Mediálny plán Štátneho divadla Košice na týždeň od 3. Mája do 7. mája 2010


PONDELOK 3. mája
19,00 hod. – Malá scéna ŠD – 19. repríza pôvodnej slovenskej komédie Adriany Krúpovej Zoznamka. Úsmevný príbeh od košickej autorky s netradičnou zápletkou, ktorý divákovi odľahčeným spôsobom predvedie strasti i slasti súčasného manželstva..V predstavení účinkujú Ivan Krúpa, Beáta Drotárová, Henrieta Kecerová, Adriana Krúpová a Dana Košická. Premiéra bola 6. februára 2009.

UTOROK 4. mája
19,00 hod. – Malá scéna ŠD – 111. repríza komédie Mira Gavrana Všetko o ženách. Hra súčasného chorvátskeho dramatika ponúka pohľad muža na ženský svet – mozaiku niekoľkých príbehov o ženách a ich osudoch v dnešnej dobe. Tri herečky na javisku z okamihu na okamih menia svoje podoby aj charaktery, berú na seba rolu matky aj rolu dcéry, premieňajú sa zo stareniek na malé dievčatká, z dobrých kamarátok na úhlavné nepriateľky. Rozohrávajú hru o rôznych podobách vzťahov medzi ženami, ktorá je plná vášní a sentimentu, úprimnosti a citového vydierania, lásky a nenávisti, šťastia a zúfalstva. Tak ako v živote, ani tu nič nie je jednoznačné a jednofarebné, každá mince má dve strany a každá žena má svoju pravdu. Nenechajte si ujsť vynikajúce herecké výkony Beaty Drotárovej, Aleny Ďuránovej a Dany Košickej v réžii Dušana Bajina. Premiéra bola 25. októbra 2004.

STREDA 5. mája
19,00 hod. Historická budova ŠD – 93. repríza hry Georgesa Feydeaua Chrobák v hlave. Brilantná komédia, kde centrálnou zápletkou je nevera verných, ktorým ktosi skrátka nasadí chrobáka do hlavy. Jedna z najslávnejších a najhranejších komédií na svete, klasika, ktorá nestarne, brilantná, drzá, ľahkonohá, francúzska. Situačný tresk, ktorý privodí nevinný nápad zistiť, ako je to s vernosťou manželského partnera. A už je príslovečný chrobák v príslovečnej hlave. Guľový blesk humoru a vtipu nezadržateľne letí javiskom. Premiéra bola 6. októbra 2006.

ŠTVRTOK 6. mája
19,00 hod. Malá scéna ŠD – 12. repríza hry Henrika Ibsena Nora. Ibsen patrí spolu so Shakespearom a Čechovom k trom základným pilierom svetovej drámy. Jeho Nora alebo aj Domov bábik, ako znie pôvodný názov hry, je brilantnou psychologickou štúdiou ženy a jej rodinného života. Nora sa musí počas jedných Vianoc rozhodnúť, akou cestou sa ďalej vo svojom živote vydá…Po desaťročiach sa na košické javisko vrátil tento klasik moderného divadla a jedna z jeho najhrávanejších hier ponúka silné herecké príležitosti aj viacero možností pre zaujímavý režijný výklad. Košické divadlo našlo noru v Alene Ďuránovej. Premiéra bola 11. decembra 2009.

PIATOK 7. mája
19,00 hod. Veľká scéna ŠD – 79. repríza opery Giuseppe Verdiho La Traviata. Veselá hriešnosť, morálna skazenosť, nóbl vystupovanie parížskej spoločnosti, zábava a osamelosť, peniaze a núdza, a v popredí intímny portrét nešťastnej Violetty Valery. Podľa Dumasových zápiskov dostala meno od jednej parížskej kvetinárky, u ktorej denne nakupovala kamélie. Tieto kvety, prvé tri týždne v mesiaci biele a posledný týždeň červené, tvorili súčasť výzdoby jej luxusného bytu a prevzali na seba aj úlohu ďalšieho sprostredkovateľa jej vzťahov slovami „Ak kvet zmení farbu, tak sa vráť“. Operná Violetta mimo všetkých týchto zdedených čŕt dostala do daru ešte čosi navyše: skvostný, citom podfarbený soprán. A ten nadmieru vynikne vo verdiovských kantilénach. Stačí sa iba započúvať…

NEDEĽA 9. mája
19,00 hod. – Malá scéna ŠD – 58. repríza hry súčasného írskeho autora Martina McDonagha Krásavica z Leenane. Divadelná kritika dnes takmer jednohlasne pasuje Martina McDonagha do úlohy prvého veľkého dramatika 21. storočia. Leenane je dedinka na západnom pobreží Írska. So svojimi 14 obyvateľmi je to tiež údajne najmenšia dedinka v Írsku. Tento zapadnutý kút by ostal navždy neznámy, nebyť McDonaghových hier plných skvelého čierneho humoru, násilia a bizarných postavičiek. Sú to drsné hry pre silné žalúdky. Premiéra bola 1. apríla 2005.
14,30 hod. – Historická budova ŠD – 11. Repríza hudobnej rozprávky Jána Uličianskeho Štyri škriatkovia a víla. Rozprávkový titul ponúka zábavu i poučenie pre deti aj rodičov. Bohatá scénografia a pesničky určite upútajú malého diváka a všetci sa môžeme tešiť na klasickú rozprávku v tom najlepšom zmysle slova, v ktorej sa odohráva boj škriatkov strážiacich chod ročných období so zlou žabou, ktorá chce ovládnuť prírodu. Réžiu mal autor rozprávky, v hlavných úlohách sa predstavia František Balogh, Stanislav Pitoňák, Táňa Poláková a ďalší. Okrem hudby Antonia Vivaldiho, ktorá bola pre autora inšpiráciou k napísaniu rozprávku, znejú v predstavení aj pesničky Petra Zagara. Premiéra bola 31. januára 2010.

via sdke.sk