Mediálny plán Štátneho divadla Košice na týždeň od 7. júna do 13. júna 2010


PONDELOK 7. júna
19,00 hod. – Malá scéna ŠD – 21. repríza antickej drámy Euripidesa Medeia. Príbeh z gréckej mytológie, ktorý aj po vyše 2000 rokoch budí vášnivé polemiky, ukazuje, kam až môže viesť zradená láska a otvára množstvo diskusií o „nežnejšom“ či „slabšom“ pohlaví. Po dlhšej dobe tak na košické javisko prichádza klenot svetovej drámy z gréckej antiky, ktorý ponúka zaujímavé herecké aj interpretačné príležitosti. V hlavnej úlohe sa predstaví Dana Košická, ktorá za túto úlohu získala Cenu Literárneho fondu v sekcii divadlo za rok 2009. Predstavenie sprevádza hudba Mariána Čekovského, ktorá bola ocenená Divadelnými doskami za rok 2009. Premiéra bola 27.arca 2009.

DIVADELNÁ PREHLIADKA INSCENÁCIÍ ŠTÁTNEHO DIVADLA V KOŠICIACH
7. – 10. júna

PONDELOK 7. júna
19,00 hod. – Historická budova ŠD Košice – 5. repríza opery Francesca Cileu Adriana Lecouvreur. V réžii Andrei Hlinkovej a hudobnom naštudovaní šéfdirigenta Paola Gatta vzniklo v Košiciach extravagantné predstavenie, v ktorom režisérka zasadila dej pôvodne z 18. storočia do súčasnosti a do zaujímavého prostredia filmových ateliérov. Zaujímavosťou je, že príbeh francúzskej herečky bol do opernej podoby spracovaný až štyrikrát, uchytilo sa však len dielo Francesca Cileu. Premiéra bola 14. mája 2010.

UTOROK 8. júna
10,30 hod. – Historická budova ŠD – 29. repríza situačnej komédie Raya a Michaela Conneyovcov Tom, Dick a Harry. Komédia od renomovaného anglického autora, v ktorej uvidíme, čo všetko sa môže stať, keď sa jeden bezdetný pár rozhodne adoptovať si dieťa. Zdanlivo formálna záležitosť sa skomplikuje vo chvíli, keď sa ruku k dielu rozhodnú priložiť aj dvaja manželovi podarení bratia. Vypukne kolotoč tých najbláznivejších situácií a hlavný hrdina bude mať plné ruky práce, aby dal všetko do poriadku a zachoval si pri tom psychické zdravie. Export toho najlepšieho anglického humoru, ktorý nikoho v hľadisku nenechá chladným. Rozosmejú vás Stanislav Pitoňák, Michal Soltész, Juraj Zetyák, Henrieta Kecerová, Tatiana Poláková, Jozef Úradník, Róbert Šudík, Ľuba Blaškovičová a Peter Cibula. Premiéra bola 16. októbra 2009.

16,00 hod. – Malá scéna ŠD – 14. repríza drámy Henrika Ibsena Nora. Ibsen patrí spolu so Shakespearom a Čechovom k trom základným pilierom svetovej drámy. Jeho Nora alebo aj Domov bábik, ako znie pôvodný názov hry, je brilantnou psychologickou štúdiou ženy a jej rodinného života. Nora sa musí počas jedných Vianoc rozhodnúť, akou cestou sa ďalej vo svojom živote vydá…Po desaťročiach sa na košické javisko vrátil tento klasik moderného divadla a jedna z jeho najhrávanejších hier ponúka silné herecké príležitosti aj viacero možností pre zaujímavý režijný výklad. Košické divadlo našlo noru v Alene Ďuránovej. Premiéra bola 11. decembra 2009.

