Mediálny plán Štátneho divadla Košice na týždeň od 24. mája do 30. mája 2010


UTOROK 1. júna
19,00 hod. – Historická budova ŠD – 25. repríza baletu Odysseus. Kultové predstavenie druhej polovice 90-tych rokov minulého storočia na hudbu lídra skupiny Pražský výběr v choreografickom spracovaní Ondreja Šotha. Predstavením chceli autori vzdať úctu režisérovi Evaldovi Schormovi a kameramanovi Jaroslavovi Kučerovi. Spolupráca s nimi bola pre O. Šotha a M. Kocába veľkou umeleckou i životnou inšpiráciou. Premiéra bola 26. októbra 2007.

STREDA 2. júna
19,00 hod. – Historická budova ŠD – jubilejná 50. repríza operety E. Kálmana Čardášová princezná. Jedna z najpopulárnejších stálic veľkého operetného repertoáru, ale tiež aj jeden z hudobných drahokamov na vývojovej paralele s klasickou viedenskou operetou a geograficky lokalizovanou do Budapešti, druhého veľmi silného politického i kultúrneho centra Rakúsko-Uhorska. Tam sa zrodil veľmi výrazný tvorivý prúd (Franz Lehár, Imre Kálmán, Victor Jacobi, Paul Abrahám, Jenő Huszka, Albert Szirmai a ďalší), ktorý kvalitou podporil a hudobnou invenciou obohatil operetný svet Viedne, ale i ostatného hudobno – dramatického sveta, ba jeho vplyv možno vystopovať aj v americkom muzikáli.Premiéra bola 27. apríla 2008.

19,00 hod. – Malá scéna ŠD – 13. repríza hry Henrika Ibsena Nora. Ibsen patrí spolu so Shakespearom a Čechovom k trom základným pilierom svetovej drámy. Jeho Nora alebo aj Domov bábik, ako znie pôvodný názov hry, je brilantnou psychologickou štúdiou ženy a jej rodinného života. Nora sa musí počas jedných Vianoc rozhodnúť, akou cestou sa ďalej vo svojom živote vydá…Po desaťročiach sa na košické javisko vrátil tento klasik moderného divadla a jedna z jeho najhrávanejších hier ponúka silné herecké príležitosti aj viacero možností pre zaujímavý režijný výklad. Košické divadlo našlo Noru v Alene Ďuránovej.Premiéra bola 11.12.2009.

ŠTVRTOK 3. júna
19,00 hod. – Malá scéna ŠD – 3. repríza teroristickej klauniády Fernanda Arrabala Trojkolka. Absurdná groteska o živote ľudí na periférii, ktorí síce prežívajú zo dňa na deň, no predsa sú štastní. Španielsky spisovateľ F. Arrabal, jeden z najvýznamnejších predstaviteľov európskej divadelnej avantgardy, nadväzuje na tradície surrealizmu a dadaizmu a hravým spôsobom rozpráva o rozdelení sveta na tých, čo majú všetko, a na tých, čo nemajú nič, a čo sa stane, keď sa tieto dve strany stretnú v jednom opustenom zábavnom parku. Hra so zvukovou podobou slova i jeho významom podporená pouličnou muzikou – bonbónik pre divadelných gurmánov na záver sezóny. Premiéra bola 28. mája 2010.

PIATOK 4. júna
19,00 hod. – Historická budova ŠD – I. PREMIÉRA TRAGIFRAŠKY WITOLDA GOMBROWICZA IVONA, PRINCEZNÁ BURGUNDSKÁ.Bližšie informácie na stredajšej tlačovej besede.

SOBOTA 5. júna
19,00 hod. – Historická budova ŠD – I. PREMIÉRA TRAGIFRAŠKY WITOLDA GOMBROWICZA IVONA, PRINCEZNÁ BURGUNDSKÁ.Bližšie informácie na stredajšej tlačovej besede.

NEDEĽA 6. júna
14,30 hod. – Malá scéna ŠD – 100. repríza a zároveň I. DERNIÉRA predstavenia KUBKO A MAŤKO. Nezabudnuteľné postavičky valachov známe najmä z televíznej obrazovky sa po piatich rokoch lúčia s javiskom košickej Malej scény. Premiéra bola 11. decembra 2005.

via sdke.sk