Mediálny plán Štátneho divadla Košice na týždeň od 8. do 14. marca 2010


PONDELOK 8. marca
10,00 hod. – Historická budova ŠD – 8. repríza rozprávky Jána Uličianskeho Štyria škriatkovia a víla. Rozprávkový titul ponúka zábavu i poučenie pre deti aj rodičov. Bohatá scénografia a pesničky určite upútajú malého diváka a všetci sa môžeme tešiť na klasickú rozprávku v tom najlepšom zmysle slova – premiéra bola 31. januára 2010.

UTOROK 9. marca
19,00 hod. – Malá scéna ŠD – 9. repríza hry Henrika Ibsena Nora. Ibsen patrí spolu so Shakespearom a Čechovom k trom základným pilierom svetovej drámy. Jeho Nora alebo aj Domov bábik, ako znie pôvodný názov hry, je brilantnou psychologickou štúdiou ženy a jej rodinného života. Nora sa musí počas jedných Vianoc rozhodnúť, akou cestou sa ďalej vo svojom živote vydá… Premiéra bola 11.12.2009.
19,00 hod. – Historická budova ŠD – 33. repríza opery Antonína Dvořáka Rusalka, ktorú v Košiciach režijne pripravoval Zdeněk Troška. „Kedykoľvek pristupujem k réžii operného diela, vždy mám na pamäti dve zásady: čo najvernejšie pretlmočiť zámer autora divákovi, a to bez ohľadu na módnosť či výstrelky súčasného trendu výrazových ,,posunov“ scenáristov, a divákovi tak poskytnúť stretnutie, či zoznámenie s dielom takým akým je“ povedal Troška o tejto opernej rozprávke. Za dirigentský pult sa postaví nový šéfdirigent opery ŠD Košice Paolo Gatto a v hlavných postavách sa predstavia Tatiana Paľovčíková, Jaroslav Dvorský, Ondrej Mráz, Katarína Kubovičová a Janette Zsigová. Premiéra bola 17. februára 2006.

STREDA 10. marca
19,00 hod. – Historická budova ŠD – 114. repríza hudobnej komédie Jevana Brandona Thomasa Charleyho teta. Do pokojného študentského anglického mestečka vtrhne zmätok. Prichádza bohatá tetuška dona Lucia študenta Charleyho, milionárka z Brazílie, ktorá zabezpečí úspech v láske nielen svojmu synovcovi, ale aj jeho priateľom. Začína kolotoč komických situácií, nedorozumení, zámen. Tetuška mešká, a tak Babbs, študentský kolega prijíma jej úlohu. Preoblečenie muža za ženu vždy prináša celý rad gagov a zábavy. Nie je tomu inak ani v  svetoznámej hudobnej komédii J. Brandona Thomasa Charleyho teta. Inteligentný anglický humor, skvelé pesničky Vlastimila Hálu a vynikajúce herecké výkony: to je záruka dobrého divadla. Premiéra bola 11. novembra 2005.

ŠTVRTOK 11. marca
10,00 hod. – Historická budova ŠD – 115. repríza hudobnej komédie Jevana Brandona Thomasa Charleyho teta. Do pokojného študentského anglického mestečka vtrhne zmätok. Prichádza bohatá tetuška dona Lucia študenta Charleyho, milionárka z Brazílie, ktorá zabezpečí úspech v láske nielen svojmu synovcovi, ale aj jeho priateľom. Začína kolotoč komických situácií, nedorozumení, zámen. Tetuška mešká, a tak Babbs, študentský kolega prijíma jej úlohu. Preoblečenie muža za ženu vždy prináša celý rad gagov a zábavy. Nie je tomu inak ani v  svetoznámej hudobnej komédii J. Brandona Thomasa Charleyho teta. Inteligentný anglický humor, skvelé pesničky Vlastimila Hálu a vynikajúce herecké výkony: to je záruka dobrého divadla. Premiéra bola 11. novembra 2005.

PIATOK 12. marca
9,00 hod. – Cavearia Thetru (Malá scéna ŠD) – tlačová beseda o pripravovanej premiére hry Robinson&Crusoe, ktorá bude v Košiciach 27. marca 2010. Netradičné dvojjazyčné predstavenie vzniká v spolupráci ŠD Košice a Národného divadla v Miskolci v rámci projektu Bezhraničné zážitky podporeného z programu cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Maďarská republika Budujeme partnerstvá Európskeho fondu regionálneho rozvoja. Prisľúbená účasť: Peter Himič, riaditeľ ŠD Košice, Štefan Korenči, režisér, Molnár Sándor Tamás a Michal Soltész – herci.

SOBOTA 13. marca
19,00 hod. – Historická budova ŠD – 28. repríza baletného predstavenia podľa predlohy Wiliama Shakespeara Rómeo a Júlia. Dynamické, vášnivé divadlo rozprávajúce renesančný príbeh z Verony v choreografii Ondreja Šotha. Na javisku sa budú odohrávať aj súboje s dýkami, nožmi i rapírmi, originálnymi mečmi vyrobenými v Taliansku. Šoth (režisér a choreograf) divákom nechce ponúknuť Rómea a Júliu ako romantický príbeh. Ctí si predlohu a tá vychádza z renesančnej doby, kedy ženy neboli romantické, ale tvrdo pracovali. Júliu chce ukázať ako správnu Talianku, ženu, ktorá sa nebála byť temperamentná. Viac ako o hudbu S. Prokofieva, sa teda opieral o text W. Shakespeara. Mnoho z pôvodnej Prokofievovej hudby vynechal a použil len to najlepšie, následne to doplnil o hudbu W. A. Mozarta a J. B. Pergolessiho, Predstavenie Romeo a Júlia bolo nominované na DOSKY 2006 za réžiu a choreografiu i kostýmy – divadelná Nitra. Premiéra bola 2.6.2006.

NEDEĽA 14. marca
14,30 hod. – Historická budova ŠD – 47. repríza baletnej rozprávky na motívy Antoina de Saint – Exupéryho Malý princ s hudbou Michala Pavlíčka. Malý princ je v súčasnosti téma, ktorá oslovuje neustále celý svet svojou čistotou, filozofiou a pochopením sveta, v ktorom žijeme. Je to filozofia tak povediac súčasnej Biblie, ktorá pohľadom detských očí upozorňuje a zároveň nachádza riešenie vystúpiť z toho marazmu. Ocitli sme sa vo svete povrchnosti, ničenia tradícií, plného a morálnosti a nekultúrnosti. Vo svete, v ktorom sa odohrávajú nezmyslené vojny a postupná likvidácia našej planéty. Predstavenie je životným príbehom A. Exupéryho, začína jeho detstvom, narodeninami a prechádza do dospelosti, kedy sa stáva vojenským pilotom. Celý jeho životný príbeh je zapísaný ako osud vo hviezdach a paralelne sa odvíja ako príbeh Malého princa vo vesmíre. Základnou filozofiou celého projektu je: ,, ako v nebi, tak i na zemi“. Premiéra bola 10. septembra 2004.

via sdke.sk