19,30 hod. – Historická budova ŠD – 8. repríza multimediálneho tanečného predstavenia M.R.Štefánik. Inscenácia bola pripravená v spolupráci so Slovenským filmovým ústavom, Slovenským národným múzeom, televíziou TA3 a ministerstvom kultúry. Nie je úctivým pripomenutím tejto výnimočnej osobnosti slovenských a československých dejín. Je moderným divadlom hľadajúcim odpoveď na otázku ako sa v súkolí veľkých dejín cíti malý človek, ktorý ide za svojim presvedčením, že je možné zmeniť svet. Osud M.R.Štefánika je dôkazom toho, že konkrétny človek môže ovplyvniť život nie len svoj a svojich blízkych, ale aj celých národov. Premiéra bola 18.12.2009.

STREDA 9. júna –
10,00 hod. – Historická budova ŠD – 12. repríza hudobnej rozprávky Jána Uličianskeho Štyri škriatkovia a víla. Rozprávkový titul ponúka zábavu i poučenie pre deti aj rodičov. Bohatá scénografia a pesničky určite upútajú malého diváka a všetci sa môžeme tešiť na klasickú rozprávku v tom najlepšom zmysle slova, v ktorej sa odohráva boj škriatkov strážiacich chod ročných období so zlou žabou, ktorá chce ovládnuť prírodu. Réžiu mal autor rozprávky, v hlavných úlohách sa predstavia František Balogh, Stanislav Pitoňák, Táňa Poláková a ďalší. Okrem hudby Antonia Vivaldiho, ktorá bola pre autora inšpiráciou k napísaniu rozprávku, znejú v predstavení aj pesničky Petra Zagara. Premiéra bola 31. januára 2010.
16,00 hod. – Malá scéna ŠD – 4. repríza „teroristickej klauniády“ Fernanda Arrabala Trojkolka. Absurdná groteska o živote ľudí na periférii, ktorí síce prežívajú zo dňa na deň, no predsa sú štastní. Španielsky spisovateľ F. Arrabal, jeden z najvýznamnejších predstaviteľov európskej divadelnej avantgardy, nadväzuje na tradície surrealizmu a dadaizmu a hravým spôsobom rozpráva o rozdelení sveta na tých, čo majú všetko, a na tých, čo nemajú nič, a čo sa stane, keď sa tieto dve strany stretnú v jednom opustenom zábavnom parku. Hra so zvukovou podobou slova i jeho významom podporená pouličnou muzikou – bonbónik pre divadelných gurmánov na záver sezóny.Premiéra bola 28. mája 2010.

19,00 hod. – Historická budova ŠD – 3. repríza tragifrašky Witolda Gombrowicza Ivona, princezná burgundská. Jeden z najvýznamnejších titulov poľskej i svetovej divadelnej literatúry 20. storočia. Do dekadentnej kráľovskej rodiny prichádza chudobná Ivona, ktorú si vyvolil mladý princ ako svoju nastávajúcu. Gombrowicz na pôdoryse rozprávkového príbehu popolušky ukazuje stret dvoch úplne odlišných hodnotových a ideových svetov. Pokiaľ je tento stret vnútorne prázdny, bez lásky, zákonite sa končí tragicky. Autor v príbehu Ivony vytvára sugestívne podobenstvo nášho sveta, kde sa cynizmus mocných zrkadlí v bezmocnosti slabých. Premiéra bola 4. júna 2010.

