Mediálny plán Štátneho divadla Košice na týždeň od 4. októbra do 10. októbra 2010


UTOROK 5. OKTÓBRA
19,00 hod. – Malá scéna ŠD – 6. repríza teroristickej klauniády Fernanda Arrabala Trojkolka. Absurdná groteska o živote ľudí na periférii, ktorí síce prežívajú zo dňa na deň, no predsa sú štastní. Španielsky spisovateľ F. Arrabal, jeden z najvýznamnejších predstaviteľov európskej divadelnej avantgardy, nadväzuje na tradície surrealizmu a dadaizmu a hravým spôsobom rozpráva o rozdelení sveta na tých, čo majú všetko, a na tých, čo nemajú nič, a čo sa stane, keď sa tieto dve strany stretnú v jednom opustenom zábavnom parku. Hra so zvukovou podobou slova i jeho významom podporená pouličnou muzikou – bonbónik pre divadelných gurmánov na záver sezóny. Premiéra bola 28. mája 2010.
19,00 hod. – Historická budova ŠD – 28. repríza baletného predstavenia Romeo a Júlia. Dynamické, vášnivé divadlo rozprávajúce renesančný príbeh z Verony. Na javisku sa budú odohrávať aj súboje s dýkami, nožmi i rapírmi, originálnymi mečmi vyrobenými v Taliansku. O. Šoth (režisér a choreograf) divákom nechce ponúknuť Rómea a Júliu ako romantický príbeh. Ctí si predlohu a tá vychádza z renesančnej doby, kedy ženy neboli romantické, ale tvrdo pracovali. Júliu chce ukázať ako správnu Talianku, ženu, ktorá sa nebála byť temperamentná. Viac ako o hudbu S. Prokofieva, sa teda opieral o text W. Shakespeara. Mnoho z pôvodnej Prokofievovej hudby vynechal a použil len to najlepšie, následne to doplnil o hudbu W. A. Mozarta a J. B. Pergolessiho, Predstavenie Romeo a Júlia bolo nominované na DOSKY 2006 za réžiu a choreografiu i kostýmy – divadelná Nitra. Premiér bola 2.júna 2006.

ŠTVRTOK 7. OKTÓBRA
10,00 hod. – Historická budova ŠD – 36. repríza komédie renomovaných anglických autorov Raya a Michaela Cooneyovcov Tom, Dick a Harry, v ktorej uvidíme, čo všetko sa môže stať, keď sa jeden bezdetný pár rozhodne adoptovať si dieťa. Zdanlivo formálna záležitosť sa skomplikuje vo chvíli, keď sa ruku k dielu rozhodnú priložiť aj dvaja manželovi podarení bratia. Vypukne kolotoč tých najbláznivejších situácií a hlavný hrdina bude mať plné ruky práce, aby dal všetko do poriadku a zachoval si pri tom psychické zdravie. Export toho najlepšieho anglického humoru, ktorý nikoho v hľadisku nenechá chladným. Rozosmejú vás Stanislav Pitoňák, Michal Soltész, Juraj Zetyák, Henrieta Kecerová, Tatiana Poláková, Jozef Úradník, Róbert Šudík, Ľuba Blaškovičová a Peter Cibula. Premiéra bola 16. októbra 2009.

PIATOK 8. OKTÓBRA
10,00 hod. – Historická budova ŠD – 69. repríza predstavenia Ženský zákon. Klasické dielo slovenskej dramatickej tvorby sa na dosky košického Štátneho divadla vrátilo v roku 2007 po päťdesiatich rokoch. Postavy v Ženskom zákone popri sviatočných a radostných chvíľach prežívajú i starosti a strasti všedného zápasu o každodennú existenciu, o víťazstvo lásky musia bojovať so sebectvom, a to nielen medzi sebou, ale aj v sebe. Réžiu mal v rukách Štefan Oľha, v hlavných úlohách sa predstavia Dana Košická, Jozef Úradník, Tatiana Poláková. Premiéra bola 23. marca 2007

19,00 hod. – Historická budova ŠD – I. PREMIÉRA nového naštudovania opery Wolfganga Amadea Mozarta Figarova svadba, ktorú pripravil realizačný tím vedený režisérom Gustávom Herényim a hudobne naštudoval nový šéf Opery ŠD Košice Paolo Gatto. Jedno z najhranejších diel svetovej opernej literatúry. Mozart Figarovu svadbu skomponoval ako 30-ročný. Predlohou mu bola na vtedajšiu dobu kontroverzná komédia francúzskeho autora Beaumarchaisa, podľa ktorej libreto napísal Lorenzo da Ponte. V štyroch dejstvách sa striedajú komediálne situácie, autor sa nechal inšpirovať revolučnými zmenami v druhej polovici 18. storočia, keď sa pôvodných pozícií aristokracie čoraz viac ujímala meštianska spoločnosť. Opera patrí medzi päť Mozartových najvydarenejších diel.

SOBOTA 9. OKTÓBRA
19,00 hod. – Historická budova ŠD – 13. repríza baletného predstavenia Tristan a Izolda. Moderné tanečné divadlo s novým pohľadom na dizajn v divadle s použitím Wagnerovej hudby a japonských bubnov Takaku a Kodo. Motívom je rasizmus a neznášanlivosť národov, ktorá vyúsťuje v nešťastnú lásku a končí tragickou smrťou. Ja to nesmrteľný príbeh lásky a priateľstva medzi Tristanom a Izoldou.

19,00 hod. – Malá scéna ŠD – 34. repríza hry košickej autorky a herečky Adriany Krúpovej Zoznamka. Úsmevný príbeh s netradičnou zápletkou, ktorý divákovi odľahčeným spôsobom predvedie strasti i slasti súčasného manželstva..V predstavení účinkujú Ivan Krúpa, Beáta Drotárová, Henrieta Kecerová, Adriana Krúpová a Dana Košická. Premiéra bola 6. februára 2009.

NEDEĽA 10. OKTÓBRA
19,00 hod. – Historická budova ŠD – II. PREMIÉRA nového naštudovania opery Wolfganga Amadea Mozarta Figarova svadba, ktorú pripravil realizačný tím vedený režisérom Gustávom Herényim a hudobne naštudoval nový šéf Opery ŠD Košice Paolo Gatto.

via sdke.sk