Mediálny plán Štátneho divadla Košice na týždeň od 31. januára do 6. februára 2011


UTOROK 1. FEBRUÁRA 2011
19,00 hod. – Historická budova ŠD – 24. repríza baletu podľa Williama Shakespara Rómeo a Júlia. Dynamické, vášnivé divadlo rozprávajúce renesančný príbeh z Verony. Na javisku sa budú odohrávať aj súboje s dýkami, nožmi i rapírmi, originálnymi mečmi vyrobenými v Taliansku. O. Šoth (režisér a choreograf) divákom nechce ponúknuť Rómea a Júliu ako romantický príbeh. Ctí si predlohu a tá vychádza z renesančnej doby, kedy ženy neboli romantické, ale tvrdo pracovali. Júliu chce ukázať ako správnu Talianku, ženu, ktorá sa nebála byť temperamentná. Viac ako o hudbu S. Prokofieva, sa teda opieral o text W. Shakespeara. Mnoho z pôvodnej Prokofievovej hudby vynechal a použil len to najlepšie, následne to doplnil o hudbu W. A. Mozarta a J. B. Pergolessiho, Predstavenie Romeo a Júlia bolo nominované na DOSKY 2006 za réžiu a choreografiu i kostýmy Premiéra bola 2. júna 2006.

19,00 hod. – Malá scéna ŠD – 3. repríza hry poľského autora Andrzeja Stasiuka Čakanie na Turka, ktorú s činoherným súborom naštudoval hosťujúci poľský režisér Henryk Rozen. Hovorí rabi: – Narodil som sa v Rakúsko-Uhorskej monarchii, detstvo som prežil v Československu, mladosť v Horthyovskom Maďarsku, produktívny vek v Sovietskom zväze, a teraz som dôchodca na Ukrajine. A pritom som nikdy neopustil Mukačevo.“ Aj tento možno už známy vstup naznačuje o čom, je Stasiukove Čakanie na Turka. Výraznú dejovú líniu Stasiukov text nemá a je to skôr groteskný kabaret o dobe, ktorú žijeme. Plný vtipov, ktoré sa možno prostredníctvom divákov rozšíria, ale aj so zaujímavou hudbou a pesničkami Mariána Čekovského. Premiéra bola 28. januára 2011.

STREDA 2. FEBRUÁRA 2011
19,00 hod. – Historická budova ŠD – 19,00 hod. – Historická budova ŠD – 99. repríza hry Georgesa Feydeaua Chrobák v hlave. Brilantná komédia, kde centrálnou zápletkou je nevera verných, ktorým ktosi skrátka nasadí chrobáka do hlavy. Jedna z najslávnejších a najhranejších komédií na svete, klasika, ktorá nestarne, brilantná, drzá, ľahkonohá, francúzska. Situačný tresk, ktorý privodí nevinný nápad zistiť, ako je to s vernosťou manželského partnera. A už je príslovečný chrobák v príslovečnej hlave. Guľový blesk humoru a vtipu nezadržateľne letí javiskom. Premiéra bola 6.10.2006.

ŠTVRTOK 3. FEBRUÁRA 2011
10,00 hod. – Historická budova ŠD – jubilejná 100. repríza hry Georgesa Feydeaua Chrobák v hlave. Brilantná komédia, kde centrálnou zápletkou je nevera verných, ktorým ktosi skrátka nasadí chrobáka do hlavy. Jedna z najslávnejších a najhranejších komédií na svete, klasika, ktorá nestarne, brilantná, drzá, ľahkonohá, francúzska. Situačný tresk, ktorý privodí nevinný nápad zistiť, ako je to s vernosťou manželského partnera. A už je príslovečný chrobák v príslovečnej hlave. Guľový blesk humoru a vtipu nezadržateľne letí javiskom. Premiéra bola 6.10.2006.

19,00 hod. – Historická budova ŠD – 12. repríza hry Júliusa Barč – Ivana Mastný hrniec. Tradičná veselohra z pera slovenského klasika o ctibažnosti a prázdnom kariérizme. Keď rozhlas omylom vyhlási za ministra financií stredoškolského profesora botaniky v malom meste, strhne sa okolo neho pätolízačská hystéria. Každý z popredných mešťanov sa snaží zapáčiť sa dovtedy prehliadanému profesorovi Babíkovi s nádejou, že si niečo uchmatnú z „mastného hrnca“, ku ktorému sa profesor dostal. Satira na malomestskú morálku, ktorej jedinou hodnotou je honba za majetkom a spoločenskou prestížou, neomylne ukazuje na malosť pomerov, kde sa za prácou pre národ skrýva snaha o vlastné obohatenie. Premiéra bola 5. novembra 2010.

SOBOTA 5. FEBRUÁRA 2011
19,00 hod. – Historická budova ŠD – 58. repríza opery Giuseppe Verdiho La Traviata. Veselá hriešnosť, morálna skazenosť, nóbl vystupovanie parížskej spoločnosti, zábava a osamelosť, peniaze a núdza, a v popredí intímny portrét nešťastnej Violetty Valery. Podľa Dumasových zápiskov dostala meno od jednej parížskej kvetinárky, u ktorej denne nakupovala kamélie. Tieto kvety, prvé tri týždne v mesiaci biele a posledný týždeň červené, tvorili súčasť výzdoby jej luxusného bytu a prevzali na seba aj úlohu ďalšieho sprostredkovateľa jej vzťahov slovami „Ak kvet zmení farbu, tak sa vráť“. Operná Violetta mimo všetkých týchto zdedených čŕt dostala do daru ešte čosi navyše: skvostný, citom podfarbený soprán. A ten nadmieru vynikne vo verdiovských kantilénach. Stačí sa iba započúvať…

NEDEĽA 6. FEBRUÁRA 2011
14,30 hod. – Historická budova ŠD – 27. repríza detskej opery Igora Bázlika Polepetko. Hudobná rozprávka o chlapcovi popletovi v hudobnom naštudovaní dirigenta Opery ŠD Košice Igora Dohoviča, réžii Andrey Hlinkovej a choreografiami Jaroslava Moravčíka. V hlavných úlohách sa predstavujú sólisti Opery ŠD Košice. Premiéra bola 1. 2. 2009.

via sdke.sk