Mediálny plán Štátneho divadla Košice na týždeň od 26. apríla do 2. mája 2010


PONDELOK 26. apríla
19,00 hod. – Malá scéna ŠD – 57. repríza komédie súčasného írskeho dramatika Krásavica z Leenane. Predstavenie dramatika, ktorý je považovaný za jedného z najvýznamnejších divadelných tvorcov súčasnosti, naštudoval s košickým súborom režisér Michal Vajdička. V jednotlivých postavách si zahrali Dana Košická ako Maureen Folan, hosťujúca Kveta Stražanová ako Mag Folan, Peter Cibula ako Pato Dooley a Michal Soltész ako Ray Dooley. Leenane je dedinka na západnom pobreží Írska. So svojimi 14 obyvateľmi je to tiež údajne najmenšia dedinka v Írsku. Tento zapadnutý kút by ostal navždy neznámy, nebyť McDonaghových hier plných skvelého čierneho humoru, násilia a bizarných postavičiek. Premiéra bola 1. apríla 2005.

UTOROK 27. apríla
19,00 hod. – Malá scéna ŠD – 79. repríza hry chrvátskeho dramatika Mira Gavrana s vynikajúcimi hereckými výkonmi Michala Soltésza, Róberta Šudíka a Radovana Hudeca v réžii Dušana Bajína. Premiéra bola 17. novembra 2006.

19,00 hod. Veľká scéna ŠD – 18. repríza opery Giacoma Pucciniho Madama Butterfly. Jednu z najhranejších Pucciniho opier v Košiciach hudobne naštudoval v roku 2008 súčasný šéfdirigent Opery ŠD Paolo Gatto. Réžiu mala v rukách Andrea Hlinková. Ani v totmto predstavení nebude chýbať zaujímavý hosť. V postave Suzuki sa predstaví japonská sólistka Taeka Hino. Premiéra bola 3. októbra 2008.

STREDA 28. apríla
19,00 hod. Malá scéna ŠD – 28. repríza hry košickej autorky Adriany Krúpovej Zoznamka. Pôvodná slovenská komédia. Úsmevný príbeh s netradičnou zápletkou, ktorý divákovi odľahčeným spôsobom predvedie strasti i slasti súčasného manželstva..V predstavení účinkujú Ivan Krúpa, Beáta Drotárová, Henrieta Kecerová, Adriana Krúpová a Dana Košická. Premiéra bola 6. februára 2009.

ŠTVRTOK 29. apríla
19,00 hod. Malá scéna ŠD – 8. repríza sociálnej drámy Vasilija Sigareva Vĺčik. Obraz patológie rodiny, ktorú často nevnímame, ale nechceme vidieť. Príbeh dievčaťa, ktoré márne hľadá lásku u svojej matky. Sigarevov film Vĺčik je najúspešnejším filmom v Rusku za rok 2009 a zbiera ceny nielen doma, ale aj v zahraničí. V hlavných úlohách sa predstavia Ivana Feníková ako dievča, Dana Košická ako matka, Adriana Ballová ako sestra a Judita Viciánová ako matka. Realizačný tím viedla poľská režisérka Joanna Zdrada. Premiéra bola 12. februára 2010.

PIATOK 30. apríla
19,00 hod. Veľká scéna ŠD – I. PREMIÉRA multimediálneho tanečného divadla JÁNOŠÍK, ktoré je akýmsi tretím dielom trilógie diel Ondreja Šotha a Zuzany Mistríkovej so slovenskou národnou tématikou.
19,00,hod. Malá scéna ŠD – jubilejná už 110. repríza komédie Mira Gavrana Všetko o ženách. Hra súčasného chorvátskeho dramatika ponúka pohľad muža na ženský svet – mozaiku niekoľkých príbehov o ženách a ich osudoch v dnešnej dobe. Tri herečky na javisku z okamihu na okamih menia svoje podoby aj charaktery, berú na seba rolu matky aj rolu dcéry, premieňajú sa zo stareniek na malé dievčatká, z dobrých kamarátok na úhlavné nepriateľky. Rozohrávajú hru o rôznych podobách vzťahov medzi ženami, ktorá je plná vášní a sentimentu, úprimnosti a citového vydierania, lásky a nenávisti, šťastia a zúfalstva. Tak ako v živote, ani tu nič nie je jednoznačné a jednofarebné, každá mince má dve strany a každá žena má svoju pravdu. Nenechajte si ujsť vynikajúce herecké výkony Beaty Drotárovej, Aleny Ďuránovej a Dany Košickej v réžii Dušana Bajina. Premiéra bola 25. októbra 2004.

SOBOTA 1. mája
19,00 hod. Veľká scéna ŠD – II. PREMIÉRA multimediálneho tanečného divadla JÁNOŠÍK, ktoré je akýmsi tretím dielom trilógie diel Ondreja Šotha a Zuzany Mistríkovej so slovenskou národnou tématikou.

NEDEĽA 2. mája
19,00 hod. Malá scéna ŠD – 21. repríza klasickej antickej drámy Medeia. Predstavenie sa uskutočňuje v spolupráci s Potulkami mestom. Príbeh z gréckej mytológie, ktorý aj po vyše 2000 rokoch budí vášnivé polemiky, ukazuje, kam až môže viesť zradená láska a otvára množstvo diskusií o „nežnejšom“ či „slabšom“ pohlaví. Po dlhšej dobe tak na košické javisko prichádza klenot svetovej drámy z gréckej antiky, ktorý ponúka zaujímavé herecké aj interpretačné príležitosti. V hlavnej úlohe sa predstaví Dana Košická, ktorá za túto úlohu získala Cenu Literárneho fondu v sekcii divadlo za rok 2009. Predstavenie sprevádza hudba Mariána Čekovského, ktorá bola ocenená Divadelnými doskami za rok 2009. Premiéra bola 27. marca 2009.

via sdke.sk