenářství, hutní tvarování, fusing a lehání skla.

Novoborská sklářská škola je velmi důležitým článkem ve stále se zužujícím systému odborného sklářského školství a usiluje o zachování sklářské tradice, která české země po celém světě vždy velice úspěšně reprezentovala.

Začátky představení:

16. února 2011 od 19 hodin
17. února 2011 od 19 hodin
18. února 2011 od 19 hodin
19. února 2011 od 13.30 a 18 hodin (vyhlášení výsledků)
20. února 2011 od 13.30 a od 18 hodin

Všechna představení jsou veřejnosti přístupná.
Vstupenky lze zakoupit v předprodejních sítích Ticketpro a Ticketportal.

Program festivalu:

Roman KONANCHUK

Akrobacie na řetězu (Ukrajina)

Po řetězu, jenž visí uprostřed manéže, šplhá muž, který vzápětí předvádí dechberoucí salta a obraty. Svým fyzicky náročným a nebezpečným výkonem udržuje své publikum v napětí a očekávání.
Roman Konanchuk se věnuje sportu a gymnastice od svých pěti let. Reprezentoval Ukrajinu ve sportovním národním týmu. V 18 letech začal pracovat v cirkusu, v představení cvičení na trampolíně, visuté hrazdě a tyči. V roce 2003 začal Roman rozvíjet svou show na řetězu. V následujícím roce již se svým vystoupením hostuje v mnoha cirkusech na Ukrajině, ale i v jiných zemích.

Tomáš RINGEL

Drezura lvů (Česká republika)

Tomáš Ringel je absolventem Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze, obor zoologie obratlovců. Cirkus je ale jeho život, vyrůstal mezi lvy, nedokázal by si představit, že by byl žil bez něj. Už jeho otec vystupoval v cirkuse se lvy, syn se vydal v otcových stopách. Od roku 1997se kromě drezury lvů zabývá také drezurou dikobrazů. Se svými lvicemi, odchovanými doma, takzvaně na láhev, vystupoval v České republice i v jiných zahraničních angažmá.

Maike a Jörg PROBST

Show s paviány (Německo)

Sympatický pár Maike a Jorg Probstovi žijí na svém statku v německém Kummeru, kde je můžete navštívit a prožít s nimi den s mnoha zvířaty. Se svými zvířecími svěřenci to umí. Žije jich tam s nimi bezmála šedesát. Uvidíte, jak zde Maike a Jörg pracují se zvířaty, jako jsou paviáni, pštrosi, papoušci, kozy, prasata, koně či psi.
Se svou show s paviány vystupovali již na několika cirkusových festivalech a vystoupeních a získali mnohá ocenění.

Skupina COSTA

Akrobacie na létajících hrazdách (Brazílie)

Čtyřčlenná skupina Costa z daleké Brazílie předvede neuvěřitelnou show na létajících hrazdách. Výborně technicky provedené představení s trojitými salty, dvojitým křížem a dalšími akrobatickými prvky bude jistě ozdobou cirkusového festivalu.
Skupina Costa za dobu svého působení vystupovala v cirkusech zvučných jmen, jako jsou například Cirkus Dannebrog, cirkus Barum v Německu nebo cirkus Finlandia ve Finsku.

Jiří Hromádko – GEORGO

Diabolo show (Česká republika)

Jiří Hromádko, pochází z cirkusové rodiny jen z poloviny, a to z rodu Kaiserových. Již jako dítě si hrál s diabolem – žonglovací pomůcka skládající se z cívky, která je točena a vyhazována pomocí provázku uvázaného mezi dvě hůlky, držené žonglérem v rukách. Také se učil žonglovat, ale ve 13 letech se rozhodl pro diabolo. Georgo vystupoval v Holandsku, Belgii, Francii, Dánsku. Během posledního zahraničního angažmá navštívil tento talentovaný artista také dalekou Čínu.

Helena FALTYNY

Žonglérka s míči a tenisovými raketami (Česká republika)

Helena pochází ze známé artistické rodiny Faltyny. Se žonglováním začala již ve třech letech a v pěti letech stála před diváky v šapitó známého norského cirkusu Arnardo. Její vystoupení, plné mexických prvků, zhlédli diváci téměř po celé Evropě, a to například v Dánsku, Anglii, Irsku, Grónsku, v Holandsku, Belgii Portugalsku či Švýcarsku.

Skupina DIORIOS

Globus smrti (Brazílie)

Šest brazilských motorkářů – odvážlivců – postupně všichni v jedné ocelové kouli! Při rychlosti 50 km/hod. se vzájemně míjejí uprostřed koule o průměru 4,5 metru. Jejich vystoupení slaví letos již 16. výročí. Skupina Diorios procestovala se svou napínavou show opravdu celý svět. Daniel Chrystian Diorio vytvořil svůj Globus smrti už ve svých 14 letech, a dodnes s napětím sledují diváci po celém světě jejich výkony. Globus smrti již obdivovali diváci například v Japonsku, Austrálii, USA, Kanadě, Jižní Koreji, na Novém Zélandu nebo v Jihoafrické republice.

Sudarchikovi

Kouzelnická show (Rusko)

Originální kouzelnická show plná barevných převleků. Sudarchikovi – vynikající ruští artisté – se například zúčastnili největšího světového festivalu v Monte Carlu a hostovali v téměř všech velkých evropských cirkusech a varieté. Diváci zažijí skutečnou kouzelnickou podívanou a budou se po celou dobu této show dobře bavit.