ŠTVRTOK 10. júna
10,00 hod. – Historická budova ŠD – 3. repríza baletného predstavenia Jánošík, ktoré uzatvára trilógiu tanečných predstavení s národným podtónom. Národy majú svoje legendy a slovenský nie je výnimkou. Tou pravdepodobne najväčšou je legenda o zbojníkovi, ktorý bohatým bral a chudobným dával… Postava Jánošíka už našla svoj odraz v mnohých umeleckých dielach (a nielen slovenských) – od literatúry až po film. Jánošík bol napríklad námetom vôbec prvého slovenského celovečerného filmu, ktorý vznikol v roku 1921. Pre režiséra a choreografa Ondra Šotha predstavuje téma Jánošíka možnosť poskytnúť vo svojej tvorbe väčší priestor slovenskej ľudovej umeleckej tradícii. Inklinoval k nej už začiatkom devätdesiatych rokov, kedy sa rozhodol pôsobiť v SĽUKu a kedy navrhoval rozšíriť jeho činnosť o žáner ľudového divadla a naposledy jej poskytol priestor v inscenáciách Giselle a M.R.Štefánik, ktoré pripravil na v roku 2009 v spolupráci s legendou slovenského ľudového tanca choreografom Jurajom Kubánkom. Jánošík bude prvým projektom Ondreja Šotha, v ktorom odraz slovenského ľudového umenia nájdu diváci vo všetkých zložkách moderného tanečného divadla – od hudby, cez choreografiu, až po výtvarnú stránku inscenácie, v ktorých sa v nejednom momente odzrkadlí značná dávka humoru a irónie. Premiéra bola 30. apríla 2010.

18,00 hod. – Historická budova ŠD – 5. repríza opery Gaetana Donizzettiho Lucia di Lammermoor. Pútavý príbeh tragickej lásky Lucie a Ravenswooda na pozadí rodovej nenávisti a intríg. Hudobne ho so súborom košickej opery naštudoval taliansky dirigent Alessandro Pagliazzi, ako režisér sa v tomto predstavení do Košíc vrátil Marián Chudovský. V hlavných úlohách sa okrem domácich sólistov predstavujú aj hosťujúci Jakub Pustina, Rafael Alvarez či Karina Skrzesewska. Premiéra bola 27. novembra 2009.
20,00 hod. – Malá scéna ŠD – jubilejná 10. repríza sociálnej drámy Vasilija Sigareva Vĺčik. Obraz patológie rodiny, ktorú často nevnímame, ale nechceme vidieť. Príbeh dievčaťa, ktoré márne hľadá lásku u svojej matky. Sigarevov film Vĺčik je najúspešnejším filmom v Rusku za rok 2009 a zbiera ceny nielen doma, ale aj v zahraničí. V hlavných úlohách sa predstavia Ivana Feníková ako dievča, Dana Košická ako matka, Adriana Ballová ako sestra a Judita Viciánová ako matka. Realizačný tím viedla poľská režisérka Joanna Zdrada. Premiéra bola 12. februára 2010.

PIATOK 11. júna
19,00 hod. – Malá scéna ŠD – 81. repríza predstavenia Všetko o mužoch. Hra súčasného chorvátskeho dramatika v réžii Dušana Bajina a s vynikajúcimi hereckými výkonmi Michala Soltésza, Róberta Šudíka a Radovana Hudeca. Premiéra bola 16. novembra 2006.

SOBOTA 12. júna
19,00 hod. – Historická budova ŠD – jubilejná 30. repríza situačnej komédie Raya a Michaela Conneyovcov Tom, Dick a Harry. Komédia od renomovaného anglického autora, v ktorej uvidíme, čo všetko sa môže stať, keď sa jeden bezdetný pár rozhodne adoptovať si dieťa. Zdanlivo formálna záležitosť sa skomplikuje vo chvíli, keď sa ruku k dielu rozhodnú priložiť aj dvaja manželovi podarení bratia. Vypukne kolotoč tých najbláznivejších situácií a hlavný hrdina bude mať plné ruky práce, aby dal všetko do poriadku a zachoval si pri tom psychické zdravie. Export toho najlepšieho anglického humoru, ktorý nikoho v hľadisku nenechá chladným. Rozosmejú vás Stanislav Pitoňák, Michal Soltész, Juraj Zetyák, Henrieta Kecerová, Tatiana Poláková, Jozef Úradník, Róbert Šudík, Ľuba Blaškovičová a Peter Cibula. Premiéra bola 16. októbra 2009.

via sdke.sk