Zdeněk Polách – ZEE DENECK

Nožní žonglér (Česká republika)

Zdeněk Polách se narodil do cirkusové rodiny. Se svými rodiči Zdeněk od malička cestoval po celém světě. Od roku 1988 se pod dohledem svého strýce Karla Berouska začal věnovat ojedinělé disciplíně – nožnímu žonglování. S touto show vyhrál jako první Čech v roce 1999 na mezinárodním festivalu stříbrnou cenu a také cenu Coca-Coly za originalitu.
Jako první český artista vystupoval také v pařížském kabaretu Moulin Rouge a hostoval v mnoha světových metropolích.
Posledních dvanáct let jej mohou diváci vidět na palubách zámořských výletních lodí. Diváky skvěle baví také svými kouzelnickými vystoupeními, při kterých mu asistuje jeho manželka Šárka. Jejich vystoupení, které Zdeněk může uvádět v devíti jazycích, kromě tajuplnosti v sobě skrývají i nevtíravý humor.

Antony ZATTA

Show s papoušky (Itálie)

Krásně barevní papoušci doprovázejí Antonyho na vystoupeních po celé Evropě. Rádi předvádějí své roztomilé kousky – dokážou tančit, zpívat, křičet, a dokonce i mluvit! Ačkoli tito papoušci žijí převážně ve Střední a Jižní Americe, tito jsou již evropští – narodili se v italském městě Treviso. Jejich cvičitel Antony Zatta se tak skutečně nechlubí cizím peřím. V České republice tyto velmi zábavné umělce uvidíme poprvé.

Yuri VOLODCHENKOV

Vysoká škola jízdy na koni (Rusko/Holandsko)

Diváci se mohou těšit na dokonalou souhru jezdce a koně, kterou Yuri předvádí jako jeden z mála na světě. Dokonale zná své koně, pracuje s jejich přednostmi a baví se nejen diváci, ale i jeho svěřenci. Celý svět obletělo krátké video, na kterém jeden z jeho koňů elegantně skáče přes jakési velké švihadlo. Yuri účinkoval i v cirkusech, jako jsou přední německé cirkusy Busch – Roland či Roncalli.

Anastasia MAAKEVA

Vzdušná akrobacie (Rusko)

Anastasia je absolventkou moskevské artistické školy. Ve svých vystoupeních vysoko ve vzduchu pod kopulí šapitó předvádí neobvyklou vzdušnou akrobacii, ve které se snoubí síla, ladnost a napětí. Je také držitelkou stříbrné medaile z prestižního cirkusového festivalu v Moskvě. V současnosti pracuje a rozvíjí své umění vzdušné akrobacie v Británii.

Jimmy FOLCO

Celovečerní klaun (Itálie)

Klauniáda je zvláštní disciplínou, jež žije svým životem i mimo manéž a je výsadou celovečerního klauna. Masku klauna vytvořil před 200 lety Joe Grimaldi a v různých obměnách ji používají klauni pasážoví, hudební, ale také gymnastičtí excentrici.
Jimmy Folco je již pátou generací v italské klaunské rodině. V cirkusovém představení vystupoval již v sedmi letech se svým otcem. Od 14 let vystupuje samostatně a do své show, která má svůj vlastní a jedinečný styl, velmi rád zapojuje také publikum. Jimmy úspěšně vystupoval v mnoha velkých evropských cirkusech a také v Severní Americe.

Skupina NISTOROV

Show na kolečkových bruslích (Itálie)

Co je potřeba na strhující cirkusové číslo? Malá, kulatá terasa, 32 koleček pod čtyřmi páry bruslařských bot a italská artistická skupina NISTOROV. Eugenio a jeho tři sestry předvádějí neobyčejnou souhru a koordinaci pohybů. Bruslení se věnují čtyři roky, ale v cirkusové branži jsou již čtvrtou generací. Jejich bruslařské umění je během krátké doby katapultovalo na pódia všech významných cirkusových festivalů světa, kde jsou již jako doma. V Praze skupina NISTOROV představí svou show v pěti lidech a na dvou terasách současně.

„Cirkusový festival je v pražských poměrech dobré půlstoletí nevídanou atrakcí. Ještě v 70. letech minulého století v manéži proběhl festival humoru, ale přehlídka, která ambicemi pošilhává po tradiční nejznámější v Monte Carlu či v Moskvě, taková tu léta nebyla, a pamětníků ubývá. Festival Cirkus Cirkus nepředvede dramaturgii jako v manéži cestovního cirkusu, ale výběr z toho nejlepšího z domova i ze světa.

V dobrém cirkusu nesmí chybět klauni, pružné artistky létající v šapitó, silní artisté předvádějící dokonalou koordinaci pohybů při silových disciplínách, zvířata: v klasickém cirkusu koně, za mřížovím šelmy, dále veselí psíci a jiná drobotina. Vše zde má také svůj ustálený průběh jako na divadle. Očekávání, napětí, prožívání s umělcem. Strach i vzrušení zároveň. Radost a obdiv k tomu, co artista či drezér předvedli, a nakonec úlevný pocit spojený s uspokojením. Tohle je to pravé umění!“

Autor textu: PhDr. Hanuš Jordan, Národní muzeum

Odborná porota:

Bolek Polívka – předseda poroty – známý herec, který má k cirkusu velice blízko
Artur Kaiser – prezident festivalu Cirkus Cirkus, hudební producent
Ondřej Hejma – zpěvák kapely Žlutý pes, moderátor
Petr Šiška – úspěšný moderátor a člen kapely Legendy se vracejí
Marián Labuda – populární slovenský herec
Monika Bagárová – zpěvačka
Bára Zemanová – zpěvačka
Markéta Konvičková – zpěvačka
Tomáš Polák – lídr a zpěvák kapely 05&Radeček, autor hudby festivalu
a mnoho dalších

via Cirkus Cirkus